“Dnents museum” в Асен, Холандия, ще отвори отново врати след основна реновация, струваща $18,000,000. Освен, че всички зали на музея са напълно ремонтирани, към него е пристроено ново крило, дело на архитекта Ерик ван Егераат, в което ще се помещават временните експозиции. На 17-ти ноември музеят тържествено ще отвори врати с първата гостуваща експозиция „Китайската златна ера: изкуството на династия Тан (618-907 г. сл.н.е.). Изложбата ще продължи до 15 април 2012 г.
След нечувания успех на изложбата от 2008 г. – „Напред, Китай!” (Go China!), представяща прочутата теракотена армия, музеят е уверен да представи на своите посетители поредната изтънчена изложба с най-доброто от китайското изкуство. Посещаемостта на музея благодарение на тази изложба се е покачил от 68,000 посетителя на 345,000.
Кураторът на археологическия отдел на музея, Беноа Матер, споделя, че благодарение на контактите, осъществени по време на организирането на изложбата „Напред, Китай”, е възможна и тази изложба. „Взимането на произведения на изкуството от китайските музеи би могло да отнеме десетилетия, но нашите взаимоотношения с Института за културни реликви в Шенси ни даде уникалната възможност да съберем артефактите от този период на едно място”, казва още Матер.
В историята на изкуството терминът „Златна ера” се асоциира предимно с холандското изкуство от XVII век. Но също така, историците смятат развитието на изкуството по време на династията Тан за една от връхните точки за китайската цивилизация. „Златната ера” за китайската култура процъфтява в периода 7 – 9 век. Благодарение на търговията с коприна, страната и обществото се обогатяват не само финансово, но и културно.
Столицата на империята, град Чанчан е първия град в Ориента, от който тръгва Пътя на коприната, донасяйки просперитет, висока култура и търговия. Търговци от цял свят пристигат в града, за да представят своите луксозни артикули. Нови култури и религии се зараждат. Луксозни дрехи, платове, бижута, прибори, етерични масла, храна и вино от чужбина стават популярни, както в двореца, така и извън него. Изкуството и литературата процъфтяват.
В изложбата ще бъдат включени 150 артефакта, отпуснати от 12 музея в китайската провинция Шънси. Много от тях са взети от мавзолеи или са били погребани дарове. „По този начин, те са идеални, за да бъде разказана историята на ерата”, казват организаторите на изложбата. Сред произведенията, които ще бъдат представени, са голяма стенна картина, подобна на римските фрески, скулптури от порцелан, теракотени статуи и декоративни обекти от стъкло, злато и сребро.
Изложбата ще бъде придружена от цветен каталог. Организаторите подготвят и широк спектър от дейности за посетителите на музея, провеждащи се под мотото „Вкуси Китай”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар