На 19 март в Шотландската национална галерия за модерно изкуство - Scottish National Gallery of Modern Art в Единбург, Великобритания, ще се състои изложба, представяща творби на Джеф Кунс.
Експозицията ще включи най-известните и значими произведения на провокативния съвременен творец.
Джеф Кунс е роден през 1955г. в Йорк, Пенсилвания. Получава художествено образование в Балтимор и Чикаго. Още с първата си поява на художествената сцена през 80-те години на 20 век, Джеф Кунс започва да смесва принципите на работа на различни направления в изкуството. Неговите произведения съчетават попарт- а и концептуализма с кича и масовия естетически вкус. Известният арт-критик Кристофър Найт коментира работите на Кунс така: „той обръща традиционните клишета за произведение на изкуството отвътре навън: вместо да въплъщава духовното и да изразява същността на нещата, неговото изкуство е съставено от типично американския набор от ценности на средната класа”.
Кунс използва неуморно художественото наследство на един от най- големите новатори на 20 век- Марсел Дюшан. Уголемените балонени зайци и кучета; прахосмукачките, изложени в лъскави витрини; баскетболните топки в стъклен сандък; гигантските скулптури на кучета, направени от цветя; позлатеният Майкъл Джeксън, прегърнал Бабълс (Bubbles - шимпанзето - домашен любимец на поп- певеца) - всички тези произведения са изработени изцяло в традицията на readymade.
Джеф Кунс вярва, че масовата продукция и индустриализацията са неутрализирали уникалността на всичко, което ни заобикаля. От това следва, че изкуството е лишено от своя донякъде романтичен статут на автентичен, уникален творчески акт.
Кунс създава своя собствена художествена иконография, която доста често е спорна, противоречива, но тя винаги изключително силно въздейства върху зрителя. Творбите му развиват темата за маниите на съвременния човек: секса, медиите, търговията, парите, славата, властта. Самият автор споделя, че работите му носят социален смисъл. Изкуството, според него не се съдържа в самия предмет, а е в човека, който го съзерцава.
Джеф Кунс стига до там, че се осмелява да превърне дори своето собствено тяло и своята лична история в произведение на изкуството. Между 1989 и 1991г. той създава серията „Мade in Heaven”. В нея Кунс излага актови фотографии и скулптури на него и тогавашната му съпруга - небезизвестната италианска порно актриса - Илона Сталер-Чичолина. По повод тази своя серия авторът споделя, че това е неговия опит да се пребори с общия натрапчив срам от мастурбацията - нещо, което той счита за метафора на чувството за вина, характерно за американската култура.
След първата си самостоятелна изложба през 1980г. Джеф Кунс участва в множество групови и индивидуални изложби по цял свят. Мненията за творчеството му са противоречиви. Някои критици го боготворят, сравнявайки го по значимост и новаторство с Анди Уорхоу и Пабло Пикасо. Други намират творчеството му за прекомерно комерсиализиращо творбите на изкуството.
Но статистиката говори сама за себе си. Неговите творби са едни от най-скъпо продаваните произведения на съвременното изкуство. А Джеф Кунс е сред най- известните и провокативни съвременни автори.
Изложбата, представяща творчеството на Джеф Кунс в Шотландската национална галерия за модерно изкуство - Scottish National Gallery of Modern Art, Единбург, Великобритания, ще продължи до 3 юли 2011г.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар