НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Изложба с творби на Данаил Дечев отваря врати в Националната галерия (08.09.2015)
Националната галерия е домакин на изложба, представяща творби на известния български пейзажист – Данаил Дечев. Изложбата е организирана от Съюза на колекционерите, като ще се състои само в рамките на няколко дни – 9 и 10 септември. Прочетете повече за Данаил Дечев тук. В края на 90-те години, въпреки несъгласието на Директора на Националната художествена галерия, доц. Ружа Маринска, и експертната комисия на НХГ, с разрешение на Министерство на културата Ваня Дечева изнася за Франция около 70 от най-интересните работи на Данаил Дечев – семейна собственост, с надеждата да организира изложба в Париж.
още >>
Иранска художничка с нова присъда (08.09.2015)
Иранската художничка Атена Фаргадани, която беше осъдена на 12 години и 9 месеца в затвор по-рано тази година за критикуване на иранското правителство, сега е изправена пред други обвинения според Амнести Интернешънъл. Повече за случая прочетете тук. Фаргадани беше арестувана през август миналата година за рисуване на карикатура, която усмива членовете на парламента. През юни съдът в Техеран намери Фаргадани за виновна за “разпространяване на пропаганда срещу системата” и “обиди по адреса на членовете на парламента чрез картини”.
още >>
Рисуване в сребро и злато от Леонардо до Джаспър Джоунс отваря врати в Британския музей (08.09.2015)
Британският музей в Лондон представя любопитна изложба, посветена на развитието на художествената техника „сребърна игла“ от епохата на Ренесанса до наши дни и на това как техническите предизвикателства на творческия инструмент са вдъхновявали поколения художници. Уникалната експозиция е неповторима възможност за посетителите да видят около 100 изключителни рисунки, създадени с помощта на изящната техника „сребърна игла“. В нея са включени творби на някои от най-великите художници, работещи от края на XIV век до наши дни, сред които Рогир ван дер Вейден, Петрус Кристус, Леонардо да Винчи.
още >>
Една велика картина се продава (07.09.2015)
Кристис обяви, че ще предложи шедьовъра „Легнало голо тяло” от Амедео Модиляни за продажба на 9 ноември в Ню Йорк. Картината е завършена около 1917-18 г. и ще бъде в центъра на специална кураторска вечер от цикъла „Изкуството на 20-ти век”, фокусирана върху темата за "Музата на художника".
Колекция от ценни картини на бившия собственик на "Сотбис" на стойност 500 милиона долара ще бъде предложена на търг (07.09.2015)
Sotheby’s ще продаде на аукцион произведения на изкуството, оценени на 500 млн. долара, принадлежали на милиардера А. Алфред Таубман - бившия собственик на aукционната къща. Колекцията включва антики и картини на модерните класици, включително и 500 картини на Стари майстори, сред които са и произведения на Рафаел. Колекцията ще бъде продадена на четири отделни търга. Само картината на Пабло Пикасо “Жена, седнала на стол” се очаква да бъде продадена за 25-35 млн. долара, а две творби на абстрактния експресионист Марк Ротко вероятно ще донесат по 20-30 млн. долара
още >>
В Тейт Бритън посетителят вече може буквално да вкуси и усети изкуството (04.09.2015)
Лондонската галерия Тейт Бритън вече предлага на своите посетители напълно ново арт изживяване, свързано с въпроса: „Може ли вкус, допир, мирис и звук да промени начина, по който изживяваме изкуството?“ Проектът носи заглавието „Тейт Сенсориум“ (Tate Sensorium) и отвежда участниците на едно мултисетивно пътешествие, вдъхновено от картини от колекцията на Тейт, в което сетивата като звук, мирис, вкус и осезание обогатяват преживяването в галерийните пространства на Тейт.
Колекционерска селекция в „Сезони“ (04.09.2015)
Избрани произведения на изкуството от колекцията на починалия Дончо Палавеев ще представи галерия „Сезони” на 15 септември, (вторник), със съдействието на неговата дъщеря - Анна Палавеев. Зрителите ще могат да видят автори, творили през 20-те години и 80-те години на ХХ век до наше време. Имена като Иван Тричков, Елена Панева, Иван Христов, Руска Маринова, Станимир Вещов, Петър Беляшки и Димитър Хинков говорят сами за себе си и творбите им в тази колекция рядко са показвани пред публика.
Четири дизайна за нов флаг на Нова Зеландия (04.09.2015)
Нова Зеландия сведе до няколко вариантите за дизайн на новия си флаг, в който да се включат папратови мотиви и традиционна емблема кору. Обявени на церемония вчера, четирите проекта очакват подкрепа с гласуване от гражданите на Нова Зеландия. До тях се стигна, след като назначеното от правителството на Нова Зеландия жури определи 40 номинирани дизайна, оповестени миналия месец, които бяха избрани от над 10 000 предложения.
В Китай отвори врати първият мегамузей, посветен на съвременното изкуство (04.09.2015)
Първата съвременна институция за изкуство в северозападен Китай отвори миналия месец, разположен върху площ от 2.5 хектара тревни площи в столицата на автономния район Нинся Хуей. Музеят на съвременното изкуство (MoCA) в Инчуан е комплекс, обхващащ 15,000 кв.м. площ, и е проектиран от китайската фирма „We Architech Anonymous“. Това е първият музей в страната, който се фокусира върху китайско-ислямското изкуство.
Прочут триптих на Йеронимос Бош се завръща в Холандия след четири века (04.09.2015)
Едно от най-прочутите произведения на Йеронимос Бош – „Каруца със сено“ се завръща от Мадрид в Ротердам за първи път от 450 години. Големият триптих е един от ключовите за творчеството на Бош и ще остане в Нидерландия за повече от шест месеца. Благодарение на изключителното музейно сътрудничество, публиката ще има уникалната възможност да види творбата в две зрелищни изложби.
148 съвременни български художници са представени във Венеция в рамките на изложбата Imago Mundi (02.09.2015)
Мащабно представяне на съвременни български художници ще се състои във Венеция в рамките на изложбата Imago Mundi. Събитието показва въображаема „Карта на новото изкуство” с над 40 страни и региони. Експозицията във фондация "Джорджо Чини” е организирана под егидата на фондация „Бенетон” съвместно с 56-тото биенале във Венеция. Изложбата представя новите попълнения на колекция Imago Mundi – глобален проект, чиято основна цел е да очертае актуалните явления в световното изкуство в оригиналния формат от 10x12 cм. Българската колекция е поднесена под заглавието „Спасени мечти”.
В Мексико бе изрисуван най-големият стенопис в Латинска Америка (02.09.2015)
Художници успяха да превърнат район в град Пачука в мексиканския щат Идалго в най-голямото произведение на изкуството в Латинска Америка с площ 1,500 кв.км, предаде БТА.
Killer Heels: Изкуството на обувката на висок ток (01.09.2015)
Музеят за изкуство в Палм Спрингс, САЩ, ще открие дългоочакваната изложба „Killer Heels: Изкуството на обувката на висок ток“ /или Убийствени токове/ на 5 септември, която ще продължи до 13 декември 2015 г. Изложбата обединява модата, филмовата индустрия и материалната култура, докато проучва най-желания обект в света на модата, богатата му културна история и неговите сложни отношения на границата на фантазия, функционалност, идентичност и власт. Организирана тематично Killer Heels представя над 110 съвременни високи токчета и 50 исторически проекта, взети от дизайнерски архиви, колекциите на Бруклинския музей и музеят Метрополитън.
Върховният съд на Сингапур размрази активите на швейцарския арт дилър Ив Бувие (01.09.2015)
Върховният съд на Сингапур размрази активи на стойност милиони долари на швейцарски бизнесмен и търговец на картини, съден от руски милиардер за измама. Апелативният съд взе решение на 21 август и издаде заповед за размразяване на международните активи, известно като „разпореждането Марева”, наложено по-рано тази година от Върховния съд на Сингапур. Ив Бувие е постоянно пребиваващ в града-държава Сингапур. Апелативният съд заяви, че няма риск за Бувие да „разсее” имуществото си, след като забраната бе вдигната.
Епичен фриз на река Тибър ще бъде завършен през април 2016 г. (01.09.2015)
Уилям Кентридж ще създаде монументален фриз по бреговете на река Тибър в Рим. Художникът от Южна Африка планира да направи мимолетно произведение, създадено от почистването на замърсения слой на високото каменно укрепване на коритото на реката. Кентридж първоначално е бил поканен да се създаде творбата преди 14 години. „Отне ни толкова дълго време, поради сложната бюрократична система, която управлява река Тибър и културата в Италия“, споделя организаторът на проекта – Кристин Джоун.
още >>
Заха Хадид „заравя“ нов музей под алпийски връх в Италия (01.09.2015)
Емблематичните извивки на новия музей, проектиран от компанията на Заха Хадид, са частично скрити и заровени на върха Кронплатз в италиянските Алпи. Циментената структура, която бе открита за обществеността, е шестия последен музей, създаден от изследователя Рейнолд Меснер, първият човек изкачил Еверест сам и без допълнителен кислород. Всяка институция е посветена на различен аспект на планинската култура от леденото катерене до митологията.
още >>
Първата къща, проектирана от Антони Гауди, ще отвори като музей през 2016 г. (01.09.2015)
Casa Vicens, първата къща, проектирана от Антони Гауди през 1888 г., е в разгара на ремонт, за да бъде превърната в къща-музей. Сградата, която е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство от 1984 г., трябва да отвори врати за обществеността за първи път през есента на 2016 г. Андорската банка MoraBanc придоби собственост над Casa Vicens през март 2014, с цел да я направи достъпна за публиката. Първата къща на Гауди е "съществена за разбирането на неговия уникален архитектурен език и развитието на модернизма в Барселона", казва Мерседес Мора, изпълнителният директор на музея.
още >>
Първата къща, проектирана от Антони Гауди, ще отвори като музей през 2016 г. (01.09.2015)
Casa Vicens, първата къща, проектирана от Антони Гауди през 1888 г., е в разгара на ремонт, за да бъде превърната в къща-музей. Сградата, която е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство от 1984 г., трябва да отвори врати за обществеността за първи път през есента на 2016 г. Андорската банка MoraBanc придоби собственост над Casa Vicens през март 2014, с цел да я направи достъпна за публиката. Първата къща на Гауди е "съществена за разбирането на неговия уникален архитектурен език и развитието на модернизма в Барселона", казва Мерседес Мора, изпълнителният директор на музея.
още >>
Холандската национална галерия има намерение да закупи два портрета от Рембранд, оценявани на 160 милиона евро (31.08.2015)
Националната галерия Райксмузеум (Rijksmuseum) в Амстердам почти е оформила сделка за закупуване на два портрета от Рембранд за 160 милиона евро от семейство Ротшилд, съобщи Ройтерс. Портретите, нарисувани през 1634 г., изобразяват търговеца Мартин Сулманс (Marten Soolmans) и съпругата му Опйен Копит (Oopjen Coppit) и са нарисувани за тяхната сватба. Произведенията са закупени от барон Густав Ротшилд през 1877 г. и са били съхранявани във Франция от тогава.
Рядка бронзова скулптура на Огюст Роден бе дарена на швейцарски музей (31.08.2015)
На Музея за изящни изкуства в Лозана, Швейцария, бе дарена скулптурата "Мъжът със змията" от Роден, която не е била излагана публично от един век, предаде Франс прес. Бронзовата скулптура "Мъжът със змията", изваяна през 1887 г., бе дарена на музея от щедър дарител, който желае да остане анонимен, казват от институцията в специално изявление пред медиите. Бронзовата отливка не се е появявала публично, от както е била закупена от първия си собственик – Antoni Roux, колекционер от Марсилия, който се премества в Париж.
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!