НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
В Мексико бе изрисуван най-големият стенопис в Латинска Америка (02.09.2015)
Художници успяха да превърнат район в град Пачука в мексиканския щат Идалго в най-голямото произведение на изкуството в Латинска Америка с площ 1,500 кв.км, предаде БТА.
Killer Heels: Изкуството на обувката на висок ток (01.09.2015)
Музеят за изкуство в Палм Спрингс, САЩ, ще открие дългоочакваната изложба „Killer Heels: Изкуството на обувката на висок ток“ /или Убийствени токове/ на 5 септември, която ще продължи до 13 декември 2015 г. Изложбата обединява модата, филмовата индустрия и материалната култура, докато проучва най-желания обект в света на модата, богатата му културна история и неговите сложни отношения на границата на фантазия, функционалност, идентичност и власт. Организирана тематично Killer Heels представя над 110 съвременни високи токчета и 50 исторически проекта, взети от дизайнерски архиви, колекциите на Бруклинския музей и музеят Метрополитън.
Върховният съд на Сингапур размрази активите на швейцарския арт дилър Ив Бувие (01.09.2015)
Върховният съд на Сингапур размрази активи на стойност милиони долари на швейцарски бизнесмен и търговец на картини, съден от руски милиардер за измама. Апелативният съд взе решение на 21 август и издаде заповед за размразяване на международните активи, известно като „разпореждането Марева”, наложено по-рано тази година от Върховния съд на Сингапур. Ив Бувие е постоянно пребиваващ в града-държава Сингапур. Апелативният съд заяви, че няма риск за Бувие да „разсее” имуществото си, след като забраната бе вдигната.
Епичен фриз на река Тибър ще бъде завършен през април 2016 г. (01.09.2015)
Уилям Кентридж ще създаде монументален фриз по бреговете на река Тибър в Рим. Художникът от Южна Африка планира да направи мимолетно произведение, създадено от почистването на замърсения слой на високото каменно укрепване на коритото на реката. Кентридж първоначално е бил поканен да се създаде творбата преди 14 години. „Отне ни толкова дълго време, поради сложната бюрократична система, която управлява река Тибър и културата в Италия“, споделя организаторът на проекта – Кристин Джоун.
още >>
Заха Хадид „заравя“ нов музей под алпийски връх в Италия (01.09.2015)
Емблематичните извивки на новия музей, проектиран от компанията на Заха Хадид, са частично скрити и заровени на върха Кронплатз в италиянските Алпи. Циментената структура, която бе открита за обществеността, е шестия последен музей, създаден от изследователя Рейнолд Меснер, първият човек изкачил Еверест сам и без допълнителен кислород. Всяка институция е посветена на различен аспект на планинската култура от леденото катерене до митологията.
още >>
Първата къща, проектирана от Антони Гауди, ще отвори като музей през 2016 г. (01.09.2015)
Casa Vicens, първата къща, проектирана от Антони Гауди през 1888 г., е в разгара на ремонт, за да бъде превърната в къща-музей. Сградата, която е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство от 1984 г., трябва да отвори врати за обществеността за първи път през есента на 2016 г. Андорската банка MoraBanc придоби собственост над Casa Vicens през март 2014, с цел да я направи достъпна за публиката. Първата къща на Гауди е "съществена за разбирането на неговия уникален архитектурен език и развитието на модернизма в Барселона", казва Мерседес Мора, изпълнителният директор на музея.
още >>
Първата къща, проектирана от Антони Гауди, ще отвори като музей през 2016 г. (01.09.2015)
Casa Vicens, първата къща, проектирана от Антони Гауди през 1888 г., е в разгара на ремонт, за да бъде превърната в къща-музей. Сградата, която е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство от 1984 г., трябва да отвори врати за обществеността за първи път през есента на 2016 г. Андорската банка MoraBanc придоби собственост над Casa Vicens през март 2014, с цел да я направи достъпна за публиката. Първата къща на Гауди е "съществена за разбирането на неговия уникален архитектурен език и развитието на модернизма в Барселона", казва Мерседес Мора, изпълнителният директор на музея.
още >>
Холандската национална галерия има намерение да закупи два портрета от Рембранд, оценявани на 160 милиона евро (31.08.2015)
Националната галерия Райксмузеум (Rijksmuseum) в Амстердам почти е оформила сделка за закупуване на два портрета от Рембранд за 160 милиона евро от семейство Ротшилд, съобщи Ройтерс. Портретите, нарисувани през 1634 г., изобразяват търговеца Мартин Сулманс (Marten Soolmans) и съпругата му Опйен Копит (Oopjen Coppit) и са нарисувани за тяхната сватба. Произведенията са закупени от барон Густав Ротшилд през 1877 г. и са били съхранявани във Франция от тогава.
Рядка бронзова скулптура на Огюст Роден бе дарена на швейцарски музей (31.08.2015)
На Музея за изящни изкуства в Лозана, Швейцария, бе дарена скулптурата "Мъжът със змията" от Роден, която не е била излагана публично от един век, предаде Франс прес. Бронзовата скулптура "Мъжът със змията", изваяна през 1887 г., бе дарена на музея от щедър дарител, който желае да остане анонимен, казват от институцията в специално изявление пред медиите. Бронзовата отливка не се е появявала публично, от както е била закупена от първия си собственик – Antoni Roux, колекционер от Марсилия, който се премества в Париж.
Хайнекен е новия спонсор на музея „Ван Гог“ в Амстердам (28.08.2015)
Аксел Ругер, директор на музея на Ван Гог съобщи: „Горди, сме че ще започнем да се идентифицираме с марка, която, както и самият музей на Ван Гог, произхождат от Амстердам и имат огромно световно значение“. Прочетете повече за живота на Ван Гог тук. С договора за спонсорство, двете холандски емблеми обединяват сили, за да се уверят, че тези, които ценят културата или са фенове на бирата, могат да се насладят на изкуството на един от най-известните холандски художници на всички времена, като едновременно с това утоляват жаждата си с първокласна и международно известна бира.
12-годишно момче от Тайван проби с юмрук картина от XVII в., оценявана на около 1,5 млн. долара (28.08.2015)
12-годишно момче от Тайван се е спънало в музей на изкуството в Тайпе и е пробило с ръка картина от XVII в. на италианския художник Паоло Порпора. Това предаде британският вестник „Гардиън“. Инцидентът е станал този уикенд. Момчето е носело напитка в едната си ръка и се спънало, докато вървяло през една от залите на музея. За опора то използвало 350-годишен натюрморт, пробивайки платното му, който се оценява на 1,5 млн. долара.
Започва ежегодният фестивал за съвременно българско изкуство – Есенен салон на изкуствата в Пловдив (28.08.2015)
Ежегодният национален фестивал за съвременно българско изкуство – Есенен салон на изкуствата, който се провежда в Стария град в Пловдив, по традиция и тази година ще бъде открит на 1 септември в Балабановата къща. За трета поредна година селекционер и артистичен директор е доц. д-р Галина Лардева. Тази година заглавието на форума е “Ан пасан“ – понятие, свързано с шахматната игра, което означава преминаване през бито поле с пешката.
Първа изложба на работата на графичния дизайнер и художник Дик Бруна отваря в Райксмузеум (28.08.2015)
От 28 август до 15 ноември 2015 г. в чест на 60-тия рожден ден на графичния дизайнер Райксмузеум представя "Дик Бруна. Художникът ", първата ретроспективна изложба с работата на графичния дизайнер и художник Дик Бруна (1927) - разгледана в международен арт-исторически контекст. Графики и рисунки на художниците, които са вдъхновили Бруна: Анри Матис, Фернан Леже, Вилем Сандберг и Барт ван дер Лек, ще бъдат изложени редом със собствените му корици на книги, плакати, колажи и рисунки. Бруна е представен с повече от 120 произведения в изложбата.
Китайски милиардер ще построи 17 търговски центъра, в които ще представя произведения на изкуството (28.08.2015)
Китайският милиардер Адриан Чен, основател на Фондация „K11“, планира да построи 17 нови търговски центъра, в които ще се помещават изложбени и галерийни пространства. Компанията на Чен – „Cheng’s New World Development Company” вече притежава търговски центрове в Шанхай и Хонконг, с творби на художници като Олафур Елиасон, Деймиън Хърст и Йошитомо Нара, пръснати из пътеките на магазини. Прочетете повече за Фондация K11 тук.
Икони от XVI-XIX век в колекцията на Третяковската галерия (27.08.2015)
Тази експозиция ще се проведе от 27 август 2015 до 10 януари 2016 г. в Москва. В нея Третяковската галерия ще запознае аудиторията с резултатите от възстановителните и изследователските си работи над произведения за последните години. Изложбата в залите на древното изкуство представя уникални икони на късното Средновековие, за чието ново състояние са ангажирани водещи от художествените галерии реставратори. Изложените творби дават възможност за допълване на знанията и опита ни за период от четири века руска иконопис.
Италия инвестира 18 милиона евро за реконструкцията на гладиаторските арени на Колизеума (27.08.2015)
Италия е отделила от бюджета си над 18 милиона евро за възстановяването на арената на Колизеума, където гладиатори някога са борили диви зверове. „Обещанието е спазено. Колизеумът ще има своята още веднъж. Планът за реконструкция е финансиран“, заяви министърът на културата Дарио Франческини. Той добавя още: „След като приключи ремонтът на арената, можем да очакваме да видим древното пространство като домакин на модерни културни събития“. Като цяло, Министерството на културата е одобрило план за 80 милиона евро за инвестициите в музеи в страната и обекти на културното наследство.
Виртуална реалност в Британския музей дава възможност на посетителите да изживеят бронзовата ера (27.08.2015)
Британският музей изпробва технология на виртуална реалност, с цел да започне да я предлага като постоянен инструмент за изследване и проучване на своята колекция. Посетителите ще бъдат поканени да се движат във виртуална реалност в кръгла къща от бронзовата епоха и да боравят с 3D сканирани обекти. През юни лондонският Природонаучен музей също започна да използва VR технология. Двата музея използват Samsung Gear VR слушалки.
още >>
Спорен казус относно античното изкуство (26.08.2015)
Египетското правителство призова гражданите си да вземат участие в набирането на средства за спасяването на своето археологическо и духовно наследство. Повод за това е случая с древната египетска статуя на писаря Сехемка, продадена на търг на Christies в Лондон през юли миналата година. Сумата е за около 25 милиона долара, съобщава International Business Times с позоваване на излизащия в Кайро Post.
Французи задържани от испанската полиция за плячкосване на археологически обект (26.08.2015)
Френска двойка е била арестувана по обвинение в кражба на монети, брошки и други метални предмети от археологически обект в Испания, който е дом на гръцки и римски руини, съобщава испанската полиция. Служителите на реда забелязали двойката в автомобил, който бил паркиран на черен път, който води към задната част на района на Empuries, намиращ се в северoизточния регион на Каталуния.
Първи гол фестивал (26.08.2015)
Швейцарският град Бил и миролюбивите му граждани са известни като световната столица за часовникарство. Но може ли дома на Rolex и Swatch да спечелят още малко репутация от други, различни предизвикателства? Градът е домакин на учредителния Гол изпълнителски фестивал - събитие, насочено към предизвикателните представи за това какво принадлежи и какво не на обществени места. "Изкуството се е настанило днес във всеки град, но голотата - не!" – казва артистът Томас Золингер, който се води създател на събитието, приключило миналата седмица.
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!