НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Градската художествена галерия в Пловдив представя най-новата изложба на американския художник Браян Дейли – "България в цветове" (08.07.2015)
 
На 7 юли в Градската художествена галерия, Пловдив беше открита изложбата на Браян Дейли – "България в цветове". Експозицията е организирана с любезното съдействие на Фондация "Съвременно изкуство", Фондация "Америка за България", Посолството на САЩ в България, Галерия Стефан Стоянов - Ню Йорк, Галерия Монев- София.

още >>
Годишна изложба на завършилите Националната художествена академия (08.07.2015)
 
135 дипломирани бакалаври от всички специалности на НХА представят дипломни работи и проекти от 3 до 11 юли на първи и втори етаж, в галерията на СБХ. Изложбата, която се провежда ежегодно, представя резултатите от обучението в Академията. За поредна година ще бъдат отличени с награди петима студенти от Академията за най-добри дипломни творби. Наградите се определят от специализирана комисия на НХА. Те поощряват най-високите студентски постижения, без ограничение по отношение на вида изкуство и използваната техника.

 

още >>
Барбара Стрейзънд завещава на музей в окръг Лос Анджелис портрет на Сарджънт (07.07.2015)
 
Разкритите имейли между топ мениджърите на компанията Sony хвърлиха светлина върху неочакваните отношения между знаменитости, холивудски звезди и света на изкуството. Съдейки от нейни писма, Барбара Стрейзанд е обещала да подари на художествения музей в окръг Лос Анджелис (LACMA) портрет, нарисуван от Джон Сингър Сарджънт.

 

още >>
Най-скъпата картина в света – "Кога ще се омъжиш?" на Пол Гоген, е изложена в музея "Кралица София" в Мадрид (07.07.2015)
 
Картината "Nafea Faa Ipoipo" ("Кога ще се омъжиш?") на Пол Гоген, за която се смята, че е най-скъпо продаденото платно в историята, е изложена в музея "Кралица София" в Мадрид, съобщи Ройтерс. Картината е нарисувана през 1892 г. В продължение на почти 50 години тя се е намирала в Музея на изобразителното изкуство в Базел. По думите на кмета на швейцарския град това е голяма загуба за Базел.

още >>
Топ 10 на най-богатите жени художници в света (07.07.2015)
 
Богатството не е определящо за пола, но какво да кажем за факта, че десетте най-богатите художници са от мъжки пол. 83% от художниците в Тейт Модърн са мъже, заедно с 70% от тези в галерия Саачи. Само 5% от произведенията, включени в големи постоянни колекции в света са дело на жени, което още веднъж доказва, че все още съществува „стъклен похлупак“ за жените творци. Има обаче, няколко изключения, които Artlyst класира по следния начин:

 

още >>
Около 30% от Великата китайска стена са изчезнали необратимо (07.07.2015)
 
Около 30 % от Великата китайска стена, строена по времето на династията Мин, са изчезнали с течение на времето, в резултат на неблагоприятни природни условия и безразсъдни човешки дейности – включително кражба на тухли за изграждане на къщи. Всичко това води до ерозията на конструкцията, която е част от Списъка за световното културно наследство ЮНЕСКО. Прочетете повече за ЮНЕСКО тук
още >>
ЮНЕСКО ще използва сателити, за да наблюдава античните обекти, застрашени от "Ислямска държава" (07.07.2015)

 ЮНЕСКО ще използва сателити, за да наблюдава античните обекти, застрашени от „културното прочистване“, извършвано от групировката „Ислямска държава“ (ИД), пише британският вестник „Гардиън“. "ЮНЕСКО е на път да финализира договора за сателитно наблюдение с Института за обучение и изследователска дейност на ООН за програма, чрез която със сателити ще се наблюдават антични обекти в Сирия, Ирак, Йемен и Либия, изложени на риск от плячкосване и разрушение от групировки като ИД", казва генералният директор на организацията Ирина Бокова.

още >>
Доларът на Анди Уорхол беше продаден за 32,6 млн. долара (03.07.2015)
 
Картината „One Dollar Bill (Silver Certificate)” на Анди Уорхол от 1962 г. помогна на Sotheby's да събере общо 130,4 млн. паунда (203,6 млн. долара) от търг на произведения на изкуството.

още >>
Националната галерия в Сингапур отваря врати с помощ от центъра Помпиду (03.07.2015)
 
Куратори от центъра Помпиду в Париж ще помогнат в организацията на първата временна изложба в Националната галерия на Сингапур, която се очаква да бъде завършена и да отвори врати по-късно тази година. „Целта на изложбата е да създаде диалог между повече от 100 творби от колекцията на центъра Помпиду и селекция от произведения, които са част от колекцията на сингапурската институция”, поясняват организаторите. Изложбата ще сравни естетическите практики от началото на XX век до 60-те години. 

 

още >>
Галерия „Тейт Ливърпул“ представя един значителен, но слабо познат на широката публика период от творчеството на Джаксън Полък (03.07.2015)
 
В „Тейт Ливърпул“ беше открита изложба, представяща серията картини на Джаксън Полък, наречена „Jackson Pollock: Blind Spots”. Произведенията са създадени между 1951 г. и 1953 г., период, в който картините му стават значително по-тъмни и в някои от тях артистът се връща към фигуралните изображения. Според критиката, тази част от творчеството на Полък е от изключително значение за неговата кариера и е сравнително слабо позната на широката публика.

още >>
Мащабна изложба в Полша представя как стилът на османския Ориент повлиява върху прочути ренесансови художници (03.07.2015)
 
Произведения на велики художници като Дюрер, Мемлинг, Белини, Тинторето или Веронезе са  изложени в Краков, благодарение на уникална изложба, озаглавена „Мания по Ориента. Османският Ориент в изкуството на Ренесанса”. Тя е подготвена от Националния музей в Краков, в сътрудничество с Музея за изящни изкуства (Bozar) в Брюксел. Изложбата е част от голям международен проект, озаглавен „Османци и европейци: отражение на петвековни културни връзки”.

още >>
Долче и Габана откриват вдъхновение в детското изкуство (30.06.2015)
 
Много от модерните художници на ХХ век са се вдъхновявали от детското изкуство, например Паул Клее, Кандински проучват, вземат идеи от детския начин на възприемане на света и начина, по който децата изразяват емоциите си. Първият пробив на децата в „голямото изкуство“,  дори терминът “детско изкуство” е изобретен в самото начало на 20-ти век и е немислим без ролята на модерните художници. Много модерни творци днес също се вдъхновяват от детското творчество, детското изкуство и италианското дуо Доменико Долче и Стефано Габана също успяха да провокират модните среди.

 

още >>
Пробив в науката – инженери на Google създадоха изкуствени неврони, които рисуват картини (30.06.2015)
 
Софтуерните инженери Александър Мордвинцев, Кристофър Олах и Майк Тика от Google, които работят в изследователската група, занимаваща се с проблемите на изкуствения интелект, успяха да създадат изкуствена невронна мрежа (ANN), способна да създава цифрови картини. Създаването на творбите е предшествано от процес, който изследователите наричат Inceptionism или „захранване” на невронната мрежа с милиони изображения, докато тя не започне, както човешкият мозък, да разпознава шаблони и конкретни обекти в изображенията.

 

още >>
Moreau Kusunoki Architectes спечелиха конкурса „Гугенхайм“, Хелзинки (30.06.2015)
 
Френската фирма Moreau Kusunoki Architects бе обявена за победител на конкурса „Гугенхайм“, Хелзинки. Дизайнът им бе избран сред списък от 6 номинации, които бяха определени между над 1751 проекта в анонимния международен конкурс. Повече прочетете тук. Сред конкуренцията на парижкото студио са лондонското студио Асиф Кхан, AGPS Architectures от Цюрих, бруклинската практика Fake Industries Architectural Agonism, Haas Cook Zemmrich STUDIO2050 от Щутгарт и австралийското студио SMAR Architecture.

още >>
Кралската академия за изкуства в Лондон ще представи най-голямата ретроспективна изложба на Ай Вейвей през есента (30.06.2015)
 
Кралската академия за изкуства в Лондон ще представи най-голямата ретроспективна изложба на Ай Вейвей, съобщи Ройтерс. Събитието ще се проведе между 19 септември и 13 декември тази година и ще представи едни от знаковите произведения на китайския десидент. Творчеството на Ай Вейвей се радва на изключителна популярност в Обединеното кралство, още откакто той представи своята инсталация от слънчогледови семки в галерия Tate през 2010г.

още >>
Картичка, изпратена от Пабло Пикасо до Аполинер, беше продадена за 200 хил. евро (30.06.2015)
 
Пощенска картичка, изпратена от Пабло Пикасо до поета Гийом Аполинер, бе оценена на рекордните около 200 хил. евро по време на търг в аукционната къща „Гартнер“ Щутгарт, Германия. Търгът е бил спечелен по телефона от американски колекционер, чието име не се посочва. Оспорваното наддаване е започнало от 100 000 евро. Новият собственик на картичката, на чийто гръб има рисунка, направена от Пикасо, ще плати повече от 200 000 евро заедно с комисионните. Според „Гартнер“ картичката им е била предоставена от французин, който е изтъкната личност от бизнес средите.

още >>
Картина на Густав Климт беше продадена на търг на "Сотбис" за близо 40 милиона долара (26.06.2015)
 
Вечерният търг, проведен на 24 юни от аукционна къща "Сотбис" с произведения на импресионизма и съвременно изкуство, завърши повече от успешно, след като на аукциона бяха продадени всичките топ лотове. На първо място сред тях трябва да бъде поставено произведението на Густав Климт "Портрет на Гертруда Лав", което смени собственика си срещу сумата от 39,2 милиона щатски долара, съобщават световните информационни агенции.

още >>
Детски "Салон на изкуствата" започва в НДК (26.06.2015)
 
За поредна година традиционният фестивал „Салон на изкуствата” отделя специално внимание на най-младата си публика. На 27 и 28 юни в Националния дворец на културата предстои двудневна разнообразна програма от ателиета и игри със свободен достъп, които дават възможност на децата да се докоснат до света на творчеството, културата и образованието. В двата дни  от 11:00-18:00 ч. на площадката пред зала 6 на Националния дворец на изкуствата (НДК) ще се проведе ДЕТСКИ САЛОН НА ИЗКУСТВАТА.

още >>
Специалисти предвиждат, че Нигерия ще е начело на предстоящия бум в пазара на африканско съвременно изкуство (26.06.2015)
 
Различни специалисти прeдвижdат все по-голям интерес към съвременното африканско изкуство. Вече това може да бъде проследено и посредством цифри. През 2007 г. неизвестен клиент на аукционна къща „Бонамс“ закупи група от творби на нигерийския художник и скулптор Бен Енвонву, които бяха пуснати за продажба от аукционната къща. „Когато една от тях се продаде за сумата от 30, 670 щатски долара, това бе ключов момент. От тогава, аукционната къща започна да посвещава конкретни продажби на африканското изкуство”, споделя Жил Пепие, директор на аукционна къща „Бонамс“.

 

още >>
Китайски милиардер колекционер си партнира с Института за съвременно изкуство в Лондон (26.06.2015)
 
Арт фондацията K11, основана от китайския милиардер Адриан Ченг и Института за съвременно изкуство (ICA) в Лондон си сътрудничат в редица изложби в опит да насърчат културния обмен между столицата на Великобритания и Китай. Изложбите ще са насочени към нововъзникващите китайски художници. Партньорството започва с изложба от Жанг Динг, която ще бъде открита в ICA на 12 октомври и ще продължи до 25 октомври. Това е първата солова изложба в английска институция на живеещия в Шанхай художник. Според различни медии, частната колекция на Ченг включва творби от Жанг.

още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!