Изложба с произведения на най-успешния съвременен китайски художник може да бъде видяна в Музея за модерно изкуство в Париж. Това е първата ретроспективна изложба на Фанжи във Франция и представя някои от най-известните му шедьоври. Високо ценен от частни колекционери и музеи, Зенг Фанжи развива своя собствен стил от 1990 г. насам, обединявайки азиатското изкуство с влияния от много западноевропейски художници.
още >>
Американският фестивал за изкуство /The American Art Fair/ празнува своята шеста година от 2 до 5 декември 2013 г. в забележитения Bohemiam National Hall в Ню Йорк. Представяне накратко в аванс на тържеството ще се състои в неделя на 1 декември и ще отбележи началото на седмицата на американското изобразително изкуство в Ню Йорк.
още >>
В съдружие със Сотбис, селекция от 10 исторически творби от частната колекция на Дина Виерни ще бъдат предложени на търг от Artcurial в хотел Marcel-Dassault в Париж на 2 декември. Музата на френския скулптор Аристид Майол - Дина Виерни, която умира през 2009 г., посвещава живота си на изкуството. Тя оставя изключително наследство под формата на фондация, която създава през 1995 г., насочена главно към творчеството на Аристид Майол.
още >>
Съветникът по изкуство на Стив Коен и актрисата Натали Портман са разгледали най-голямото изложение на съвременно изкуство във Франция, съобщава Bloomberg. Портман и съпругът й Бенджамин Милпие, хореограф на филма "Черния лебед", бяха забелязани на Foire Internationale d'Art Contemporain (FIAC).Санди Хелър, съветникът по въпросите на изкуството на Коен, също бе видян на събитието, но без основателя на SAC Capital.
Авторитетното списание ArtReview публикува традиционния годишен списък на най-влиятелните личности в света на изкуството Power 100 за настоящата 2013 г. Престижното издание определи начело на класацията Шейха Ал-Маяса бинт Хамад Ал Тани бин Халифа ал-Тани /Sheikha Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani/, която е сестра на емира на Катар и ръководителка на Катарското управление на музеите – Qatar Museums Authority; QMA.
Художникът Лиляна Дичева избра да отпразнува своя 85-годишен юбилей с изложба-живопис в галерия ”Сезони”, която ще се открие на 29 октомври. Лиляна Дичева ще покаже 30 картини, голяма част от които са изложени за пръв път, вдъхновени от Човека в национален и общочовешки план. Интересът на художничката към хората и тяхната съдба съпътства цялостното ѝ творчество.
още >>
Хедж фонд милиардерът Стивън Коен, чиято фирма е изправена пред огромни глоби за измами с ценни книжа, ще продаде три картини от своята ценна арт колекция, на търг в Ню Йорк през месец ноември. В групата са включени две произведения на Анди Уорхол и едно на Герхард Рихтер. Богатството на Стивън Коен се оценява на 9 млрд. долара нетна стойност и включва художествена колекция на стойност от около $ 750 млн., според индексът за милионери на Блумбърг.
още >>
Един от най-влиятелните съвременни творци – британският скулптор Антъни Каро почина, след внезапен инфаркт в сряда, 23 Октомври 2013 г. Сър Антъни Каро (89 г.) е смятан за най-великия британски скулптор на своето поколение, който изиграва ключова роля в развитието на скулптурата през ХХ век. Той е роден във Великобритания през 1924 г. и завършва своето образование в „Christ’s College” в Кеймбридж, където получава диплома за инженерни науки.
още >>
Миналата седмица аукционна къща Сотбис представи произведения на Пикасо и Миро в Москва. Това е една от най-скъпите изложби на Сотбис и цели да привлече заможни купувачи на аукционa, който ще се проведе на 6 ноември в Ню Йорк. Тази стъпка на аукционната къща е предприета, с цел да се разшири пазара, както и да се привлекат едни от топ купувачите в момента.
На 29 октомври, вторник, от 18.00 часа в Софийската градска художествена галерия ще бъде представена изложбата "ГОЯ : Хроникьор на вички войни. "Ужасите на войната и военна фотография". Изложбата е организирана от Институт Сервантес и Академията за изящни изкуства "Сан Фернандо". Досега изложбата е гостувала в Токио, Пекин, Ню Делхи, Варшава , Краков и др. В София завършва нейното пътуване по света.
На 29 октомври от 17:00 часа в галерия „Академия" ще се проведе официална церемония по удостояването на академик Светлин Русев с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Националната художествена академия.
По време на сезона пролет/лято 2013 г., три временни изложби, организирани в най-големия музей в САЩ – Метрополитън в Ню Йорк, са генерирали проходи от 742 млн. щатски долара за града, благодарение на регионални, национални и международни туристи в Ню Йорк, според проучване, направено сред посетителите на музея.
още >>
Музеят Прадо представя изложбата “Velázquez and the family of Philip IV” – Веласкес и семейството на Филип IV. Събитието се организира от Фондация AXA, която ще предложи за първи път анализ на дейността на художника като портретист през последните единадесет години от кариерата му в служба на испанската монархия.
Изложбата в Leopold Museum, Виена, носи наименованието “Kokoschka - The Self in Focusе” и е организирана в сътрудничество с Центъра Оскар Кокошка към Университета за приложни изкуства във Виена.
Тази година FIAC отбелязва 40-то си юбилейно издание, следвайки развитието си и потвърждавайки статута си на водещ международен панаир на изкуството. От 24 до 27 октомври в Grand Palais, Париж, ще се съберат колекционери и ценители на изкуството, които идват от цял свят, за да видят и инвестират в творбите на изгряващи съвременни художници.
още >>
Първата самостоятелна изложба на Деймиън Хърст в Близкия Изток отваря врати този месец в Al Riwaq Art Spacе, в Доха, Катар. Изложбата, озаглавена "Реликви", е най-голямата ретроспективна изложба на Хърст правена някога, като обхваща 27 години от творческия му път. Това е и първата негова изложба в Близкия Изток, като събитието е осъществено благодарение на усилията на Шейка ал Маяса Хамад бин Халифа ал-Тани.
още >>
Националната галерия в Лондон открива есенния си сезон с една впечатляваща и дългоочаквана изложба. За първи път във Великобритания е представена експозиция, посветена на темата „На прага на модерната епоха: Портретът във Виена 1900 г.”. Развитието на портретния жанр е тясно свързано с процъфтяването на Модернизма и на модерната епоха в австрийската столица, по време на славната епоха, наречена „fin-de-siècle” (от фр. ез. – „края на века”).
Датското кралско семейство – кралица Маргрете II и принц-консорт Хенрик, представиха за първи път своя изложба в Музея на модерното изкуство в Дания. До момента не е имало подобно изложение. Експозицията носи наименованието “Pas de deux royal - an artistic meeting” и включва 150 произведения, дело на кралската двойка.
Есенният сезон на изложбите стартира във Фондация Хуан Марч с една изключително интересна изложба, изследваща сюрреализма преди появата на сюрреалистите. Фантазии и чудновати същества оживяват в графики, рисунки и фотографии. Изложбата включва селекция от около 200 творби, сред които рисунки, графики, фотографии, книги и списания, които обхващат периода от края на Средновековието до сюрреализма през ХХ век.
още >>