Промени в Закона за културното наследство предвиждат по-високи глоби за всеки, който унищожи или повреди културна ценност.
С 2000 до 6000 лв. ще бъде глобен всеки, който унищожи или повреди културна ценност, освен ако деянието не е по-сериозно и е престъпление, предвиждат промени в Закона за културното наследство.
След два дни обсъждане, на 1 юли Народното събрание окончателно прие промените. Предишните промени в този закон бяха направени през октомври 2009 г.
За еднолични търговци и юридически лица санкцията е между 5000 и 15 000 лв. Длъжностно лице, което допусне предмет да бъде унищожен или повреден, ще трябва да плати между 800 и 2000 лв.
Депутатите записаха между 7000 и 15 000 лв. глоба, ако нарушението е извършено със специални технически средства или земекопна техника, а имуществената санкция определиха в размер от 7000 до 20 000 лв.
За строителни дейности в археологически обекти, без теренни археологически проучвания, ще се налага глоба от 12 000 до 25 000 лв.
Собствениците и ползвателите на поземлени имоти, в които се намират археологични обекти, при необходимост са длъжни да осигурят достъп на държавните органи и на лицата, получили разрешение за теренно проучване. Изискването е собственикa на имота да бъде уведомяван най-малко 7 дни преди началото на дейността и получава обезщетение за времето, в което се извършват разкопките и проучванията.
Издирени археологически обекти подлежат на деклариране и предоставяне на статут на културни ценности, според приети нови текстове в закона.
Разпространението и използването на изображения на културни ценности за лични нужди е свободно, за търговска цел - след договор с директора на музея или собственика на находката.
При нарушение физическите лица ще платят глоба от 5000 до 15 000 лв., а едноличните търговци и юридическите лица - между 20 000 и 50 000 лв.
Според измененията движимите културни ценности, заведени във фондовете на музеите до влизане в сила на закона, подлежат на връщане, само при показване на собственост и влязло в сила съдебно решение.
Ако движими културни предмети са собственост на Българската православна църква или други вероизповедания, могат да бъдат направени техни копия, реплики и предмети за търговия, съгласно каноните на съответното вероизповедание, предвиди парламентът.
Депутатите решиха, че в екипите за подготвителни действия и в комисиите за провеждане на процедурите за предоставяне на концесии върху недвижими културни ценности трябва да се включва най-малко по един представител на Министерството на културата, на Националния институт за недвижимо културно наследство, а когато концесионният имот включва и археологически недвижими културни ценности - и представител на Националния археологически институт и музей при БАН (НАИМ).
Абсолютен рекорд на пазара на изкуство - Кристис отчете 8,4 милиарда долара продажби за 2022 г.
Музеите се отказват от NFT – в Италия спряха производството на криптокопия на шедьоври
Как се изгражда блокбъстър изложба?
Цензурата в социалните медии не само ограничава онлайн обхвата на творците, но може да ограничи и бъдещи възможности
Добавете коментар