След Германия, Унгария и други бивши социалистически страни, България също ще има музей на тоталитарното изкуство. Той ще отвари врати през септември в София и ще е разположен на площ от над 7500 кв.м. Самият министър на културата Вежди Рашидов призна неотдавна, че събраните творби имат своите неоспорими художествени качества.
В музея са вложени три милиона лева и се чаква да се превърне в атракция не само за София, но и за цяла България, както и в един от малкото печеливши музеи в страната. Музеят се намира в кв. „Изгрев”, близо до централата на КАТ-София. Бивш бункер в двора ще бъде преустроен в магазин за сувенири. В съседство до артмагазина ще има видеозала, в която ще се прожектират кинопрегледи и документални ленти с манифестации и различни знакови събития от времето преди десети ноември.
Особено интересен акцент в пространството на музея ще бъде присъствието на прословутата петолъчка от Партийния дом. Тя ще бъде монтирана на специален постамент в двора на Музея на социалистическото изкуство. След като в началото на 90-те беше свалена с вертолет от покрива на Партийния дом, години наред петолъчката отлежава в двора на Софийската баня. „Вандали са си оставили ръцете по звездата. Първо са окрали месинговите лайсни, после са трошили стъклата. Частите на петолъчката са слепени със силикон, което е знак, че тя е правена в по-ново време“, пояснява скулпторът Петър Маламатенов, който реставрира повече от месец уникалния експонат. Петолъчката бе поставена върху пилона на Партийния дом през 1984 г. Тогава тя замени друга, по-малка звезда, за която се твърдеше, че е рубинена и че е произведена в Съветския съюз специално за България. Не се знае нито кой я е стопанисвал, нито къде е съхранявана. Знае се само, че е била инсталирана на покрива на Партийния дом в далечната 1954 г. като дар от Кремъл.
Гигантски паметник на Георги Димитров, докаран от военните заводи в Сопот, също вече е заел централна позиция сред скулптурите в двора на бъдещото артсредище. Сградата е изцяло реконструирана, вече е монтиран и указателен надпис: „Музей на социалистическото изкуство“. В партерния етаж са определени местата на прочути картини, някои от тях – познати само от учебниците. Става дума за „Ятачката” на Ненко Балкански и „След разстрела” на Александър Поплилов. Картини на Илия Петров също са намерили място в музея. Специалистите от Националната художествена галерия са подбрали стойностни и ценни творби, които са достойна атестация за своите автори. Ще видим и портрети на партийни величия от времето на социализма. Предвижда се да бъде изложен и портретът на Тодор Живков, рисуван от Златю Бояджиев в Париж през 70-те години.
Музей на тоталитарното изкуство ще е един от четирите музейни комплекса в София според концепцията на Министерството на културата (МК), одобрена на правителствено заседание.
Останалите три са: Национален музей на визуалните изкуства, Национален музеен комплекс "Арсенал" и Музей на София. Концепцията за водещи столични музеи бе внесена от културния министър Вежди Рашидов.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар