През октомври ще бъде представен филм за една от иконите на американската социална фотография Доротея Ланг. Филмът ще представи творчеството й, като разкаже историите на най-прочутите й фотографии. През 1936 г. една снимка, станала известна като "Migrant mother”, трогва Америка. По това време страната започва да се отърсва от Голямата депресия. Хиляди сезонни работници и дребни фермери едва свързват двата края. Снимката на жената с нейните три дъщери се превръща в един от символите на това трудно време.
Сензационни цветни форми висят във въздуха в широката земя на Невада. Това са картини, превърнали се в облаци в небето. В момента те са заснети и подредени в уникална изложба в галерия Метро, Ню Йорк. Работите са дело на арт тандема Флото и Уорнър. Това са образи на ярки багри, увиснали в пространството. За да бъдат постигнати, авторите им Касандра Уорнър и Джереми Флото хвърлят в небето коктейли от цветове, докато тяхна камера ги фотографира и ги превръща в изпръскани, застинали течни моменти. В нито едно от произведенията няма фотошоп.
Астрофизикът Доналд Олсън от Университета на Тексас – Texas State University изчисли точния час, в който слънцето е било в положение, като в картината на Моне "Импресии, изгрев", която полага основите на първото модернистично направление в историята на изкуството – импресионизма. Картината е сутрешен пейзаж на пристанището на Хавър в Северозападна Франция.
Маслен портрет на Джон Ленън, рисуван през 1958г., когато легендарният музикант учи в арт колежа в Ливърпул, ще се разиграе на търг в Лондон с първоначална цена 3 млн. лири. Според експерти обаче, цената на ценната творба може да надхвърли внушителната сума от 5 милиона лири. Платното е купено в началото на 70-те от американски колекционер на аукцион на „Сотбис“ и оттогава не е предлагано на явно наддаване. Произведението е автопортрет и е с размери 11 на 12 инча.
Изложба на художника Богомил Николов може да се види в периода от 2 до 12 септември в залите на Националната художествена галерия в София. Експозицията ще бъде открита в рамките на програмата на 33-тия конгрес на Световната федерация по медално изкуство, който ще се състои от 2 до 6 септември в Гранд хотел София. Събитието е под патронажа на Йорданка Фандъкова, кмет на София.
Съвсем скоро посетителите в Лондон и Манчестър ще се радват на нова културна атракция – говорещи скулптури. Това е една нова инициатива, подета от „Sing London”, неправителствена организация, занимаваща се с изкуство и култура, чиито проекти имат за цел да повдигнат духа на обществото. Предишни проекти на организацията включват изпълване на улиците на Лондон с пиана и пинг-понг маси. В този проект бяха поставени над 1000 маси за пинг-понг из цяла Англия.
Човек, който работил почти 30 години като асистент на художника Джаспър Джоунс, се призна за виновен във федералния окръжен съд в Манхатан по обвинение за незаконно транспортиране на произведения на изкуството, откраднати от неговия работодател. Джоунс, чиито творби присъстват в музея за изкуство Метрополитън, Музея за съвременно изкуство и музея Whitney за американско изкуство, е вероятно най-известен със скулптурите и картините си на американския флаг, включвайки картината - флаг, която е продадена през 2010 г. за 28,6 милиона долара.
В музея Сарасота, Флорида, е открита изложба на осем водещи китайски авангардисти, между които Чоа Фей, Ли Вей, Уан Кин Сон, Мао Ксаучук. Творците си поставят за цел популяризирането на куилт-техниките, опознаването на най-новите тенденции и повишаването нивото на създадените от тях творби. Изложбата показва бурното развитие на модерното китайско изкуство. Специалистите говорят, че то днес се радва на обмен на естетически идеи посредством различни канали и на това, че художниците често пътуват в чужбина.
още >>През септември в Третяковската галерия, Москва, ще бъде открита експозицията „Магията на тялото”, представяща голото тяло в руското изкуство през XVIII и XX век. Изложбата показва голото тяло като източник на творчески опит и обект на познание за творците от различни епохи и жанрове - от произведенията на руската академична школа от XVIII век до живописните и пластични експерименти на XX век, от митологични и библейски истории.
Руският президент Владимир Путин обяви, че иска да направи московския „Кремъл“ - построен между XIV и XVII век и част от Списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО – по-достъпен за туристи.
Музей в Амстердам обяви миналата седмица, че ще забави връщането на кримски археологически съкровища, опасявайки се от юридическо стълкновение с Русия или Украйна. Безценните средновековни артефакти, взети на заем от четири кримски музея, бяха представени в музея „Алърд Пиърсън” (Аllard Pierson Museum), в Амстердам през февруари, по-малко от месец преди Русия да анексира полуострова.
Всяка година през октомври арт дилъри, известни личности, куратори и колекционери се срещат в Париж и Лондон през седмица разстояние. Разбира се, не всички отиват и на двете изложения – Frieze в Лондон и FIAC в Париж. Повече за двете събития прочетете тук. Малка част от известните любители на изкуството, които от 15 до 18 октомври ще посетят Frieze, Лондон, са милиардерът Роман Абрамович и половинката му Даша Жукова, магнатът Лакшми Митал, актрисата Гуинет Полтроу, дизайнерите Миучия Прада и Джорджо Армани.
Изложба в Датската национална галерия в Копенхаген, известна като “Statens Museum for Kunst”, ни представя вилнеещи бикове, ужасяващи екзекуции и силна доза хаплива сатира. Музеят представя любопитна графична експозиция, изследваща как френският художник Едуар Мане е вдъхновен от Франциско де Гоя. Прочетете повече информация за Франциско Гоя тук.
Ароматът като изкуство? Може да изглежда като съмнителна идея, но както все повече парфюмери работят с художници и обратното, многовековните аромати най-накрая се налагат в света на изкуството. „Какъв е ароматът на опасността? Ами на радостта?“, размишлява Одет Тойлет., която е „доставчик на обонятелни приключения“. Тя живее в Лондон и работи с парфюмери и художници по редица креативни проекти и ни дава поглед отвътре чрез осмотеката във Версай, най-големият архив на аромати в света.
Дрезденската галерия, известна като „Staatliche Kunstsammlungen”, получи уникален подарък - 80 скици и акварели от частната колекция на Уили Хан. Повече информация за галерията можете да намерите тук. Акварелите и скиците вече са част от колекцията на „Kupferstich-Kabinett” (колекция от графики, рисунки и снимки). Подаръкът е направен благодарение на сина на колекционера – Питър Хан, който е и бивш директор на берлинския „Баухаус Архив“.
От 1 до 30 септември ще се проведе ежегодният национален фестивал за съвременно българско визуално изкуство Национални есенни изложби Пловдив 2014 и ще даде старт на Есенен салон на изкуствата Пловдив 2014 г. Това е един от най-престижните художествени форуми в национален мащаб и представителна платформа за българско изящно изкуство. Идеята за алтернативния форум е на Атанас Кръстев (Начо Културата) и датира още от 1967 година, а първата изложба е с акварели на Георги Божилов-Слона.
Нa 12 септември в гaлерия Aлбертинa, Виенa, ще бъде откритa изложбa, посветенa нa Хуан Миро - един от нaй-чудновaтите художници на 20 век. Експозициятa носи нaименовaнието - Von der Erde zum Himmel /От Земята до Небето/ и ще покaже около 100 картини, рисунки и скулптури. Хуан Миро е роден през 1893г. в Барселона и до края на живота си остава предан на родното си място. Той не престава да се противопоставя на режима, установен от генерал Франциско Франко, като създава серии от произведения, представящи потиснатия човешки дух.
Само преди дни, в „Тейт Бритън“ се завърна една от най-любимите картини на британците, превърнала се в емблематична за изкуството на Острова. Това е произведението „Офелия” от Джон Евърет Миле. Картината е окачена отново на стените в музея, след като беше на околосветска изложба, наречена „Прерафаелити: Викториански авангард”, която привлече 1,100,000 посетители. Експозицията бе представена в продължение на 2 години във Вашингтон, Москва, Токио и Торино.