Съществува реална опасност един от шедьоврите на Микеланджело - скулптурата „Давид”, изложена в Академията за изящни изкуства във Флоренция - Accademia di belle arti di Firenze, да рухне, предупредиха експерти от Италианския национален изследователски съвет и от Флорентинския университет. Причина за това са появилите се в мрамора нови микропукнатини.
Колекционери от Тайван, Китай и Хонконг се сдобиха с творби на Анри Матис, Клод Моне и Алберто Джакомети по време на търг на Sotheby's, който събра 219 млн. долара от продажбата на импресионистично и модерно изкуство в Ню Йорк на 7 май. Азиатските купувачи платиха общо 63,9 млн. долара за произведенията на изкуството. Сумата се равнява на една трета от тази от продажбите на целия търг, в рамките на който бяха предложени 71 творби. 21 от тях обаче, не успяха да привлекат интерес и останаха без купувачи.
На 9 май от 11 ч. в София ще бъде открит Фестивалът за съвременна култура и изкуство - Zona Cultura Fest. Откриването на събитието съвпада с Деня на Европа – 9 май. Началото на фестивала ще бъде съпроводено със символична акция в чест на празника.
Картини на Клод Моне, Пабло Пикасо и Амедео Модиляни помогнаха на Christie's да осъществи продажби на стойност 285,9 млн, долара по време на търга на импресионистичното и модерното изкуство - Impressionist & Modern Art в Ню Йорк на 6 май. Сумата е с 80% по-висока от печалбите, реализирани по време на миналогодишния търг. Резултатът е вторият най-висок от май 2008 г. насам.
За първи път през 2013 г. онлайн пазарът на изкуството достигна транзакции в размер на 1,6 милиарда щатски долара. Това е значителен ръст, в сравнение с предходната 2012 г., когато сделките се оценяваха на 870 милиона щатски долара. Според данни от доклад относно онлайн пазара на изкуството, изготвен от специалистите от застрахователна група “Hiscox”, до 2018 г. се очаква ръстът да достигне впечатляващите $ 3,8 млрд.
Една от най-емблематичните съвременни скулптури във Великобритания – „Ангелът на Севера” на Антъни Гормли, се превърна в реклама за хляб против волята на своя автор. Британската верига супермаркети Морисънс омеси дълга вкусна франзела и покри с нея крилата на фигурата на Гормли, която се намира на върха на хълм в северния британски град Нюкасъл.
Над 10 неизвестни досега творби, създадени от Анди Уорхол, са били възстановени след съхранението им в 30-годишни дискове Amiga. Eкспериментът е направен през 1985 г. от Уорхол по поръчка на компанията Commodore, която е създател на компютъра Amiga, предаде BBC.
Творби на Анди Уорхол и Пабло Пикасо бяха водещите лотове в търга на азиатско и западно съвременно изкуство от XX век, който събра 20 млн. долара в Шанхай. В рамките на събитието, което се проведе на 26 април, бяха продадени 61 произведения на изкуството.
Дизайнери и архитекти, сред които Заха Хадид, Константин Грчич и Миучия Прада, са обявени за победители в категориите на наградата Дизайн на годината 2014, организирана от Музея за дизайн в Лондон (повече за наградата през 2013 г. прочетете тук).
На 24 април в наскоро ремонтирания музей за съвременно изкуство в Амстердам – „Stedelijk Museum”, бе открита изложба на един от най-известните съвременни автори – Барнет Нюман (1905 г. – 1970 г.). Той е представител на абстрактния експресионизъм и по-специално, на течението „Color Field Painting”. Повече за абстрактния експресионизъм прочетете тук.
Кралският архитектурен институт на Канада (RAIC) и архитектът Реймънд Мориама стартираха архитектурна награда на стойност 100 000 канадски долара, която има за цел да конкурира наградите Прицкер (повече за наградата Прицкер четете тук и тук ) и Стърлинг (повече за наградата Стърлинг четете тук) , новата награда ще бъде връчвана на всеки две години, чрез отворен конкурс.
На 29 април Греди Асса ще покаже в СГХГ четиридесет и девет голямоформатни платна, рисувани в периода 2010-2014 година. Представените произведения са разнообразни в жанрово отношение – има портрети, в които героите ловко се изплъзват от възможността за анализ; рисунки, в които художникът жонглира с опорните точки на човешката фигура, но повечето са живописни творби, бликнали от видения, спомени за преживени мигове, асоциации към места или събития.
WhatDesignCanDo /Какво може да направи дизайна?/ е международно събитие, което изследва силата на дизайна като съставка за социално обновление. В основата на събитието са серия от събития и двудневна конференция в центъра на Амстердам, Холандия, които ще се състоят на 8 и 9 май 2014 г. Тази година говорителите включват: Паола Антонели, куратор за архитектура и дизайн на МоМА, холандския министър на образованието Джет Бусемакер, Майкъл Бейрут, един от създателите на легендарното студио Пентаграм, модния дизайнер Пол Смит и други.
Творби на Франсис Бейкън, Анди Уорхол и Марк Ротко ще бъдат предложени на търг на следвоенно и съвременно изкуство на аукционна къща Christie's в Ню Йорк следващия месец. Очаква се търгът да събере над 500 млн. долара, пише Bloomberg. Ще бъдат предложени 72 произведения на изкуството. Събитието ще се проведе на 13 май, като поне 10 от включените в него творби са оценени на суми около 20 млн. долара.
Изданието Аrtnet.com обяви имената на най-влиятелните жени на световната арт сцена. В публикацията се обръща внимание на факта, че през последните години тенденциите в тази област, доминирана през вековете от мъже, започнаха да се променят осезаемо. Като база за сравнение се припомня прочутото „Жизнеописание на най-знаменитите живописци, скулптури и архитекти” от 1568 г., в което Джорджо Вазари събира биографиите на 178 автори, сред които няма нито една жена.
още >>