Ермитажът в Санкт Петербург отменя за втори път изложба от картини на Салвадор Дали. Това съобщи РИА Новости с позоваване на пресслужбата на музея. Експозицията е била планирана да се проведе между 22 март и 6 юни 2014 г. Това е второ насрочване на датите, след като се е очаквало творбите да са пред публика през декември 2013 година.
В италианския град Бари на 19 февруари тази година чистачка е хвърлила на боклука някои експонати, изложени във фоайето на музея на града, докато почиствала. Оказа се, че тя била хвърлила предмети от хартия и картон, както и бисквити на трохи на стойност около 10 хиляди евро, предаде РИА Новости, позовавайки се на италиански медии.
Второто издание на Киевското биенале ще бъде отложено до 2015 г., обявиха организаторите в понеделник, поради нестабилната политическа ситуация в Украйна, където антиправителствените протести продължават. Беше планирано събитието да отвори врати през септември в бившия склад за оръжия „Арсенал”, превърнат в най-големия център за съвременно изкуство в Европа. Тази седмица трябваше да бъде обявен списъкът на художниците, които ще вземат участие, но организаторите променили плановете си според изявление, публикувано на уебсайта на „Арсенал”.
Полицията в Маями арестува в понеделник посетител на новооткрития музей на изкуството "Хорхе Перес", след като в знак на протест срещу това, че музеят излага само чуждестранно изкуство, посетителят разби древна ваза на стойност 1 млн. долара.
Поразителните издължени скелетеообразни форми на човешкото тяло на швейцарския скулптор Алберто Джакомети са съпоставени с италиански нео-класически и барокови шедьоври в нова изложба в Рим, проучваща емоционалния заряд на човешкото тяло. Четиридесет ценни произведения на Джакомети, сред които прочутия „Крачещ човек” от бронз, са пръснати из постоянната колекция на “Вила Боргезе” в италианската столица.
още >>Rijksmuseum в Амстердам съвместно с още две градски институции - Amsterdam Museum и Hermitage Amsterdam, ще представят за първи път изложба с 30 мащабни творби на холандския Златен век (17 в.), сред които е и шедьовъра на Рембранд – „Нощна стража”. Предварително обявеното наименование на изложбата е “Gallery of the Golden Agе”.
Усъвършенствани технологии позволиха да се възстановят оригиналните цветове в платна на Реноар и Ван Гог и да се установи, че Пикасо понякога е рисувал с боя, ползвана в строителството. За пръв път картини от Пиер-Огюст Реноар, Уинслоу Хоумър и Мери Касат бяха изследвани на молекулярно ниво благодарение на спектроскопски метод, който "увеличава" повърхността на платното.
Картина на английския художник Франсис Бейкън бе продадена на търг в четвъртък, 13 февруари, в Лондон за 69,3 млн. долара, съобщиха от аукционната къща "Кристис". Цената на "Портрет на говорещия Джордж Дайър", създадена през 1966 г., надмина първоначалните очаквания за 50 млн. долара. Творбата се смята за едно от най-известните изображения на любовника на Бейкън - Джордж Дайър. Той е изобразен, седящ в празна стая, осветяван от една електрическа крушка.
Изследване на молекулярно ниво доказва, че картина на Леже, собственост на венецианския клон на музея Гугенхайм, е фалшификат. Чрез използването на метода на радиовъглеродните тестове учените заключават, че растението, от което е извлечен памука, използван за направата на платното, върху което е нарисувана картината, е обработен не по-рано от 1959 г.
Световноизвестният актьор Джордж Клуни призова за връщане на картината на Леонардо да Винчи " Мона Лиза " на Италия. Това се съобщава от The Hollywood Reporter. Клуни заяви по време на представянето на филма " Търсачи" в Милано, че картината трябва да се върне у дома на своя създател.
Hotel Salé, където се помещава музея на Пабло Пикасо, е разположен в Маре, един от историческите квартали на Париж. През 14-ти век крал Карл V (1364-1380) оставил двореца си на държавата, за да се премести в Hotel Saint-Paul в Маре, който след това се превръща в „кралския квартал”.
Guggenheim Museum, Ню Йорк, ни предлага първия цялостен преглед към италианския футуризъм. “Ние искахме да направим тази изложба от много дълго време, може би откакто започнах работа тук, а аз работя в Guggenheim от повече от 20 години”, казва Вивиан Грийн, куратор, завеждащ отдел – Изкуство от 19-ти и началото на 20-ти век в музея.
В град Курск бе поставена плоча с портрет на големия руски авангардист Казимир Малевич. Според ИТАР - ТАСС откриването на мемориала е в чест на 135-та годишнина от рождението на художника. Малевич е роден на 11 Февруари 1879 г. /стар стил или 23 – нов стил/.
Даша Жукова става една от най-влиятелните личности на арт пазара в Русия, а нейният последен шедьовър, който предстои да бъде осъществен, е нов арт център в Санкт Петербург.
В района на ивицата Газа е открита бронзова скулптура на Аполон - висока, колкото естествената фигура на мъж. Според The Independent откриването на 500-килограмова статуя е обявено от местен рибар. Той я изтеглил от морето през август 2013 г., но широкото популяризиране на откритието идва точно сега.
Аукционна къща “Бонамс” (Bonhams) ще представи на търг колекция от руски икони, собственост на американския посланик Лорънс А. Стейнхард (1892 г. – 1950 г.). Търгът ще се проведе през април в локацията на “Бонамс” на Медисън Авеню в Ню Йорк. Аукционът ще се състои под наслов „Божествени съкровища: Важни руски икони от колекцията на посланик Лорънс Стейнхард” и включва над 60 руски икони, датиращи между XVI и XX век.