В дома на Василий Кандински в руската столица Москва бе открита изложба, представяща номинираните за Петата награда „Кандински 2011”, която се връчва за постижения в областта на съвременното изкуство. Призът „Кандински” е една от най-големите независими награди за съвременно изкуство в Русия. Тя е учредена през 2007 г. от Фонда за култура „АртХроника”. Досега нейни лауреати са били художниците Александр Бродски, Алексей Беляев-Хинтовт, Анатоли Осмоловски и Владислав Мамишев-Монро.
В няколко зали на „Кримски вал” 10, на площ от 3 500 кв.м., са експонирани творби на 40 художника - 20 в категория „Проект на годината”, 10 - в „Млад художник. Проект на годината” (до 30-годишна възраст) и 10 - в „Медиа арт проект на годината”. Куратори на тазгодишното издание са Кирил Алексеев и Кирил Светляков, а архитект на изложбеното пространство е Игор Чиркин.
Според Алексеев, повечето проекти заемат големи пространства, като един от най-мащабните е „Всички напред” на Андрей Кузкин: художникът е заварил материали от ателието си в стоманени сандъци, като по този начин е “хербаризирал” своето творчество. Колекционерът Пиер Броше допълни, че този проект е „изключително рефлексивен, това е прекрасен анализ на историята на изкуството от Манцони до Болтански, както и коментар на относителната роля на художника и неговите отношения с колекционера.”
Освен Андрей Кузкин, сред основните претенденти за наградата „Кандински” са художниците Алексей Кострома с проекта си UNO, арт групата „Обледени архитеки” с техния „Хотел за бездомни”, московчанинът Антон Литвин с „Hands Free” и други.
В категорията „Млад художник. Проект на годината” се открояват творбите на Татяна Илина - „Психиатрична болница в Абхазия”, на Николай Алексеев от Воронеж - „Намерени ландшафти”, Анастасия Рябова от Москва - „Къде е твоето знаме, чувак (жаргон на „момче”)?” и т.н.
Сред десетте номинирани медийни проекти впечатляват „Слава на капитализма!” на Олга Юргенсон, която живее в Лондон, на Евгений Чертоплясов от Самара – „Pharmaconcert”, на московчанката Таус Махачева – „Куршум” и др.
В тазгодишното жури на конкурса са авторитети като историкът на изкуството и доктор по теология Евгений Барабанов; Ивона Блазвик, кавалер на Ордена на Британската империя, куратор, критик и директор на Whitechapel Gallery в Лондон; историкът на изкуството Александр Боровский от Руския музей в Санкт Петербург; Робърт Стор, декан на Yale University School of Art, САЩ и др.
„Подборът на номинираните за Петата премия напълно адекватно отразява диапазона на практиките и формите, съществуващи в съвременното руско изкуство”, коментират двамата куратори на изложбата. Според тях изложбата представлява „система на клетъчно взаимодействие”, която е подредена напълно произволно, на основата на произведения, които така или иначе, кореспондират помежду си. Всеки раздел от експозицията е свързан с актуални проблеми на постиндустриалното и постидеологическото изкуство от епохата на глобализацията, когато отново се преосмислят категориите „пространство” и „време”, духовните ориентири, методите на антропологическото измерение и социалните взаимоотношения.
Лауреатите на престижната награда ще станат известни в деня на закриването на изложбата - 7 октомври. Победителят в първата категория ще получи 40 хил. EUR; при младите художници - 10 хил. EUR, а при медиите - 7 хиляди.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар