Художествената галерия в Лийдс, Англия, ще представи на вниманието на зрителите едни от най-интересните произведения на най-скъпо продавания британски артист – Деймиън Хърст. Изложбата ще бъде открита на 15-ти юли и ще продължи до 30-ти октомври 2011 г.
Тя е част от мащабния проект „ARTIST ROOMS”, представящ колекции на съвременното и модерно изкуство, собственост на галериите „Тейт” и Националната галерия в Шотландия. След успеха на програмата от 2009 и 2010 г., тази година 21 галерии в Обединеното кралство ще имат възможността да представят едни от най-интересните произведения на изкуството на ХХ и ХХI век. ARTIST ROOMS се осъществява благодарение на крупното дарение на колекцията на Антъни д’Офей (Anthony d'Offay), наброяваща над 750 произведения, в полза на двете галерии.
Въпреки, че е израснал и завършил арт колеж в Лийдс, изложбата на Хърст е първата, представяща негови произведения след времето, в което той напуска града и става световноизвестен художник. Едни от ключовите концепции, които можем да проследим в неговото творчество като смъртта, раждането, преходността, болестта и религията, ще бъдат подробно изследвани в предстоящата изложба. Една от най-известните творби, която ще бъде включена, е „Далече от стадото”, представяща агне в формалдехидов разтвор.
Други произведения, които предизвикват интерес у ценителите на изкуството, са произведенията на Хърст, изложени в ресторанта в Лондон, който беше отворен през 1998 г. Той просъществува едва до 2003 г., но произведенията - част от интериора, достигнаха цена от £11 млн. на аукцион. Темата на обзавеждането на ресторанта е „фармация” – една от основните теми в произведенията Хърст. Част от тях са барстолове във формата на таблетки парацетамол, витрини за чаши, съдържащи празни бутилки от лекарства, както и молекулярна структура, представяща ДНК на английския артист. „Сотбис” разпродаде на търг произведенията от ресторанта, като цените вариха от £1,920 за солници, стигащи до £1.2 млн. за гигантските медицински кабинети.
На предстоящата изложба в Лийдс ще бъдат представени тапетите от ресторанта, които също представят темата за медицината и фармацията, както и множество маси по начина, по който те са били подредени в ресторанта. „Това не е реплика на ресторанта, а ехо от това, което е бил”, споделя кураторът на изложбата Найджъл Уолш.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар