В края на 2017 г. Лондонската фирма Acute Art стартира виртуална галерия с нова работа - "Дъга" от Олафур Елиасон, която имитира този природен феномен. Работата може да се види от тези, които плащат членство в галерията за $ 9.99 на месец или $ 29.99 годишно. Членовете използват свои VR очила.
Според главния технолог на Acute Art, Дадо Валентич, през следващите месеци на същата база ще бъдат представени произведения на Марина Абрамович, Джеф Кунс, Аниш Капур, Натали Дюрберг, Антъни Гормли и Мат Колишау. Някои от творбите, например "Дъга" на Елиасон са съвместна собственост на художниците и Acute Art. За датско-исландския художник, в чиято фабрика работят няколко програмисти, сътрудничеството е от съществено значение. "Искам да покажа креативността си на различни платформи, но в същото време тя трябва да е достъпна. Технологиите се развиват бързо и не искам да се ограничавам до едно решение ", казва Елиасон.
Във връзка с въпросите на авторското право, ситуацията може да бъде допълнително усложнена от факта, че работата по VR-продукти включва няколко специалиста, програмисти и дизайнери. Регистрацията на авторски права в кода може да бъде трудна и нежелателна за артистите. "Можете да регистрирате авторски права на изходния код на програмата като литературно произведение; в допълнение, създадената на базата на изходния код естетична форма е още един „слой“ от целия проект, чието авторско право може да се регистрира - обяснява Катрин Люис, адвокат от Ню Йорк, специалист по художествени произведения. - Въпреки това, някои разработчици не искат да се регистрират в Службата за авторското право, тъй като това прави техните кодове обществена информация, което по същество е еквивалентно на разкриването на професионална тайна ".
Набрала популярност на пазара и тазгодишното биенале във Венеция, фирмата Khora Contemporary производител на VR-продукти предлага различен модел на работа. Компанията в Копенхаген създава творби заедно с художници и галерии без да учавства в продажбите след това. Сред художниците, работещи по тази схема са Маккарти, Кристиан Леммер, Ерик Паркър и Ю Хун. Цените на техните произведения варират от $ 15 000 до $ 300 000 (творбата на Маккарти може да се види в Hauser & Wirth, Лондон), а производствените разходи варират от $ 15 000 до $ 50 000.
Абсолютен рекорд на пазара на изкуство - Кристис отчете 8,4 милиарда долара продажби за 2022 г.
Музеите се отказват от NFT – в Италия спряха производството на криптокопия на шедьоври
Как се изгражда блокбъстър изложба?
Цензурата в социалните медии не само ограничава онлайн обхвата на творците, но може да ограничи и бъдещи възможности
Добавете коментар