НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Какво ново в обновения Тейт Модерн (21.04.2016)
В лондонския музей Тейт Модерн за откриването на 17 юни  2016 година на новопостроеното девететажно крило по проект на архитектурното бюро Herzog & de Meuron ще преправят експозициите, като добавят творби на чуждестранни автори, творби придобити наскоро и такива създадени от жени художнички. От сега нататък сградата на електростанцията ще се нарича Бойлер-Хаус (Boiler House), а разширението и Суич Хаус (Switch House).
 
В новата галерия ще се  представи модернистично и съвременно изкуство на художници от 57 страни. Новият директор на Тейт Модерн Франсис Морис заяви, че „ще бъдат разказани известни истории с нов аранжимент на акцентите“ с добавяне на „история от световното изкуство“ и представяне на „истински глобален“ поглед над съвременното изкуство.
 
На моста над залата Turbine Тейт ще разположат наскоро придобитата от Ай ВейВей „Дърво“(2015). От музея отбелязват, че три четвърти от работите подбрани за новите изложби в Бойлер Хаус и Суич Хаус са се появили в музея през последната половина на десетилетието. На четвъртото ниво в новото крило е запланирано представяне  на най-новата придобивка от Луиз Буржоа „Стаята на художника“, което ни препраща към 2000 година, когато художничката прави специално за откриването на зала Turbine  с представяне на скулптурата Maman и инсталация от три кули.
 
 Вече познатите на посетителите произведения от колекцията на Тейт Модерн ще бъдат експонирани по нов начин в залите на Бойлер Хаус. Така, „Плачещата жена“ (1937) на Пабло Пикасо ще бъде разположен в контекста на гражданските войни, заедно с изображения на други военни конфликти, а „Охлюв“ (1953) на Анри Матис отново ще бъде сред творбите в залите, за тези, които са се оказали за първи път в Тейт Модерн.
 
Освен това, отново ще се отвори пространството „Резервоари“ (Tanks) в старите резервоари под сградата на галерията – там ще се провеждат пърформанси и представления. На следващия ден след откриването над 500 певци ще изпълнят хорова композиция, създадена по специална поръчка на Питър Ливърсидж. С една дума, много неща ще се променят, но стените в залата Ротко ще запазят сивия си цвят.
 
По думите на директора на музея Тейт /институцията състояща се от четирите музея -  Tate Britain, Лондон (до 2000 г. с името Tate Gallery, основана 1897 г.), Tate Liverpool (основан 1988), Tate St Ives, Корнуол (основан 1993 г.) и Tate Modern, Лондон (основан 2000 г.)/ Николас Серота, обновения Тейт Модерн, един от най-посещаваните музеи  по цял свят, вероятно ще привлича още повече посетители.  По предварителни преценки, става дума за 5,5 млн. души годишно.  Серота отбеляза, че на музея все още не му стигат 30 млн. паунда (строителството на новото крило струва 260 млн. паунда), но изрази увереност, че ще се намерят спонсори, веднага след като от новата сграда бъдат премахнати скелетата.
 
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!