Пред журналисти министърът на антиките в Египет отрече твърденията пирамидата на Джосер, която е най-старата, да е била повредена по време на реставрацията ѝ. Отговаряйки на въпросите на журналисти, допуснати в пирамидата, построена през 27 век пр.н.е., и намираща се в близост до Кайро, Махмуд ал Дамати сподели следното: „Видяхте вътрешността на пирамидата. Тя не е била унищожена и не е в опасност”.
Една от най-пълните частни колекции в света на афроамериканско изкуство ще има своята първа изложба в Националния музей на САЩ - Смитсониън. "Разговори: африкански и афро-американски творби в диалог" обединява творби от две колекции от световна класа: колекцията на Националния музей за африканското изкуство и колекцията на Уилям и Камил Козби. Изложбата, която се открива в музея на 9 ноември и ще продължи до началото на 2016 г. е основна част от отбелязването на 50-та годишнина на музея, празнуващ своята уникална история.
Портрети на Елизабет Тейлър, Джуди Гарланд и Джаки Кенеди, дело на Анди Уорхол, могат да донесат на аукционна къща Sotheby's – 57 млн. долара от търг, който ще се проведе на 11 ноември в Ню Йорк. Рядко показван пред публика ситопечат на актрисата Елизабет Тейлър, оценяван на около 30 млн. долара, ще бъде предложен за продажба по време на търг, на който ще бъдат представени 12 портрета на 7 актриси, певици и други известни личности.
Музеят „Gemeentemuseum“ в Хага представя първата изложба на Ротко пред холандска публика от 40 години насам. Мащабните платна на художника съчетават от наситено розови, ликуващо жълти и ярко сини до тъмни и черни нюанси, и карат зрителя да се почувства потънал в неговия свят и усещания. Изградени по блестящ начин, слой след слой, цветните полета на Ротко всъщност представят универсалните човешки емоции като страх, екстаз, мъка и еуфория.
Нов графит от уличния артист Банкси, изобразяващ гълъби, държащи антиимиграционни лозунги, бе унищожен от общински служители, получили оплакване, че творбата била „расистка“. Графитът, оценяван на 400 000 паунда в британския град Клактън-он-сий, се появил тази седмица. Той изобразявал 4 гълъба, държащи табелки на една от която пишело „Върнете се в Африка“, докато друга по-екзотична птица ги гледала.
Мексиканската федерална агенция е отказала да издаде разрешение, касаещо околната среда, с което да позволи изграждането на Международния музей на барока в Пуебла. Неговият бюджет е в размер на 105 милиона щатски долара, а това се случи само месец след първата копка. По този начин, на проектът, разработен от японския архитект и носител на най-престижната награда за архитектура - „Прицкер” 2013 г. – Тойо Ито, е отказано издаване на разрешение за строеж.
На 09.10.2014 г. в Национална Художествена Галерия ще се открие изложбата “Един парижанин в София” от живопис, графика и рисунки на Николай Ников – Ничето (1924-1989). Повече за него можете да прочетете тук. Изложбата е организирана по случай 90 години от рождението на художника и е първата негова ретроспективна изложба. Кураторът Иво Милев събира огромен брой произведения не само от фонда на НХГ, но и от частни колекции. Голяма част от произведенията в най-изчерпаелната изложба на Николай Ников – Ничето са част от колекцията на галерия „Сезони”. Повече прочетете тук.
Пазарът на изкуството в Лондон се подготвя за големи продажби на следвоенно италианско изкуство. Като допълнение на търга на италианско изкуство, който ще се проведе по време на изложението Frieze, след по-малко от две седмици, и от който се очакват рекордните приходи от £50 милиона, има поне дузина галерии в централен Лондон или такива, представени на изложението Frieze Masters, които продават колекционерски произведения от италиански автори. Повече за Frieze Лондон можете да прочетете тук.
Японското изкуство има ключова роля за развитието на европейския модернизъм. Почти всички велики майстори от Мане, Дега, Сезан и Моне до Гоген, Ван Гог и Бонар са очаровани и вдъхновени от японските картинни мотиви и стилистични похвати. Големият интерес на европейските художници към японското изкуство е очевиден в много отношения: в своите произведения те рисуват както артефакти, така и стоки, внасяни от Япония, избират подходящи японски художествени обекти, за да изобразят собствената си европейска среда и дори включват формалния език на японската цветна гравюра върху дърво.
Над 100 произведения на Егон Шиле ще бъдат представени в Neue Galerie в Ню Йорк. Повечето от творбите на Шиле могат да бъдат видяни единствено във Виена – в музеите Албертина, Белведере и Леополд. Тази специална експозиция, посветена изцяло на портретите на гениалния австрийски художник, е първата по рода си в американски музей. Изложбата ще бъде открита на 9 откомври и ще продължи до 19 януари 2015 г. Егон Шиле (1890-1918) е смятан за един от най-талантливите творци на ХХ век. Като протеже на Густав Климт, Шиле се утвърждава с оригиналния си стил на рисунъка, необичайното използване на цвета, и физически суровите, често сексуално провокативни изображения на неговите модели.
В рамките на годината на обмен на изкуство между Русия и Великобритания в държавния музей за изобразително изкуство „А С Пушкин“ от 5 октомври до 30 ноември ще се проведе изложбата „Британски дизайн: от Уилям Морис до цифровата революция“, която представлява своевременен диалог на дизайнерското изкуство от 19 и 21 век. В експозицията ще бъдат представени 12 експоната на знаменити художници и дизайнери от 19 век от колекцията на музея „Виктория и Алберт и 20 творби на съвременни дизайнери.
Натюрморт на Ван Гог ще е един от хитовете на есенния търг на „Сотбитс“ за импресионистично и модерно изкуство. „Ваза с маргаритки и макове“ от 1890г. се очаква да се продаде за 50 млн. долара на търг в Ню Йорк на 4 ноември. Картината е една от последните творби на холандския художник, рисувана само месец преди смъртта му. От 14 години произведение на Ван Гог не се е появявало на явно наддаване, уточняват от аукционната къща.
Започна “най-вълнуващото събитие във Великобритания тази есен”, пише The Guardian. Ретроспективната изложба на Анселм Кийфер в Кралската Академия – The Royal Academy of Arts е най-значимата изложба на германския художник, правена някога във Великобритания. Експозицията обхваща целия 40 годишен творчески път на Кийфер, като ще представи и най-новите му творби.
Легендарният немски художник на графити - Валтер Йозеф Фишер, по-известен като Оз, е бил намерен мъртъв на железопътна линия в Хамбург. Близо до тялото на 64-годишният художник са открити графити и бои в спрей, съобщава вестник Гардиън.
Малцина артисти предизвикват такъв дебат, като Алън Джоунс. Сатиричен, смел и изобретателен, работата му принадлежи към поп арта на 60-те и влияе на много художници. Идеите на Джоунс могат да се проследят във всичко от съвременния дизайн до киното и модата.
Към настоящият момент, Франция е страната, която изпраща най-много произведения за изложби в Азия и също така е основание за притесненията на загрижени изкуствоведи за сигурността на тези шедьоври на изкуството. Азия е честа и доходна дестинация за експозиции, организирани от френските национални музеи. От 2008 г. насам, музеят „Орсе”, например, е изпратил в чужбина най-малко 1000 произведения за изложби, пътуващи до 14 града. Ключова творба от неговата колекция - произведението на Едуар Мане „Le Fifre” (Свирач), 1866 г., е била заемана в чужбина най-малко 15 пъти от 2001 г. насам.
ASIA NOW е първото провеждано някога изложение за съвременно изкуство, което се фокусира върху азиатските художници. То ще покаже най-отбраните художници от Китай, Тайван, Япония, Южна Корея, Камбоджа, Виетнам, Бурма, Малазия, Тайланд, Филипините, Индонезия, Сингапур и Индия, които са представяни от първокласни азиатски и международни галерии. Тези галерии представят творби от най-блестящите изгряващи и натрупали вече известност таланти на Карусел дю Лувър в Париж.
Никога пазарът за съвременно изкуство не е бил толкова динамичен: наблюдава се огромен ръст в търсенето и съперничеството между китайски и американски колекционери, а приходите от търговете за една година достигнаха 2 милиарда долара. По данни на Artprice – световен лидер в областта на данните за сектора, това е най-успешната година в продажбите на съвременно изкуство. Между юли 2013 г. и юли 2014 г. продажбите на произведения, дело на художници, родени след 1945 г., чрез публични търгове достигнаха 2,046 милиарда долара (1,5 милиарда евро).
още >>