Две изложби на акад. Светлин Русев се откриха в последните дни във френската столица. Първата от тях бе в Културния институт към българското посолство в Париж и бе открита от посланик Марин Райков. Експозицията представя композиции “Възпоменание за Катин”, портрети, пейзажи, акварели, както и за пръв път – негови рисунки върху камък.
През 15 и 16 век Англия се превръща в привлекателна дестинация за най-великите художници на северния Ренесанс. Изложба в Бъкингамския дворец – мястото, за което били предназначени повечето от произведенията, ще ни представи най-изящните примери на великия човешки гений по времето на Ренесанса в северна Европа, включваща над 100 шедьовъра.
още >>
Бохемията е широко прокламирана като модерен мит. Но какво всъщност представлява бохемът? Къде се корени днешната представа за него и защо и до днес завладява съзнанието на музиканти, писатели и режисьори? И откога образът на умиращия от туберкулоза художник в студено таванско помещение се превръща в очарователен? Отговор на това дава изключително интересна изложба в Гран Пале , Париж.
В началото на ноември в Лондон се провежда фестивалът „Азиатско изкуство в Лондон” . Той отвари врати на 1 ноември и представя колекционерски съкровища от хилядолетната азиатска култура. Включени са картини, керамика, скулптури, нефрит, бижута, текстил, металопластика и мебели, идващи от Китай, Япония, Корея, Индия, Хималаите, Южна Азия, Централна Азия и Близкия изток.
още >>
Галерия „Сезони” представя изложбата на двамата съвремении художници Весна Павлович (Сърбия) и Едуардо Алварадо (Испания) – „Удоволствието е мое” / Pleasure is mine. Изложбата е увертюра към по-мащабната програма на галерия „Сезони” за общуване между български и европейски творци.
още >>
Един от най-известните американски колекционери Бенедикт Силвърман е посветил живота си на това да събира и изучава произведения, които поставят на изпитание човешкия дух. Сега една голяма част от колекцията на Силвърман е показана в лондонската галерия „Ричард Наги” и вече събра тълпи от посетители.
още >>
Петдесет и петото издание на международното Биенале във Венеция - 55th International Art Exhibition of la Biennale di Venezia, ще се нарича "Енциклопедичният дворец". Заглавието на следващото Биенале е в памет на самоукия творец с италиански и американски корени, Марино Аурити.
още >>
Британският художник Деймиън Хърст беше остро разкритикуван от организацията „Хора за етично отношение към животните”, PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), за това, че по време на изложбата му “Damien Hirst, Tate Modern: Exhibition” в Tate Modern са загинали около 9000 пеперуди.
още >>
Един от най-известните съвременни американски арт критици – Дейв Хикей (Dave Hickey), реши да се оттегли от света на изкуството, поради своето дълбоко разочарование от това, в което то се е превърнало в последните десетилетия.
още >>
Италианското правителство одобри план за създаването на публично-частната Fondazione Grande Brera, която ще управлява прочутата Пинакотека „Брера” в Милано. От The Art Newspaper коментират, че това е необичайно решение за Италия, където големите музеи обикновено са изцяло държавни.
Два редки руски авангардни киноплаката ще оглавят аукциона за афиши, организиран от аукционна къща Christie's. Лотовете са създадени от братята Стенберг за филмите "Човекът с кинокамерата" и "Броненосецът Потьомкин".
Храмът Стоунхендж, който и до днес си остава най-голямата загадка на Великобритания, е бил праисторическа арт галерия, разкриха учени. Изследване с лазерна технология откри, че върху гигантските камъни са били разположени 72 гравюри от бронзовата епоха. Това е най-голямата колекция от скални рисунки, която досега е намирана във Великобритания.
още >>
Както през 2010 г. за картината „Трите грации” от 1531 г. на Лукас Кранах Старши, така и сега, Лувърът повтори молбата си към обществеността да събере един милион долара, за да бъде допълнена сумата за покупката на две статуетки от XIII в., изработени от слонова кост.
Картината на белгийския сюрреалист Рене Магрит "La Grande Table" ("Голямата маса") беше продадена на търг на аукционна къща Sotheby’s в Париж за сумата от 6,6 млн. долара. Цената е рекордна за произведение на художника, съобщи The ArtDaily.
В Германия беше официално открит дългоочаквания паметник, посветен на стотиците хиляди роми, избити по време на нацисткия режим. Това става известно сред оцелелите като „Забравената холокоста”. Такова е и името на паметника, създаден от един от най-известните израелски артисти и архитекти – Дани Караван. Той също така е и в знак на дискриминацията към малцинствата, която все още съществува в Европа.
още >>
Само два дни след търга на „Сотбис” за импресионизъм и модерно изкуство, който ще състои на 5-ти ноември, ще се проведе аукционът на „Кристис” в Ню Йорк, в който предлаганите произведения на изкуството не отстъпват. Търсенето на изключителни и редки произведения сред колекционерите ще бъде задоволено с помощта на частна колекция, която ще бъде предложена.
още >>
Музеят за история на изкуството във Виена (Kunsthistorisches Museum Wien) представя една особено любопитна изложба, чийто куратор е световноизвестният американски художник Ед Ръша (Ed Ruscha). Експозицията носи наименованието „Древните откраднаха нашите велики идеи”. Това e първата от поредицата изложби, в които музеят ще кани международно признати художници, които ще могат да работят с неговата изключително богата колекция от древно и класическо изкуство.