НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Активисти окупираха музея Пеги Гугенхайм във Венеция по време на откриването на биеналето (13.05.2015)
Активисти от организацията “Gulf Labor”, включваща международни артисти, окупираха музея „Пеги Гугенхайм” във Венеция в деня на откриването на Венецианското биенале за гости и журналисти. Групата, която е и официален участник на биеналето тази година, е целяла да повиши осведомеността за тежкото положение на чуждестранните работници, които строят културни центрове в Абу Даби. Повече информация за протестите можете да намерите тук.
Голям скандал в областта на музейното дело (13.05.2015)
Турските власти започнаха разследване, след като се оказа, че редица древни римски мозайки са били силно повредени по време на нескопосан опит за реставрация в музей, намиращ се в южната част на Турция. Анкетата идва след съобщенията, че най-малко 10 безценни мозайки в Археологическия музей в южната провинция Хатай са били повредени, докато са били реставрирани или са били в процес на преместване в нова сграда.
САЩ върна на Германия картини, спечелени на покер по време на Втората световна война (13.05.2015)
САЩ върна на Германия пет картини, които са били изнесени незаконно от страната по време на Втората световна война, съобщава фондацията Monuments Men Foundation, която се занимава с издирване на културни ценности, изчезнали по време на войни. Церемонията по предаването на платната бе организирана от фондацията и се състоя в Държавния департамент на САЩ. На нея присъстваха германският посланик в Съединените щати - Петер Витиг.
Картина на Пабло Пикасо и скулптура на Алберто Джакомети поставиха „световни рекорди” по време на търг на „Кристис” (13.05.2015)
Картина на Пабло Пикасо подобри рекорда за най-скъпо продадено на търг произведение на изкуството, след като бе купена за близо 179,4 млн. долара на търг на Christie's в Ню Йорк. Платното носи наименованието "Алжирски жени" (Версия "О") (`Les femmes d`Alger (Version `O`) и е от 1955 г. Първоначалната оценка на платното бе за около 140 млн. долара. Наддаването продължи 12 минути, като за това време са били направени над 30 предложения.
още >>
Йоко Оно създаде чаши за кафе, на които с нейния почерк са изписани датите и имената на шест трагични събития (12.05.2015)
Йоко Оно създаде чаши за кафе, които са декорирани с нейния собствен почерк. Линията чаши за кафе ще бъдат вдъхновени от различни трагични събития, в това число и убийството на нейния съпруг Джон Ленън, бомбардировките над град Герника по време на Гражданската война в Испания, както и пускането на атомната бомба над Хирошима през 1945 г.
Кметът на Техеран постави произведения на изкуството на мястото на 1500 билборда в града (12.05.2015)
Д-р Мохамед Бакер Галибаф, кмет на Техеран (както и бивш командир от Революционната гвардия на Иран и пенсиониран пилот) е разпоредил всички 1500 билборда в града, които са значителен източник на приходи от реклами, да бъдат заменени с копия на емблематични произведения на изкуството – идващи както от Иран, така и от Запада.
Продава се сюрреалистичен шедьовър (12.05.2015)
На 27 май аукционна къща Кристис организира продажба на латиноамериканското изкуство. Ще бъде предложена изключителната сюрреалистична работа от Ремедиос Варо - „Вампирите вегетарианци”. Вергилио Гарса, ръководител на латиноамериканското изкуство за Кристис, коментира: "Вампирите вегетарианци” е чудесна работа и служи като невероятна котва в нашата продажба, която разполага с добър набор на произведения от няколко водещи жени-сюрреалисти, включително Леонора Карингтън, Алис Рахо и Бриджит Тишенор.
още >>
Мащабна изложба, изследваща течението „нова предметност”, е представена във Венеция по време на биеналето (12.05.2015)
Изложбата „Нова предметност: Модерно немско изкуство във Ваймарската република, 1919 г. – 1933 г.” е първото мащабно арт събитие, което се провежда в Италия, а след това и в САЩ, посветено на темите, характеризиращи доминиращите артистични тенденции във Ваймарската република. Експозицията се организира от Музея за изкуство на Лос Анджелис (LACMA) в сътрудничество с Фондацията на музеите във Венеция.
още >>
Китайски филмов магнат купи на търг картина на Пабло Пикасо за 29,9 млн. долара (12.05.2015)
Китайският филмов магнат Уан Джундзюн купи на търг картина на Пабло Пикасо за 29,9 млн. долара. Произведението беше продадено от Sotheby's в Ню Йорк, пише Bloomberg. Картината от 1948 г., наречена „Femme au Chignon dans un Fauteuil", изобразява любимата на художника - Франсоаз Жило. Платното беше част от колекцията на холивудската династия филмови продуценти Голдуин. Произведението на изкуството беше предварително оценено на 18 млн. долара.
Мунк и Ван Гог най-накрая се „срещат” в Осло в първата по рода си изложба, обединяваща творчеството им (08.05.2015)
Първата по рода си изложба, съпоставяща произведенията на Ван Гог и Мунк, отваря врати в Осло. Тя ще се концентрира върху двама от водещите пионери на модерното изкуство – Винсент ван Гог (1853-90) и Едвард Мунк (1863-1944). През 1880 г. и двамата решават да станат художници – Ван Гог се отказва от проповядването и се мести в Брюксел, за да учи в Художествената академия, а Мунк се записва в Арт Колеж в Кристияния (днешен Осло).
Музей в Копенхаген купи картина на Дега за рекордна за Дания сума (08.05.2015)
Посетителите на известния датски музей - "Новата глиптотека на Карлсберг" в Копенхаген вече могат да се наслаждават на платното на Едгар Дега - "Жокеи преди старта". Картината е нарисувана между 1878 г. и 1979 г. Шедьовърът на френския импресионист е бил купен от музея, благодарение на Ny Carlsberg Foundation и Augustinus Foundation.
Фондът Прада вече в Милано (08.05.2015)
На 9 май в Милано фондът Прада ще открие нова изложбена площ. Пространството е проектирано от архитектурното бюро ОМА, под ръководството на Рем Колхас, и представлява конгломерат от вече съществуващи сгради на бивша спиртна фабрика и три нови постройки. За откриването са предвидени няколко мероприятия. Робърт Гобер и Томас Деманд ще създадат инсталации, които встъпват в диалог със старата индустриална архитектура и новите постройки.
още >>
Германски съд постанови: празно пространство не е изкуство (08.05.2015)
Може ли една дупка да бъде изкуство? Окръжен съд в германския град Манхайм реши, че не може. През 2006 г. художничката Натали Браун Барендс създаде инсталация, наречена „HHole for Mannheim”. Тя представлява дупка, пробита през няколко етажната сграда на музея. Институцията, която в момента разширява музейното си пространство с нова сграда, е решила да покрие дупките, направени от художника, в хода на обновяването му.
още >>
Картината на Винсент ван Гог беше продадена от аукционна къща „Сотбис” за 66,3 млн. долара (08.05.2015)
Картината на Винсент ван Гог „Алеята на Алискам” беше продадена на търг в Ню Йорк от аукционна къща „Сотбис” за 66,3 млн. долара. „Алеята на Алискам” беше предложена на ценителите в рамките на търга с произведения на импресионисти и със съвременно изкуство. Есенният пейзаж е бил нарисуван през 1888 г. по време на двумесечния период, през който Ван Гог и Гоген са работели заедно в град Арл. Творбата е от периода, когато Ван Гог е бил на върха на творческата си кариера.
Мексикански художник превръща Турбинната зала на „Тейт Модърн“ в еко инсталация (07.05.2015)
Музеят за модерно изкуство „Tate Modern” в Лондон ще има нужда от големи количества от най-горния слой на почвата, за да може мексиканският художник Ейбрахам Крузвиегас да създаде мащабна инсталация от градинарски елементи за Турбинната зала на арт пространството.
Руският авангард и семейството на творящите го (07.05.2015)
Вече във виенския Арт форум тече подготовката за събитие, което ще се състои през есента на 2015 г. То ще представи пионерските постижения на руския авангард в нов аспект и през неизследвана призма: двойката художници, когато са мъж и жена, семейството и обвързаността им чрез естетическите експерименти на новото, революционното чрез експериментите в художествения език на творчеството.
Изложбите на Института Курто, Лондон (07.05.2015)
Вещиците на Гоя
Тази голяма изложба събира всички преживели времето и запазени до днес рисунки на вещици и старици в албумите на художника и те биват показвани така цялостно за първи път. Изображенията предлагат любопитните визии на стари жени, внушаващи народен хумор, зловещина или магьосничество.
Изложба в Брюксел изследва развитието на 3D печата (05.05.2015)
Нова изложба в столицата на Европа, изследва добавената стойност на 3D отпечатването – една нова технология за производство, която ще бъде от решаващо значение през следващите десетилетия, както за живота на хората, така и за нашето общество и околната среда. В изложбата са включени 3D отпечатъци на произведения, дизайн, инженерство и други научни области, създадени от известни художници, дизайнери и престижни изследователски институции, както и от неизвестни иновативни производители.
Изложба в Националния военноисторически музей представя над 400 художествени произведения на 50 български художници по повод 6 май (05.05.2015)
Националният военноисторически музей (НВИМ) представя изложбата „Нямах оръжие. Имах раница и статив“. Експозицията е част от Националния план за отбелязване на 100 години от Първата световна война и участието на България в нея.
Соня Делоне в Тейт Модърн, Лондон (05.05.2015)
Соня Делоне (1885-1979) е ключова фигура в парижкия авангард и става един от европейските доайени на абстрактното изкуство. Творила през първата половина на ХХ век, тя открива съвременния свят на движение, технологията и градския живот, активно проучва нови идеи за теорията на цветовете, заедно със съпруга си Роберт Делоне... Това е първото представяне на художничката и нейното основно дело във Великбритания с цел оценка на постигнатото от нея в художествената практика.
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!