Един от най-разпознаваемите и обичани шедьоври от прерафаелитите с автор Уилям Холман Хънт (1827-1910), изобразяващ трагичната героиня от поемата на Джон Кийтс „Изабела и гърнето босилек“, ще е водеща в търга на прерафаелити и британски импресионисти в аукционна къща Кристис на 17 юни 2014. Картината се продава в полза на музея за изкуство в Делауеър, САЩ, и се оценява между 5 000 000 – 8 000 000 паунда.
Международна изложба на Дейвид Бауи е представена от 20 май до 10 август 2014 г. в музея „Мартин-Гропиус-Бау” в Берлин. Тази изложба бе една от най-успешните в дългата история на музея „Виктория и Албърт” (V&A), когато се състоя ретроспективата на Девид Бау в британската столица. Сама по себе си, изложбата представлява цялостна аудио-визуална експозиция, която използва мултимедийни технологии на възможно най-напредналото технологично ниво.
Ново поколение 3D химикалки ще даде на света нов начин за комуникация, според дизайнерката на Lix писалката, която стартира кампания за набиране на средства за реализирането си в Kickstarter тази седмица и вече събра над £ 400 000. Делфин Ууд, съосновател на Lix споделя, че рисуването в три измерения, а не две, ще промени начинa, по който творците работят – „Ние вярваме в един нов свят, в който химикалката е не само инструмент за рисуване, но е инструмент за комуникация.”
Каролин Христов-Бакърджиев, която миналата година бе обявена от списание ArtReview за най-влиятелната фигура в съвременното изкуство, ще ръководи биеналето в Истанбул през 2015 г. Американката с българо-италиански произход доби световна известност в арт средите като артистичен директор на dOCUMENTA (13) през 2012 г., а преди броени дни беше назначена от организаторите на 14-тото Истанбулско биенале (14th Istanbul Biennial) и за ръководител на екипа, който от 5 септември до 1 ноември 2015 г. ще проведе най-големия форум за съвременно изкуство в Югоизточна Европа.
Интернет сайтът за онлайн пазаруване „eBay” обяви, че през следващите месеци ще представи т. нар. иновация „търг на живо”, която ще се опита да се доближи до усещането, сякаш купувачът присъства на истински търг, концентрирайки се върху самата продажба и жаждата за колекционерство.
Лувърът по традиция зае първо място в авторитетната класация на The Art Newspaper на 100-те най-посещавани музеи в света. По данни на изданието през 2013 година френският музей е бил посетен от над 9,7 милиона души.В първата тройка в класацията са още Британският музей в Лондон (6,7 милиона посетители) и Hюйоркският музей "Метрополитън" (6,2 милиона души).
Серия от шест автопортрета на Анди Уорхол, създадени година преди смъртта на художника, бяха продадени на търг за 30 млн. долара.Продажбата бе осъществена по време на търга на следвоенно и съвременно изкуство на аукционна къща Sotheby's на 12 срещу 13 май в Ню Йорк. Бяха продадени творби на обща стойност 364.4 милиона долара.
Хонконг приветства едно от най-престижните изложения в света – „Арт Базел“, което ще се проведе за втори път в Китай. Експозицията отвори врати в сряда с ВИП привю и ще продължи до 18 май 2014 г. Повече за миналогодишното издание можете да прочетете тук. Сред най-атрактивните произведения беше маса за пинк понг във формата на гигантска поничка, както и възможността посетителите да бъдат граждани на въображаема държава.
Испанските данъчни власти откриха картина, за която се смята, че е дело на холандския художник Винсент Ван Гог. Досега се знаеше, че платното "Кипарис, небе и природа"/”Cypress, Sky and Country”/ с размери 35×32 cm, нарисувано през 1889 г., е изчезнало преди около 40 години. За последен път творбата е била изложена в Музея по история на изкуството във Виена.
В Хонконг инсталация на световно известния британски скулптор Антъни Гормли е отменена поради етични причини. Това се случи, след като спонсорът оттегли своето участие в събитието. На покривите на хонконгски сгради и небостъргачи трябваше да бъдат издигнати 31 скулптури в реален размер - отливки от тялото на автора, направени от фиберстъкло. Повече информация за биографията на Гормли можете да намерите тук.
На 17 май по традиция десетки музеи и галерии в София ще отворят врати за всички, които искат да разгледат експозициите в една нощ. Входът за събитието е безплатен. Европейската нощ на музеите е организирана за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата и за няколко години инициативата се разпространява успешно из цяла Европа. За миналогодишното издание прочетете тук.
Международният фестивал за дизайн и визуална култура ONEDESIGNWEEK ще представи в Пловдив над 20 изложби от 20.06. до 29.06.2014 г. Експозициите тази година събират многообразно съдържание от теми, техники и участници. Подредени в различни локации в Пловдив - къщи в Капана, Градската художествена галерия, Kино Космос, пространства в Стария град, на открито, в централните части на града и дори в един от Tютюневите складове, изложбите на ONE DESIGN WEEK приближават и вдъхновяват публиката по темите на съвременния дизайн.
На 14 май, сряда, от 18.00 часа в Софийската градска художествена галерия ще се открие изложба в памет на Кольо Карамфилов. “Ранната и неочаквана кончина на големия български художник Кольо Карамфилов ни накара да организираме тази изложба, за да почетем паметта му и да си припомним силата на изкуството му. Показваме творби от различни жанрове и периоди, които само повдигат завесата към безкрайността на неговия талант” пишат по повод изложбата от СГХГ.
Над 70 оригинални творби на френския скулптор Огюст Роден ще гостуват за около три месеца в Националната художествена галерия в София. Точна дата за откриването на изложбата все още не е насрочена, но се очаква тя да започне между 27 и 30 май. Част от експонатите ще пристигнат от парижкия музей "Роден" след около десет дни в София, след което куратори ще започнат оглед на пространствата и възможностите на галерията и подготовката на представянето на творбите пред публика.
Посолството на Испания представя изложбата "Графичните ателиета на Хуан Миро" в рамките на културната си програма "Испанска пролет". Експозицията ще бъде открита на 15 май в 18.30 ч. в Националния музей на българското изобразително изкуство (Национална художествена галерия). "Графичните ателиета на Хуан Миро" е представена от фондация "Пилар и Хуан Миро" в Майорка и Института за балеарски изследвания.
Порталът artnet.com публикува списък на най-скъпо продаваните жени, работещи в областта на съвременното изкуство. Класацията е съставена въз основа на данни от ArtNet Analytics. В Топ 10 влизат авторки, които работят в различни сфери на съвременното изкуство – от фигуративно и абстрактно изкуство до фотография и медиа арт. Подреждането в класацията е направено на база продажбите на творби на художничките по време на търговете на големите аукционни къщи.
Между 29 май и 8 юни в София ще се проведе второто издание на фестивала за съвременно изкуство Дома Арт Фест. Художници, илюстратори, скулптори, фотографи, дизайнери, артисти от различни жанрове на визуалното и сценично изкуство – мултимедия, пластика, видео-арт, пърформанс, музика и видео, литература, кино и много други жанрове ще представят лицето на съвременното руско изкуство, такова каквото то се представя по световни арт-форуми и биеналета, а сега и у нас.