След няколко минути напрегнато наддаване, картината беше закупена от анонимен колекционер по телефона. Печелившата оферта е една от най-високите цени, достигани някога на търг за произведение на Тициан.
„Това е наистина великолепен резултат“, казва експертът Марк Макдонъл. „Изключително сме щастливи, че успяхме да представим толкова важна картина на пазара. Това значимо произведение на Тициан, със своя завладяващ кралски произход, привлече световен интерес от откриването си и това беше съответно възнаградено. С тази продажба Тициан получи признанието, което заслужава.
Картината, дело на венецианския бароков художник Тициан Вечелио, известен като Тициан, има изключителна и богата на събития история. Тя е част от някои от най-известните колекции на всички времена, някога принадлежащи на кралица Кристина на Швеция (1629-1689), която може би е една от най-интригуващите женски фигури в европейската история, и на големия ценител на изкуството Филип II, Херцог на Орлеан (1674-1723), който е регент на Франция по време на Луи XVI. Много вероятно е картината първоначално да е била и собственост на най-великия колекционер от всички тях, император на Свещената Римска империя, Рудолф II, и да е постъпила в шведско владение след завладяването на Прага в края на 30-годишната война. Съвсем доскоро „Покаяната Магдалена“ на Тициан е била частна собственост повече от сто години.
Шедьоври на Моне и Пикасо от колекцията на Сидел Милър в Sotheby's тази есен
Силата на цветята: Водни лилии на Моне оценена за 25 милиона долара ще направи дебют на търг в Хонконг
Вечерните летни аукциони на стари майстори в Лондон предлагат шедьоври, но не и рекорди
Портрет на Климт бе продаден за 30 милиона евро във Виена
Добавете коментар