НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Търг на аукционна къща „ВИКТОРИЯ” - резултати (05.12.2014)
На търга, проведен от Аукционна къща „Виктория” в галерия „Академия“ на 04.XII.2014 г., се продадоха 52 от всички 123 позиции в аукциона. Общата стойност на продадените картини е 143 680 лв. (6 бр.-УТ; 2бр. – ПО). Най-скъпите картини, продадени на аукциона, са „Сватба“- Димитър Казаков-Нерон, продадена за 20 500 лв., „Асеновград” – Борис Денев, продадена за 13 500 лв., „Пейзаж” на Давид Перец, продадена за 12 000 лв., „Скалист бряг” на Никола Танев, продадена за 12 000 лв., и „Панорамен пейзаж с впряг волове“ на Борис Денев, продадена за 11 000 лв.
Творба на Анди Уорхол беше продадена от аукционна къща Сотбис за рекордните 2,33 милиона евро (05.12.2014)
Творба на Анди Уорхол беше продадена на търг нa аукционна къща Сотбис в Париж за рекордните 2,33 милиона евро. Продаденото произведение е акрилна сериграфия върху платно, част от серията на Уорхол "Дами и господа" от 1975 г. Първоначалната оценка на творбата бе между 1 милион евро и 1,5 милиона евро. Картина с маслени бои от японския художник Кадзуо Ширага от 1961 г. и озаглавена "Чишусеи канчикоцуричу", посветена на средновековен епос за 108 герои, опълчили се срещу корупцията в императорския двор и вдъхновена от един от героите, чието име носи, беше продадена за 2,05 милиона евро.
още >>
Франция върна на Египет 250 незаконно внесени в страната антики (05.12.2014)
Париж е върнал 250 древни артефакти на Египет, които са били незаконно внесени в страната и иззети от френските митнически служители, предадоха от външното министерство на Франция. Амулети, пръстени, погребални статуи и стомни, датиращи от 2000 г. пр.н.е. до римско време, византийската епоха и средновековието, са били върнати на египетското посолство. Говорителят на външното министерство Ромен Надал заяви, че артефактите са част от „две партиди от археологически предмети, които впоследствие били идентифицирани от Лувъра като автентични”.
Един от най-големите шедьоври на британското изкуство, останали в частни ръце – маслено платно на Уилям Търнър "Рим, от хълма Авентин", беше продадено за 38,6 млн. евро (05.12.2014)
Един от най-големите шедьоври на британското изкуство, останали в частни ръце - маслено платно на Уилям Търнър – "Рим, от хълма Авентин" от 1836 г. беше продаден на търг на аукционна къща "Сотбис" в Лондон за рекордната сума от 38,6 млн. евро. Това е най-висока цена, платена на търг за творба на британски художник отпреди XX в. Търнър показва творбата в Кралската академия в Лондон през 1836 г., когато е на 61-годишна възраст. Платното с размери – 92х125см.е нарисувано на базата на скици, които Търнър рисува край Рим през 1828 г.
още >>
Главният изпълнителен директор на аукционна къща Christie's – Стивън Мърфи напуска поста си (04.12.2014)
Главният изпълнителен директор на аукционна къща Christie's – Стивън Мърфи се оттегля от поста си. Новината идва на фона на растящите продажби на пазара на изкуство. Миналия месец Christie's постави рекорд за най-голям търг в историята, в рамките на който за два часа успя да продаде съвременно изкуство за 853 млн. долара.
Предстояща изложба на емблематичната група КОБРА през 2015 (03.12.2014)
Галерия Blum & Poe планира изложба на творби от движението КОБРА. Тя ще бъде организирана от Алисън Гингерас, която е бившият куратор на Pinault Collection и ще се състои в Ню Йорк през септември 2015г. КОБРА е движение, създадено с манифест, което е посветено на експресионистично рисуване, продължило от 1948 до 1951 г.; името КОБРА произлиза от първите букви от градовете на основателите – Асгер Йорн - Копенхаген, Джоусеф Нойрат и Кристиан Дотремонт - Брюксел, Констант Нийувенхиус, Корнейл Джуилауме Беверло и Карел Епъл - Амстердам.
Новогодишна елха като сладолед (03.12.2014)
В парка Горки в Москва ще се инсталира обществена скулптура във вид на коледно дърво, която е с формата на сладолед, според прессъобщение, изпратено до редактора на „Лента.ру". Скулптурата официално ще бъде открита на 9 декември на площада пред главния вход на парка. Височината на обекта ще бъде около 15 метра и следва да бъде подобен на обърнат сладоледен конус, който е оформен като коледна елха. Изборът на тема не е случаен - скулптурата ще повтаря дизайна на пързалката, която тази година е декорирана в стила на поп арта.
Обявен е носителят на наградата Търнър (02.12.2014)
Роденият в Дъблин видео артист Дънкан Кембъл спечели престижната награда за съвременно изкуство Търнър в понеделник за комплексен филм, обхващащ африканското изкуство, танц, хореография и снимки на бойци от Ирландската републиканска армия. 42-годишният художник, който живее и работи в Глазгоу, Шотландия, впечатли критиците и с "То за другите", работа, която е била част от представянето на Шотландия на миналогодишното Венецианско биенале. Още за наградата „Търнър” прочетете тук
още >>
„Рибарска луна” на Димитър Петров в галерия "Сезони" (02.12.2014)
В навечерието на Коледните и Новогодишни празници галерия „Сезони” ще бъде домакин на изложбата „Рибарска луна” на Димитър Петров, която се открива днес и несъмнено ще се превърне в един от акцентите на празничните събития през месец декември в галерията. Изложбата ще бъде открита от Димитър Грозданов и ще продължи до 14 декември. През последните години Димитър Петров се наложи със своите смели абстрактни композиции, предпочитание към сложни колорити и нематериални измерения на действителността.
Създадоха мащабен онлайн каталог, представящ всички известни до момента произведения на Пол Сезан (02.12.2014)
Най-мащабният интернет-проект в света с творби на френския постимпресионист Пол Сезан – www.cezannecatalogue.com, вече е активен. The Paintings of Paul Cézanne, an online catalogue raisonné представя във висока резолюция всички известни живописни творби на художника, чиито общ брой е 940 и обхващат периода от 1860 г. до 1906 г. Автори на интерактивния каталог са Валтер Файлхенфелд, Джейн Уорман, които работиха с арт дилъра Джон Риуълд за специалния каталог „Картините на Пол Сезан” (New York, 1996) и Дейвид Нeш - съсобственик на галерия Mitchell-Innes & Nash в Манхатън.
още >>
Тайнственото завръщане на пръстените (02.12.2014)
Колекцията от антични златни пръстени са били получени чрез пощата от редактор на шведски вестник. Бижутата, които са на повече от три хиляди години, са били откраднати преди това от шведския Националния музей на световната култура. Последното се съобщава от шведския сайт The Local. Изпратени като анонимно писмо до вестника, в плика са били въпросните златни пръстени. За тях се знае, че са направени в Кипър около 1200 г. пр.н.е., както и на остров Родос около 1100 г. пр.н.е.
Предстои първата самостоятелна изложба у нас на “най-важния фотограф в Америка” - Раян Макгинли (02.12.2014)
След изключителния успех на изложбите на Хари Бенсън и Бен Ритър платформата “Майстори на фотографията” продължава с първата самостоятелна изложба в България на “най-важния фотограф в Америка” - Раян Макгинли. Макгинли, чийто творби могат да бъдат намерени в колекциите на Сър Елтън Джон, Стела Маккартни, Евгений Лебедев, Паоло Булгари, Saatchi и Frank Suss, ще представи у нас селекция от 20 фотографии и черно-бели студийни портрети.
Трима германци и шестима египтяни осъдени за извършена кражба от Хеопсовата пирамида (28.11.2014)
Египетски съд осъди трима германци и шестима египтяни на пет години затвор за кражба на фрагменти от фараонски артефакти от Голямата пирамида в Кайро. Институцията в Гиза назначи задочна присъда на тримата германци за кражба на части от древен свитък, носещ името на фараона Хуфу, както и скални проби. Немците от своя страна твърдяли, че са изследователи, които проучват древните артефакти.
Националната художествена галерия представя най-добрите български акварели на ХХ век в първата си дигитална изложба –„Непознатото богатство“ (28.11.2014)
Samsung Electronics стартира своя проект „Непознатото богатство“, който предоставя възможност на всички българи да се докоснат до велики произведения от фонда на Националната художествена галерия (НХГ). Проектът стартира с дигитализация на първите 200 акварелни творби от фонда на Галерията, но целта е постепенна дигитализация на целия архив на НХГ през 2015 г. – всички художествени техники, автори и творби.
Три от най-добрите лота, предстоящи в Москва (28.11.2014)
На 29 ноември тази година в Москва ще се проведат 3 интересни аукциона: Алексей Транковский - „Расставание с Ермаком“ (края на 19-ти век-началото на 20-ти век). Няма сведения Транковский да е посещавал някое учебно заведение; през 1882 година той изпратил три картини („Свадьба в доме русского боярина“, „Пытка за ересь и староверское перстосложение в старину“ и „Из народного быта, изображающая писание прошения в кабаке адвокатом деревни“) в Художествената академия, за да бъде признат за художник.
още >>
Най-скъпата за момента творба на жена художничка (28.11.2014)
Картината "Татул", известна още като "Бяло цвете №1” на американската художничка Джорджия О'Кийф, достигна в аукцион на Сотбис в Ню Йорк цена от 44,4 милиона долара. Това се съобщава от ТАСС. Платното е поставило рекордна цена сред произведенията на изкуството, създадени от жени. Предишният рекорд принадлежеше на американката Джоан Митшел. Абстрактната й живопис "Без название" от 1960г. се продаде за 11,9 милиона долара през май 2014.
Въпреки многобройните отправени заплахи, „Кунстмузеум Берн“ прие близо 1300 произведения от колекция „Гурлит” (25.11.2014)
Вчера, на обща официална пресконференция в Берлин, между швейцарския музей в Берн и официални представители на немското правителство, бе съобщено, че въпреки отправените заплахи за съдебни искове, „Кунстмузеум Берн“ (Kunstmuseum Bern) ще приеме скандално известната колекция на Корнелиус Гурлит.
Колекция от викторианско изкуство, собственост на мексикански топ милионер, е изложена в Лондон (25.11.2014)
Музеят „Leighton House”, който някога е бил дом на лорд Лейтън, в момента представя една от най-амбициозните си изложби, откакто е отворил врати през 1900 г. Постоянната колекция ще отиде на склад, за да предостави място на 50 викториански картини, принадлежащи на мексиканския бизнесмен Хуан Антонио Перес Симон.
Колекционер плати 130 хил. евро за акварел на Адолф Хитлер (25.11.2014)
Акварел, нарисуван от Адолф Хитлер през 1914 г., е бил продаден на търг в Нюрнберг, Германия, за сумата от 130 000 евро, съобщава Reuters. Първоначалните очаквания са били, че цената му може да достигне до 50 000 евро, независимо че стартовата цена е била 4500 евро. Десет процента от средствата от продажбата ще бъдат предоставени за благотворителност. "Купувачът е частно лице от Близкия изток", съобщава Катрин Вайдлер от аукционна къща "Вайдлер" в Нюрнберг, която е организатор на наддаването.
още >>
Нова провокативна изложба на Олафур Елиасон е представена в Германия (25.11.2014)
Олафур Елиасон е известен със своите експерименти с цвят, светлина и движение в инсталациите си. Този път Музеят за изкуство в Манхайм, Германия, изненадва посетителите си с ново предизвикателство от прочутия творец. Изложбата „Вашето доверие” включва нови стъклени скулптури, които се показват в музеен контекст за първи път. Те се допълват от поредица от акварели, книга голям формат, изработена от стъкло (A View Becomes a Window, 2013 г.) и инсталацията „Navigation star” (2011 г.).
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!