НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Холандски реставратори предлагат да поправят безплатно нанесени вандалски щети върху ренесансов фонтан в Рим (06.03.2015)
 
Холандска фирма за реставрация предложи да ремонтира 400-годишния фонтан, който бе повреден миналата седмица, когато привърженици на ротердамския футболен клуб „Фейенорд” вилняха в историческия център на Рим. Малко преди началото на мач от лига Европа срещу Рома, група фенове замеряха с бирени бутилки фонтана „Баркачиа”, проектиран от известния скулптор Пиетро Бернини. 

 

още >>
Красотата на българските занаяти (06.03.2015)
 
Експозицията „Нещо от Бога и нещо човешко“ на Исторически музей „Искра“ – Казанлък гостува на АЕК „Етър“ в Габрово. С изложбата ще се отбележи пролетния сезон на дейността в Етъра. Изложбата показва църковна утвар от фонд „Възраждане” и „Етнография”.Основната идея е да представи  християнството в битов аспект – в народната култура, празниците и обичаите на българина. Историята  показва, че фолклорът запазва вярата и обратно – ревностното следване на християнските традиции помага за съхраняването на обредността. 
още >>
САЩ връща открадната творба на Тиеполо на Италия (06.03.2015)
 
Десетилетия след като са били откраднати, американските власти решиха да върнат обратно на Италия, произведение на Джамбатиста Тиеполо, датиращо от XVIII век, както и древна етруска бронзова фигура. Творбата на Тиеполо е „Явяването на Светата Троица на Свети Климент”, а другото произведение е бронзова статуя на гръцкия бог Херакъл, датираща от VI или V век пр.н.е. Картината на Тиеполо е открадната от частен дом в италианския град Торино през 1982 г., и се появи на търг в Ню Йорк през януари 2014 г., след което е иззета от ФБР.

 

още >>
Открита изчезнала картина на Пикасо (06.03.2015)
 
Американските митнически служители са открили картината на Пабло Пикасо "Бръснар” (La Coiffeuse, 1911), изчезнала от парижки музей през 2001 г., съобщава NBC News. Платното е изпратено в САЩ, чрез колет с обявена стойност от $ 37 и маркиран като "траен продукт". След официалните процедури се работи творбата да се върне във Франция. Както бе обяснено от NBC News, адресът на подателя на картината "Бръснар" отбелязва  някой си Роберт от Белгия. Той е изпратил пакета за САЩ през декември миналата година. 
още >>
Директорът на фрийпорт зоните в Женева, Люксембург и Сингапур е обвинен в измама (05.03.2015)
 
Известен швейцарски бизнесмен, стоящ начело на фрийпорт зоните в Женева, Люксембург и Сингапур, заедно с двама свои подчинени е бил задържан в Монако, по подозрение в измама на руския олигарх и собственик на футболен клуб –  Дмитрий Риболовлев. Арт бизнесменът Ив Бувие е заподозрян в продажба на десетки картини от  Пикасо, Модилиани, Гоген и други майстори, на изкуствено завишени цени или с фалшиви документи. Това съобщи местният прокурор Жан-Пиер Дрено. Повече за фрийпорта в Люксембург можете да прочетете тук.

 

още >>
Акцентни номинации на руска култура за 2014 г. (05.03.2015)
 
Редакцията на сайта „The Art Newspaper Russia” обяви краткия списък на номинираните за годишните си награди, се казва в съобщение на "Lentu.ru" от пресслужбата на съставителите. Победителите ще бъдат обявени на 2 април 2015 в Централна изложбена зала "Манеж", в Москва.

още >>
След прекъсване от повече от 12 години, Националният музей в Багдад отваря врати отново (05.03.2015)
 
Националният музей на Ирак официално отвори врати, след 12 години на усърдна работа, през които близо една трета от произведения от колекцията на музея бяха разграбени, по време на водената от САЩ инвазия в страната. Част от творбите са възстановени. Отварянето на музея беше изтеглено напред във времето, в отговор на унищожаването на безценни артефакти от джихадистите от групировката „Ислямска държава” в северния град Мосул. „Подготвяме се да отворим врати отново през последните няколко месеца. 

още >>
През изминалата година на търгове в света са били продадени произведения на изкуството за рекордните 15,2 милиарда долара (05.03.2015)
 
През 2014 година на търгове в света са били продадени произведения на изкуството за рекордните 15,2 милиарда долара (13,5 милиарда евро).  Това е увеличение с 26 на сто на годишна основа. Китай запази лекото си предимство пред САЩ на пазар, стимулиран от нарастващия брой музеи, сочат данните от годишния доклад на Artprice.com, световен лидер в данните за този сектор.

още >>
Изкуството да закопчаваш (05.03.2015)
 
Тази седмица в парижкия музей на декоративните изкуства Les Arts Décoratifs се открива една колкото необикновена, толкова и любопитна изложба, наречена "Разкопчаната мода".  Копчето се грижи за външния ни вид от 13-ти век. Можете да го наречете дипломат на приличието – закрепящо рокли или ризи, поставяно на жартиери, панталони и безброй жилетки. Сега изложбата „Разкопчаната мода” в Музея на декоративните изкуства, Париж, изследва историята на легендарната закопчалка от утилитарния и произход да неговата еволюция в декоративен аксесоар и произведение на изкуството.

още >>
Изложба на Алберто Джакомети е представена в Истанбул (27.02.2015)
 
Произведенията на един от най-известните и влиятелни скулптори на ХХ век - Алберто Джакомети, в момента могат да бъдат видени в музея „Пера” в столицата на съседна Турция. Роденият в Швейцария, живописец, график и скулптор става известен предимно със своите емблематични скулптури на слаби и издължени човешки фигури. 

 

още >>
Три поколения български творци представят своя „извор на вдъхновение” – бижуто в галерия „Средец” на Министерство на културата (27.02.2015)
 
На 5 март 2015 г. от 18:30 ч. в Галерия „Средец” на Министерството на културата се открива изложбата „Извори на вдъхновение” - проект на група художници от СБХ, членуващи в секция „Бижута”.

 

още >>
Мечки и черепи в Сотбис (27.02.2015)
 
Аукционна къща Сотбис провежда в Лондон тридневна разпродажба на огромна колекция, чиято главна тематика е черепи и мечки. Странната колекция е обединена от необичайната тема – мечките като символ на мощ и жизненост и черепите, които напомнят за преходността на живота. Тя е събрана в течение на много години по цял свят и включва най-различни предмети – от порцеланови съветски олимпийски мечета (оценени на 40-60 паунда) до мраморни черепи от възрожденската епоха и японски издълбани фигурки – окимоно.

 

още >>
В Доха ще бъде представено първото новосъздадено имперско яйце „Фаберже” от 99 години насам (27.02.2015)
 
99 години откакто „Фаберже” създава последното си имперско яйце за цар Николай II, известният производител на бижута ще покаже най-новото си творение на изложение на часовници и бижутерия в Доха. То е изящно инкрустирано с 139 фини бели перли и повече от 3,300 диаманта, както и други скъпоценни камъни. Няколко държави от Персийския залив имат традиции в събирането на перли, а в Катар се строи изкуствен остров край бреговете, кръстен на ценното съкровище.

 

още >>
Над 200 произвeдения на Марк Шагал ще бъдат представени в рамките на репроспективна изложба в Брюксел (27.02.2015)
 
Над 200 творби на Марк Шагал ще бъдат показани в рамките на ретроспективна изложба, посветена на художника в Royal Museums of Fine Arts of Belgium. Експозицията представя както ранните картини на Шагал, датиращи от около 1908 година, така и по-зрелите му творби, рисувани през 80-те години на ХХ век. Изключително богатата изложба предлага пълен поглед върху дългия творчески път на художника.

още >>
Изложба в Испания представя най-ранните творби на Пабло Пикасо. Това е най-пълното представяне на този слабо познат период от творческия път на художника (26.02.2015)
 
В Музея за изящни изкуства (Museo de Belas Artes da Coruña) в испанския град Ла Коруня до 24 май може да бъде посетена изложбата „Първият Пикасо” – O primeiro Picasso. A Coruña 2015, която представя над 80 от най-ранните творби на Пабло Пикасо. Творбите са рисувани по време на престоя на художника в Ла Коруня - от октомври 1891, когато е 10-годишен, до април 1895 г.

още >>
Музеят за модерно изкуство (MoMA) ще подкрепи инициатива за писане на текстове в Wikipedia, посветени на жените в изкуството (24.02.2015)
 
Музеят за модерно изкуство (MoMA), Brooklyn Museum, LACMA – Los Angeles County Museum of Art и фондация Galeries Lafayette в Париж са сред 55-те места, където между 7 и 9 март ще се проведе акция за писане и редактиране на статии в платформата Wikipedia, посветени на художнички, изкуствоведки и на феминистки арт организации.

още >>
Вече всеки малък детайл от шедьовъра „Целувката” на Климт може да бъде разгледан онлайн, благодарение на гигапикселова фотография (24.02.2015)
 
Световноизвестният шедьовър на Густав Климт „Целувката” вече може да бъде видян от всеки, не само в музея „Белведере“ във Виена, но също и в Интернет, под формата на гигапикселова фотография. На страницата на Културния институт на Google, всеки малък детайл може да бъде разгледан в изключително висока разделителна способност, сякаш посетителят гледа картината под лупа.

 

още >>
За пръв път руски музей с филиал в Европа (24.02.2015)
 
Директорът на Държавния руски музей Владимир Гусев обяви подробности за встъпителната изложбена програма за своя филиал в Малага, Испания, който ще се открие на 25 март 2015. Първата изложба ще продължи цяла година и ще включва 100 творби от обширната постоянна колекция на Санктпетербургския музей, сред които Василий Кандински, Казимир Малевич, Владимир Татлин, Петър Кончаловски, Александър Родченко и Марк Шагал. 

още >>
Неизвестни скици на френския постимпресионист Пол Сезан бяха открити в САЩ (24.02.2015)
 
Две скици на Пол Сезан бяха открити на обратната страна на два негови акварела, които са изложени в музея на Фондация Барнс във Филаделфия, щата Пенсилвания. За съществуването на рисунките вероятно не е знаел дори и техният колекционер. Едната скица е графика, а другата - акварел. Те са били открити по време на реставрация на две картини на Сезан, изобразяващи пейзажи от Южна Франция, съобщиха от музея. 

още >>
Изложбата „Изобретяването на импресионизма” отваря врати през март в Националната галерия в Лондон (24.02.2015)
 
Днес художниците импресионисти са известни по цял свят и е трудно да си представим времето, в което те не са били популярни. Но в началото на 1870 г. те водят борба, за да бъдат възприети от обществото. Зачеркнати от света на изкуството, те дори са били описвани като „лудите” от един критик. Един мъж обаче, разпознава тяхната стойност още от самото зараждане на течението. Пол Дюран-Руел, търговец на картини от Париж, открива група млади художници, сред които Моне, Дега, Мане, Реноар, Писаро и Сисле и залага на тях. 
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!