Париж
Френската столица се радва на раздвижване на арт пазара в резултат на продължаващия британски спор за Brexit. Дейвид Цвирнер отвори галерия, а White Cube офис и зали за изложения, а други мега-галерии предстои да последват примера им . Fiac също получи тласък, тъй като някои галерии избраха парижкия панаир пред Фрийз, Лондон. А градът бе домакин на изложбата на годината на Леонардо да Винчи в Лувъра.
Изгарянето на Нотр Дам през април бе най-ужасяващият момент в годината за Париж, което предизивка полемика в социалните мрежи. Възника спор затова, че хората ги е грижа повече за старите сгради, отколкото за другите, които са във военни зони и на места във военен конфликт. Още едно събитие предизвика силен отзвук в социалните мрежи: разкриването на мемориала на Джеф Кунс за жертвите на терористичните атаки в Париж през 2015 г. Философът Ив Мишо хвана настроението най-добре, като описа макетните надуваеми стоманени лалета като „11 цветни ануса, монтирани на стъбла“.
Тутанкамон
Пътуваща изложба на съкровищата на Тутанкамон на десет локации по света незабавно счупи рекордите за посещаемост в парижката Villette с 1,4 милиона посетители. Вероятно е да направи същото в Лондон, тъй като разби предишните цифри за предварително резервирани билети - около 250 000 бяха продадени за изложбата, чийто домакин е Saatchi. Парижката изложба събра 10 млн. долара за Големия египетски музей (Grand Egyptian Museum), където съкровищата ще бъдат приютени завинаги, след като се върнат в Египет.
Популистко изкуство (Populist art)
Уличните арт художници KAWS и Banksy може да постигнат многомилионни аукционни рекорди през тази година и макар да не са курирани, те поддържат своите легиони от фенове доволни с малко по-евтините си произведения. По време на Frieze Week британският художник откри магазин в Лондон, а след това онлайн магазин, наречен Gross Domestic Product. Междувременно Medicom играчките на KAWS се продават за хилядите долари в Ebay.
Опера
Беше добра година и за художествените арии: Златният лъв на венецианското биенале беше спечелен от оперното представление-пърформанс на литовския павилион по темата климатичната криза. През август Ай Вeй вей потвърди, че следващия март ще режисира Турандот на Пучини в Рим; през ноември Захи Хавас, бившият министър на антиките в Египет, обяви, че е написал нова опера за Тутанкамон, а музеят Meadows и операта в Далас започнаха официално партньорство.
Исторически жени
В момент на вдъхновение Националната галерия в Лондон изпрати новопридобитото си произведение от Артемизия Джентилески, освен на много обичайни места за изкуство и на лекарска операция в Йоркшир и в затвора в Съри, Англия. Галерията също обяви своята изследователска изложба за творбата на Джентилески, която ще се открие през 2020 г. Междувременно Прадо в Мадрид постави Лавиния Фонтана и Софонисба Ангисола в центъра на двугодишната си програма.
Определението за „музей“
Ако някой трябва да може да определи какво е музей, бихте си помислили, че това ще са членовете на Международния съвет на музеите. Уви не. Избухна скандал, когато той се опита да предифинира съществуващия и смятащ се за остарял текст от „нестопанска институция“, която „придобива, съхранява, изследва, комуникира и излага материалното и нематериалното наследство на човечеството и неговата среда за целите на образованието, ученето и насладата”. Новата версия бе посрещната с пренебрежение и описана като „идеологическа“ и съдържаща „прекалено пресилено празнословие“. Все още не е достигнат консенсус по този въпрос.
Мона Лиза
Най-известната усмивка в света със сигурност беше изпитана тази година. Мона Лиза беше преместена поради ремонти в нова галерия, където борбата в двучасовите опашки е толкова екстремна, че музеят бе принуден от време на време да затваря вратите си. Сега тя отново е у дома, дългите опашки остават и след като стигнете до нея ви делят цели 3.6 метра. Поради желанието да бъде видяна, Мона Лиза не е поканена на партито долу: блокбастъра за петстотингодишнината от рождението на Леонардо. Освен това тя е обидена тъй като е превърната в CGI герой за „преживяване“ във виртуалната реалност.
Позлатеният Кателан
Неотдавна златната тоалетна чиния бе най-посещаваният експонат в музея на Соломон Р. Гугенхайм. Тази година, „Америка“ на Маурицио Кателан, бе открадната от крадци, които нахлуха в двореца Бленхайм, където художникът имаше изложба. Въпреки че са направени арести, се носят слухове, че полицията все още търси отговори. Междувременно творба на италианеца отново завладя медиите - „Comedian“, банан на стойност 120 000 долара, който разбира се беше изяден. http://artprice.bg/news_details.php?elem_id=4523
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар