На 24 април в наскоро ремонтирания музей за съвременно изкуство в Амстердам – „Stedelijk Museum”, бе открита изложба на един от най-известните съвременни автори – Барнет Нюман (1905 г. – 1970 г.). Той е представител на абстрактния експресионизъм и по-специално, на течението „Color Field Painting”. Повече за абстрактния експресионизъм прочетете тук.
Кралският архитектурен институт на Канада (RAIC) и архитектът Реймънд Мориама стартираха архитектурна награда на стойност 100 000 канадски долара, която има за цел да конкурира наградите Прицкер (повече за наградата Прицкер четете тук и тук ) и Стърлинг (повече за наградата Стърлинг четете тук) , новата награда ще бъде връчвана на всеки две години, чрез отворен конкурс.
На 29 април Греди Асса ще покаже в СГХГ четиридесет и девет голямоформатни платна, рисувани в периода 2010-2014 година. Представените произведения са разнообразни в жанрово отношение – има портрети, в които героите ловко се изплъзват от възможността за анализ; рисунки, в които художникът жонглира с опорните точки на човешката фигура, но повечето са живописни творби, бликнали от видения, спомени за преживени мигове, асоциации към места или събития.
WhatDesignCanDo /Какво може да направи дизайна?/ е международно събитие, което изследва силата на дизайна като съставка за социално обновление. В основата на събитието са серия от събития и двудневна конференция в центъра на Амстердам, Холандия, които ще се състоят на 8 и 9 май 2014 г. Тази година говорителите включват: Паола Антонели, куратор за архитектура и дизайн на МоМА, холандския министър на образованието Джет Бусемакер, Майкъл Бейрут, един от създателите на легендарното студио Пентаграм, модния дизайнер Пол Смит и други.
Творби на Франсис Бейкън, Анди Уорхол и Марк Ротко ще бъдат предложени на търг на следвоенно и съвременно изкуство на аукционна къща Christie's в Ню Йорк следващия месец. Очаква се търгът да събере над 500 млн. долара, пише Bloomberg. Ще бъдат предложени 72 произведения на изкуството. Събитието ще се проведе на 13 май, като поне 10 от включените в него творби са оценени на суми около 20 млн. долара.
Изданието Аrtnet.com обяви имената на най-влиятелните жени на световната арт сцена. В публикацията се обръща внимание на факта, че през последните години тенденциите в тази област, доминирана през вековете от мъже, започнаха да се променят осезаемо. Като база за сравнение се припомня прочутото „Жизнеописание на най-знаменитите живописци, скулптури и архитекти” от 1568 г., в което Джорджо Вазари събира биографиите на 178 автори, сред които няма нито една жена.
още >>Ново произведение на прочутия графити артист Банкси /Banksy/ преди броени дни се появи във Великобритания и веднага предизвика скандал. Творбата показва прегръдка между двама влюбени - всеки с мобилен телефон в ръка и носи наименованието “Mobile Lovers”. Монохромният графит бе нарисуван върху дървен панел на улица в град Бристъл.
Световноизвестният британски режисьор Питър Грийнауей и холандката Саския Бодеке показват в голямата зала на прочутия московски „Манеж” /Manege Museum/ видеоинсталацията „Златният век на руския авангард”- The Golden Age of the Russian Avant-Garde, в която „оживяват” произведения на Казимир Малевич, Василий Кандински и на други известни и по-малко познати художници.
Музеят за изкуство (Kunsthalle) на Културна фондация „Hypo” (Hypo Cultural Foundation) в Мюнхен представя първата голяма изложба, съпоставяща произведенията на два от колосите на немското модерно изкуство - Макс Бекман (1884 г. – 1950 г.) и Ото Дикс (1891 г. – 1969 г.). Изкуството на двамата творци оказва силно влияние върху културния живот на Ваймарската република (1919 г. – 1933 г.), преди да бъде обявено за „дегенеративно” от националсоциалистите, което застрашило и самото съществуване на художниците.
Московският музей за съвременно изкуство, както и Гьоте Институт в Москва, с подкрепата на Института за чуждестранни културни отношения (IFA) в Щутгарт, представят една от най-мащабните изложби, изследващи немското съвременно изкуство – „Пътищата на германското изкуство от 1949 г. до наши дни”.
Експозицията представлява уникален проект, включващ в себе си живопис, графично изкуство, фотография, скулптура и инсталации, като е съставена от около 400 произведения от близо 100 художници.
Нова търговска платформа My Art Invest /Моята инвестиция в изкуство/ предлага на клиентите си възможност да участват на арт пазара, без да похарчат много пари. Опитите да се разделят произведения на изкуството в равни дялове, подражавайки на компании, които търгуват на фондовата борса, са се оказали проблематични, в най-добрия случай. Това не спира един от иноваторите в тази област Том Дейвид Басток, френски колекционер, който след редица финансови проучвания развива компанията My Art Invest, търговска платформа за изкуство, която стартира в Лондон.
На 23 април ще бъде открита първата изложба на Бен Ритър в България. Експозицията е част от платформата “Майстори на фотографията”, която стартира през декември миналата година с изложба на легендарния Хари Бенсън, снимал едни от най-важните исторически личности и събития на ХХ в. Този април събитието продължава с поглед върху съвременната фотография чрез творбите на Бен Ритър.
UBS представя за първи път своята колекция от произведения на изкуството в Италия. Това е корпоративната колекция на швейцарската банка UBS, събрала едни от най-известните шедьоври в съвременното изкуство. Експозицията е разположена на първия етаж на „Galleria d’Arte Moderna” (Галерия за модерно изкуство) в Милано и ще може да бъде видяна до 21 юни 2014 г.
Федералният съд на американския щат Флорида призна за виновен пастор Кевин Съдърланд, който беше заловен при опит да продаде на полицай под прикритие пет фалшиви картини на британския художник Деймиън Хърст. Свещеникът беше признат като виновен по обвинение за опит за голяма кражба-втора степен и ще получи до седем години затвор.
Музеят “Scuderie del Quirinale”, разположен в Рим, е домакин на първата ретроспективна изложба на една от най-обичаните и известните жени-художници в света – мексиканката Фрида Кало. Прочетете повече за други нейни изложби тук и тук.
Картината „Snowy Mountain”, създадена през 2012 г. от китайския художник Суи Ружио, бе обявена за изчезнала от аукционна къща „Poly Culture” преди дни. Това се случи ден, след като тя беше продадена на аукцион за сумата от 3,7 милиона щатски долара. Предполага се, че чистачките в хотел „Гранд Хаят” в Хонконг са я изхвърлили по погрешка на боклука.
Една от най-големите мистерии с произведение на изкуството е на път да бъде разгадана. Белгийски телевизионен канал оповести, че откраднати преди 80 години ценни рисунки върху дърво се намират в семейство в град Гент. Имената на хората обаче, не се съобщават. Става дума за изключително ценно както с идеите си, така и с изработката си творение на северния Ренесанс. То е известно като “гентският олтар”.
The Metropolitan Museum, Ню Йорк, представя изложбата “The Pre-Raphaelite Legacy” – “Завещанието на Прерафаелитите”. Млади и вдъхновенни, прерафаелитите съживяват британската живопис в средата на деветнадесети век. Въпреки че, времетраенето на това направление е сравнително краткотрайно, неговото влияние е изключително дълбоко.
VIENNAFAIR е най-важната международна платформа за съвременно изкуство от Централна, Източна и Югоизточна Европа. През последните десет години VIENNAFAIR, панаирът за съвременно изкуство е изиграл важна роля в популяризирането на град Виена в международния пазар на изкуство .