От 23 септември до 22 януари 2012г. столицата на Тоскана – Флоренция, приема изложба, наречена "Пари и красота". Експозицията разказва за раждането на съвременната банкова система и корените на нашата икономика, а също така и за един от най-плодовитите творчески периоди в изкуството на Европа - Ренесанса.
Чрез шедьоври на Ботичели, Филипо Липи, Беато Анджелико, Донатело, Пауло Учело, Ханс Мемлинг и много други, изложбата, подредена в двореца Строци, допринася за повече яснота относно съвременните пазарни рискове и противоречията между икономическите и духовните ценности. "През XIV-и век трите най-големи банки във Флоренция фалирали, когато кралят на Англия Едуард III не могъл да изплати дълговете си. Англия обявила неплатежоспособност и тези банки рухнали", разказва Тим Паркс, британски писател и куратор на изложбата.
"Така че, има връзка със сегашната ситуация, но това, което ме интересува най-много, е начинът, по който Църквата се опитала да забрани всяка форма на лихвени заеми, защото считала, че сложните финансови инструменти противоречат на божиите повели и можели да станат само източник на обществен хаос", допълва той.
За да илюстрира думите си, Тим Паркс показва картина на Маринус ван Реймерсвалде, наречена "Лихварите" , изобразяваща мъж и неговата жена, "двама обикновени хора, които стават напълно обсебени от парите..., като двойка, напълно обсебена от връщането на дълговете си, те вече не правят любов. Имало е време, когато този вид обсебване от парите е било ново и е смятано за странно, но днес вече не е", коментира писателят с иронична усмивка.
Разделена в осем секции, изложбата обяснява икономическите механизми, които позволили на флорентинците да доминират в търговията и да финансират художествените съкровища на Ренесанса.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар