На 4 юни, сряда, от 18.00 часа, Софийска градска художествена галерия /СГХГ/ ще представи в изложба най-новите постъпления в своите фондове за Живопис, Графика, Скулптура и Съвременно изкуство и фотография. Творбите са придобити през последните две години като дарения или откупки благодарение на финансовата подкрепа на Столична община.
Сандро Румни, неговият брат Никола Елион и пет от техните деца - внуци и правнуци на Пеги Гугенхайм, са подали съдебен иск срещу Фондация „Гугенхайм” в Ню Йорк. Причина да се обърнат към съда са нарушените условия за съхраняването на The Peggy Guggenheim Collection, които тяхната родственица е разпоредила пред смъртта си. Първото заседание на съда се състоя на 21 май.
още >>Музеят „Кльолер Мюлер” в Отерло, Холандия, преди броени дни откри впечатляваща изложба на френския поантилист Жорж Сьора (1859 г. – 1891 г.), смятан за бащата на нео-импресионизма. Изложбата бе открита лично от Негово Величество крал Вилем-Александър Нидерландски.
Първият българо-турски пленер за художници се провежда в момента. Инициативата е на художничката от Созопол Ангелина Недин. Тя споделя, че идеята за пленера се е родила спонтанно, след като нейният турски колега Вахит Акан я кани да участва на подобна проява в Турция, но тя не успява да отиде.
От 27 юни до 19 октомври в музея за американско изкуство Whitney ще бъде представена най-изчерпателната ретроспективна изложба, посветена на новаторското изкуство на Джеф Кунс. След музея Whitney ретроспективата на Кунс ще пътува до центъра Помпиду в Париж от 26 ноември до 27 април 2015 г. , а след това ще може да бъде видяна в Guggenheim Museum, Билбао, през лятото 2015г.
Tate Britain обяви четиримата финалисти, номинирани в тридесетото издание на най-авторитетната британска награда за съвременно изкуство Търнър – The Turner Prize. В изложба, която ще се проведе от 30 септември 2014 г. до 4 януари 2015 г., в залите на световноизвестната галерия, ще бъдат представени творби на Дънкан Кембъл, Киара Филипс, Джеймс Ричардс и Трис Вона-Мичъл.
Един от най-разпознаваемите и обичани шедьоври от прерафаелитите с автор Уилям Холман Хънт (1827-1910), изобразяващ трагичната героиня от поемата на Джон Кийтс „Изабела и гърнето босилек“, ще е водеща в търга на прерафаелити и британски импресионисти в аукционна къща Кристис на 17 юни 2014. Картината се продава в полза на музея за изкуство в Делауеър, САЩ, и се оценява между 5 000 000 – 8 000 000 паунда.
Международна изложба на Дейвид Бауи е представена от 20 май до 10 август 2014 г. в музея „Мартин-Гропиус-Бау” в Берлин. Тази изложба бе една от най-успешните в дългата история на музея „Виктория и Албърт” (V&A), когато се състоя ретроспективата на Девид Бау в британската столица. Сама по себе си, изложбата представлява цялостна аудио-визуална експозиция, която използва мултимедийни технологии на възможно най-напредналото технологично ниво.
Ново поколение 3D химикалки ще даде на света нов начин за комуникация, според дизайнерката на Lix писалката, която стартира кампания за набиране на средства за реализирането си в Kickstarter тази седмица и вече събра над £ 400 000. Делфин Ууд, съосновател на Lix споделя, че рисуването в три измерения, а не две, ще промени начинa, по който творците работят – „Ние вярваме в един нов свят, в който химикалката е не само инструмент за рисуване, но е инструмент за комуникация.”
Каролин Христов-Бакърджиев, която миналата година бе обявена от списание ArtReview за най-влиятелната фигура в съвременното изкуство, ще ръководи биеналето в Истанбул през 2015 г. Американката с българо-италиански произход доби световна известност в арт средите като артистичен директор на dOCUMENTA (13) през 2012 г., а преди броени дни беше назначена от организаторите на 14-тото Истанбулско биенале (14th Istanbul Biennial) и за ръководител на екипа, който от 5 септември до 1 ноември 2015 г. ще проведе най-големия форум за съвременно изкуство в Югоизточна Европа.
Интернет сайтът за онлайн пазаруване „eBay” обяви, че през следващите месеци ще представи т. нар. иновация „търг на живо”, която ще се опита да се доближи до усещането, сякаш купувачът присъства на истински търг, концентрирайки се върху самата продажба и жаждата за колекционерство.
Лувърът по традиция зае първо място в авторитетната класация на The Art Newspaper на 100-те най-посещавани музеи в света. По данни на изданието през 2013 година френският музей е бил посетен от над 9,7 милиона души.В първата тройка в класацията са още Британският музей в Лондон (6,7 милиона посетители) и Hюйоркският музей "Метрополитън" (6,2 милиона души).
Серия от шест автопортрета на Анди Уорхол, създадени година преди смъртта на художника, бяха продадени на търг за 30 млн. долара.Продажбата бе осъществена по време на търга на следвоенно и съвременно изкуство на аукционна къща Sotheby's на 12 срещу 13 май в Ню Йорк. Бяха продадени творби на обща стойност 364.4 милиона долара.
Хонконг приветства едно от най-престижните изложения в света – „Арт Базел“, което ще се проведе за втори път в Китай. Експозицията отвори врати в сряда с ВИП привю и ще продължи до 18 май 2014 г. Повече за миналогодишното издание можете да прочетете тук. Сред най-атрактивните произведения беше маса за пинк понг във формата на гигантска поничка, както и възможността посетителите да бъдат граждани на въображаема държава.
Испанските данъчни власти откриха картина, за която се смята, че е дело на холандския художник Винсент Ван Гог. Досега се знаеше, че платното "Кипарис, небе и природа"/”Cypress, Sky and Country”/ с размери 35×32 cm, нарисувано през 1889 г., е изчезнало преди около 40 години. За последен път творбата е била изложена в Музея по история на изкуството във Виена.
В Хонконг инсталация на световно известния британски скулптор Антъни Гормли е отменена поради етични причини. Това се случи, след като спонсорът оттегли своето участие в събитието. На покривите на хонконгски сгради и небостъргачи трябваше да бъдат издигнати 31 скулптури в реален размер - отливки от тялото на автора, направени от фиберстъкло. Повече информация за биографията на Гормли можете да намерите тук.