НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Произведения на Джеф Кунс застават рамо до рамо с творби на Микеланджело във Флоренция (15.09.2015)
Ренесансовите скулптури на площад Синьория във Флоренция, сред които има и копие на Давид на Микеланджело, скоро ще имат нов лъскав съсед - „Плутон и Просерпина“ от Джеф Кунс (2010 г. – 2013 г.). Високата над 3 метра скулптура в златист цвят от неръждаема стомана ще застане пред Палацо Векио – сградата на кметството и градски музей на Флоренция. Тя ще бъде там в периода 25 септември – 28 декември 2015 г.
Новият „дантелен” музей на изкуствата "Броуд" в Лос Анджелис ще отвори врати на 20 септември (14.09.2015)
На 20 септември официално ще бъде открит новият музей на изкуствата "Броуд" в Лос Анджелис. Проектът за него е на архитектите от Dillre Scofidio + Renfro. Триетажната сграда с обща площ от 11 150 кв.м е разположена на Гранд авеню срещу концертната зала "Уолт Дисни", проектирана от Франк Гери. Два от етажите ще са изложбени зали, а на третия ще има библиотека.
На 17 септември в Националната галерия в София ще бъде представен с изложба и книга-албум основоположникът на българската печатна графика - Йозеф Питер (14.09.2015)
На 17 септември 2015 г. Националната галерия „Двореца” в София и Българският културен институт – Прага ще представят с изложба и книга-албум основоположника на българската печатна графика - Йозеф Питер /1881 – 1925/.
От Хокни до Холбайн: Най-голямата частна колекция в Европа – „Колекция Вюрт“ е представена в Берлин (11.09.2015)
На 11 септември 2015 г. музеят „Мартин-Гропиус-Бау“ представя изложбата „От Хокни до Холбайн – колекция „Вюрт“ в Берлин“. Колекция „Вюрт“ е една от най-големите частни колекции в Европа, която съдържа повече от 16,800 произведения на изкуството. В нея са представени най-важните класически и съвременни художници, както и шедьоври от Средновековието и класически произведения на съвременното изкуство.
Кралицата на високи токчета (11.09.2015)
Британският уличен художник Пегас (Pegasus) е нарисувал на вратата на една кръчма в Ислингтон, северен Лондон, картина с полугола Елизавет Втора. Както съобщава Metro, той е посветил творбата си на 63-та годишнина от коронацията на кралицата. На картината младата Елизавет, или Лизи, както художникът нарича кралицата, е изобразена с корона на главата на фон с британското знаме. Облечена е само с виолетова блуза, която придърпва с ръце надолу и обувки на високи токове.
Музеят „Бенаки“ в Атина представя изложба на британския скулптор Тони Краг (11.09.2015)
Тони Краг е роден в Ливърпул през 1949 г. Започва образованието си, като се фокусира върху технически проучвания, които го отвеждат в биохимична лаборатория, преди да започне своите художествени изследвания. Придобива магистърска степен от Кралския колеж по изкуствата в Лондон през 1977 г. Пребивава във Вупертал, Германия от 1979 г. насам, и преподава в Дюселдорфската академия за изящни изкуства.
Расистките графити върху скандалното произведение на Аниш Капур във Версай няма да бъдат премахнати (11.09.2015)
Антисемитските графити, които бяха изрисувани върху новата инсталация на Аниш Капур във Версай, няма да бъдат почистени. Това се реши след проведени разговори между представители на Министерството на културата на Франция и Аниш Капур, който настоява графитите да не бъдат почиствани. Наречена „вагината на кралицата“, скандалната стоманена фуния и скалите около нея бяха изпъстрени с фрази като „Кръвна жертва на СС“ и „Второто изнасилване на нацията от еврейски активизъм“.
още >>
Провалена изложба на Марк Шагал заради дипломатически спор между Русия и Швеция (08.09.2015)
Русия не отпусна заем на Швеция за произведения на Марк Шагал за предстояща изложба в музея „Millesgarden“ в Стокхолм. Решението на руската страна е вследствие на разразил се дипломатически спор между двете държави. Уредникът на музея Онита Вас заявява, че музеят е бил принуден да се откаже от изложбата, включваща 48 творби от френско-руският художник Шагал и няколко от неговите съвременници. Повече за Шагал можете да научите тук.
Олафур Елиасон стартира успешно със следващия си голям проект Little Сън (08.09.2015)
Датско-исландския художник и съосновател на Little Sun, Олафур Елиасон, беше в Лондон вчера и в Стокхолм преди това, за да извърши проучване за изложбата си, която трябва да отвори врати в Moderna Museet на 3 октомври. Но тази седмица художникът е помислил и за Африка, като стартира първата Kickstarter кампания Little Sun, с цел да събере € 50,000 от дарения, за да започне производство на иновативно зарядно, което със слънчева енергия захранва мобилен телефон. За само два дни даренията са достигнали почти 100 000 €. Прочетете повече за Елиасон тук.
Изложба с творби на Данаил Дечев отваря врати в Националната галерия (08.09.2015)
Националната галерия е домакин на изложба, представяща творби на известния български пейзажист – Данаил Дечев. Изложбата е организирана от Съюза на колекционерите, като ще се състои само в рамките на няколко дни – 9 и 10 септември. Прочетете повече за Данаил Дечев тук. В края на 90-те години, въпреки несъгласието на Директора на Националната художествена галерия, доц. Ружа Маринска, и експертната комисия на НХГ, с разрешение на Министерство на културата Ваня Дечева изнася за Франция около 70 от най-интересните работи на Данаил Дечев – семейна собственост, с надеждата да организира изложба в Париж.
още >>
Иранска художничка с нова присъда (08.09.2015)
Иранската художничка Атена Фаргадани, която беше осъдена на 12 години и 9 месеца в затвор по-рано тази година за критикуване на иранското правителство, сега е изправена пред други обвинения според Амнести Интернешънъл. Повече за случая прочетете тук. Фаргадани беше арестувана през август миналата година за рисуване на карикатура, която усмива членовете на парламента. През юни съдът в Техеран намери Фаргадани за виновна за “разпространяване на пропаганда срещу системата” и “обиди по адреса на членовете на парламента чрез картини”.
още >>
Рисуване в сребро и злато от Леонардо до Джаспър Джоунс отваря врати в Британския музей (08.09.2015)
Британският музей в Лондон представя любопитна изложба, посветена на развитието на художествената техника „сребърна игла“ от епохата на Ренесанса до наши дни и на това как техническите предизвикателства на творческия инструмент са вдъхновявали поколения художници. Уникалната експозиция е неповторима възможност за посетителите да видят около 100 изключителни рисунки, създадени с помощта на изящната техника „сребърна игла“. В нея са включени творби на някои от най-великите художници, работещи от края на XIV век до наши дни, сред които Рогир ван дер Вейден, Петрус Кристус, Леонардо да Винчи.
още >>
Една велика картина се продава (07.09.2015)
Кристис обяви, че ще предложи шедьовъра „Легнало голо тяло” от Амедео Модиляни за продажба на 9 ноември в Ню Йорк. Картината е завършена около 1917-18 г. и ще бъде в центъра на специална кураторска вечер от цикъла „Изкуството на 20-ти век”, фокусирана върху темата за "Музата на художника".
Колекция от ценни картини на бившия собственик на "Сотбис" на стойност 500 милиона долара ще бъде предложена на търг (07.09.2015)
Sotheby’s ще продаде на аукцион произведения на изкуството, оценени на 500 млн. долара, принадлежали на милиардера А. Алфред Таубман - бившия собственик на aукционната къща. Колекцията включва антики и картини на модерните класици, включително и 500 картини на Стари майстори, сред които са и произведения на Рафаел. Колекцията ще бъде продадена на четири отделни търга. Само картината на Пабло Пикасо “Жена, седнала на стол” се очаква да бъде продадена за 25-35 млн. долара, а две творби на абстрактния експресионист Марк Ротко вероятно ще донесат по 20-30 млн. долара
още >>
В Тейт Бритън посетителят вече може буквално да вкуси и усети изкуството (04.09.2015)
Лондонската галерия Тейт Бритън вече предлага на своите посетители напълно ново арт изживяване, свързано с въпроса: „Може ли вкус, допир, мирис и звук да промени начина, по който изживяваме изкуството?“ Проектът носи заглавието „Тейт Сенсориум“ (Tate Sensorium) и отвежда участниците на едно мултисетивно пътешествие, вдъхновено от картини от колекцията на Тейт, в което сетивата като звук, мирис, вкус и осезание обогатяват преживяването в галерийните пространства на Тейт.
Колекционерска селекция в „Сезони“ (04.09.2015)
Избрани произведения на изкуството от колекцията на починалия Дончо Палавеев ще представи галерия „Сезони” на 15 септември, (вторник), със съдействието на неговата дъщеря - Анна Палавеев. Зрителите ще могат да видят автори, творили през 20-те години и 80-те години на ХХ век до наше време. Имена като Иван Тричков, Елена Панева, Иван Христов, Руска Маринова, Станимир Вещов, Петър Беляшки и Димитър Хинков говорят сами за себе си и творбите им в тази колекция рядко са показвани пред публика.
Четири дизайна за нов флаг на Нова Зеландия (04.09.2015)
Нова Зеландия сведе до няколко вариантите за дизайн на новия си флаг, в който да се включат папратови мотиви и традиционна емблема кору. Обявени на церемония вчера, четирите проекта очакват подкрепа с гласуване от гражданите на Нова Зеландия. До тях се стигна, след като назначеното от правителството на Нова Зеландия жури определи 40 номинирани дизайна, оповестени миналия месец, които бяха избрани от над 10 000 предложения.
В Китай отвори врати първият мегамузей, посветен на съвременното изкуство (04.09.2015)
Първата съвременна институция за изкуство в северозападен Китай отвори миналия месец, разположен върху площ от 2.5 хектара тревни площи в столицата на автономния район Нинся Хуей. Музеят на съвременното изкуство (MoCA) в Инчуан е комплекс, обхващащ 15,000 кв.м. площ, и е проектиран от китайската фирма „We Architech Anonymous“. Това е първият музей в страната, който се фокусира върху китайско-ислямското изкуство.
Прочут триптих на Йеронимос Бош се завръща в Холандия след четири века (04.09.2015)
Едно от най-прочутите произведения на Йеронимос Бош – „Каруца със сено“ се завръща от Мадрид в Ротердам за първи път от 450 години. Големият триптих е един от ключовите за творчеството на Бош и ще остане в Нидерландия за повече от шест месеца. Благодарение на изключителното музейно сътрудничество, публиката ще има уникалната възможност да види творбата в две зрелищни изложби.
148 съвременни български художници са представени във Венеция в рамките на изложбата Imago Mundi (02.09.2015)
Мащабно представяне на съвременни български художници ще се състои във Венеция в рамките на изложбата Imago Mundi. Събитието показва въображаема „Карта на новото изкуство” с над 40 страни и региони. Експозицията във фондация "Джорджо Чини” е организирана под егидата на фондация „Бенетон” съвместно с 56-тото биенале във Венеция. Изложбата представя новите попълнения на колекция Imago Mundi – глобален проект, чиято основна цел е да очертае актуалните явления в световното изкуство в оригиналния формат от 10x12 cм. Българската колекция е поднесена под заглавието „Спасени мечти”.
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!