Полка точките на японската авангардна художничка Яйои Кусама са вдъхновение, страст и мания. Когато тя напуска Япония през 1958 г., за да се установи в Ню Йорк, светът е обсебен от друга мода – абстрактния експресионизъм и „дрипинг” техниката на Джаксън Полък. Но тя избира да посвети живота си на точките, преди дори Деймиън Хърст да бъде роден. Никой по това време не се интересува от нейните идеи. Тя прекарва много години в беднота и мизерия в Ню Йорк, но не се отказва. Забелязана е едва в края на 60-те годни, когато участва в серии от хепънинги и се сприятелява с артисти като Анди Уърхол, Джорджия О’Киф и Джоузеф Корнел, които оценяват иновативния й стил.
Днес полка точките я превръщат в един от най-успешните съвременни художници. Нейна ретроспективна изложба беше организирана в центъра „Жорж Помпиду” в Париж, „Тейт Модърн” в Лондон, както и в „Уитни” в Ню Йорк, където все още може да бъде видяна. През 2008 г. „Кристис” продаде нейна творба за сумата от $5,8 милиона. По-рано този месец в нейния роден град – Мацумото, Нагано, отвори врати изложбата „Вечност от вечна вечност” (Eternity of Eternal Eternity), което е и в синхрон с концепцията за точката, която няма начало и край. В чест на експозицията из целия град бяха пуснати автобуси, облепени с такива десени.
Но, това не е всичко. Кусама е подписала договор за сътрудничество с френския моден гигант за луксозни стоки Луи Вютон (Louis Vuitton). Нейните точки сега пъстрят най-новата колекция от чанти, очила, обувки и палта на дизайнерската компания. Френският гигант има опит и отпреди с поверяване на колекции на артисти. Отново японец – Такаши Муруками създаде серия за Луи Вютон преди десет години, която се превърна в една от най-успешните в историята на компанията. „Полка точките покриват продуктите изцяло. Без среда, без начало и без край”, казват от Луи Вютон, които имат годишни печалби от над 24 милиарда евро, като голяма част от тях са заслуга на Япония.
Но обсесията с точки на Кусама има и своята черна страна. Тя прекарва години наред в психиатрични институции в родната Япония, където се опитва да прогони „демоните”, които я преследват. Още от ранна детска възраст тя започва да има халюцинации. Когато е на 10 години, рисува мрачен портрет на майка си, където лицето й е покрито с петна. Отдавайки се на изкуството, тя търси начин да преодолее своите страхове и халюцинации. От 40 години насам тя е на медикаменти, които й помагат да превъзмогне депресивните си състояния и опитите за самоубийство. Но тя упорито продължава да рисува всеки ден в своето студио.
Нейният последен проект е амбициозна серия от картини, с ексцентрични мотиви като спирали и триъгълници, съчетани със запазената й марка – полка точките, изпъстрени с ярки, почти флуоресцентни цветове.
„Искам да създам хиляда картини, може би две хиляди картини – толкова колкото мога да направя. Ще рисувам до последен дъх”, споделя 83-годишната Кусама.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар