Една от най-интересните изложби, свързани с върховете в приложното изкуство и глиптиката, може да бъде видяна в музея „Fitzwilliam” в Кеймбридж. За първи път на едно място са събрани едни от най-известните шедьоври от периода на Ренесанса и маниеризма на австрийския имперски двор.
Изложбата „Великолепие и сила: Имперски съкровища от Виена” представя произведенията на Джовани Амброджо Мисерони – един от най-изтъкнатите австрийски майстори на декоративни изкуства. Експозицията представя на вниманието на посетителите блестяща селекция от изящно изработени камеи, бижута, предмети и други обекти, направени от скъпоценни камъни и благородни метали, заем от прочутата колекция на Кунсткамерата в „Кунстхисторишес музеум” във Виена. Ценните експонати могат да бъдат разгледани единствено в Кеймбридж в рамките на изложбата, която се провежда от 16-ти август до 8-ми януари 2012 г., и се осъществява благодарение на ремонтните дейности, които се извършват в музея във Виена.
Представените съкровища датират от времето на Средновековието и някога са били собственост на двора на Хабсбургите, съхранявани в императорската съкровищница във Виена. Тези уникални предмети са създадени, за да демонстрират невероятното богатство, власт и слава на династията на Хабсбургите и първоначално единствено посетители със „синя кръв” , като крале на съседни държави или дипломатически делегации са допускани да разгледат ценните експонати.
Едно от съкровищата, което ще бъде представено в уникалната изложба, е „Венера и Купидон, спящи върху мида”. То е създадено през XVII век от ахат и сребро, като беше продадено на частен колекционер от аукционна къща „Сотбис” през 2011 г. в Лондон. Произлязло от ателието на Мисерони, за произведението се смята, че е било създадено за император Рудолф II. Впоследствие то се озовава при Краля-слънце – Луи XIV. Продадено през 1796 г., местоположението му се губи едва до скоро, когато е открито в колекцията на швейцарски колекционер.
Освен това произведение, повечето от експонатите също принадлежат на император Рудолф II – „Свещения римски император” (1576 – 1612 г.), както и на императрица Мария-Тереза, единствената жена-владетел в династията на Хабсбургите, която се оказва и последен престолонаследник.
Други предмети, които могат да бъдат разгледани в изложбата, са: изискани бижута, портрети от камео, богато украсени съдове, направени от благородни метали и украсени със скъпоценни камъни, изящни гравюри върху камък и скъпоценни камъни, като ахат, яспис, планински кристал и лапис лазули. В допълнение, музеят „Fitzwilliam” ще представи емайлирани модели на „Благовещение” от собствената си колекция, датиращи от XV век.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар