Аукционна къща „Сотбис” има дългогодишен опит с търговете за скулптура на открито в САЩ и Великобритания, но за първи път ще провежда подобен в Азия. Благодарение на непрекъснато растящия пазар на изкуството и многото колекционери от Сингапур, „Сотбис” избира именно тази дестинация за такава важна крачка.
още >>
„След корабокрушение търсиш звездата и името на планетата. От името зависи живота. Научавате и имената на хората, защитаващи живота и защитени от него. Рисувам картините си заради тези хора и това пространство, чувствано от мен като България.”
Добрин Пейчев
Графичен отпечатък на Рембранд, струващ около $8,600, бе нелепо загубен по време на транспортиране. Норвежката галерия „Soli Brug”, намираща се на около 80 км от столицата Осло, решила да спести от разходи за куриер и застраховки на произведението, но вместо това то безследно изчезнало. Офортът от 1658 г. на Рембранд бил поръчан от британски дилър на изкуство, но бил загубен в пощенските станции по време на транспортиране.
още >>
Водещата институция, съхраняваща и представяща модерно изкуство в Холандия - Музеят Стеделайк, ще отвори врати на 23-ти септември. След дълга реновация на сградата, датираща от 1895 г., тя за първи път ще бъде представена в целия й блясък, превръщайки всички пространства в галерии. Специално за откриването ще бъде представена и легендарна неонова инсталация на Дан Флавин от 1986 г., наскоро закупена от музея.
още >>
На 21 септември в Ню Йорк Sotheby’s организира търг за съвременно изкуство, който ще включва произведения на някои от най-известните художници от следвоенния период до днес – Уейд Гайтон (Wade Guyton), Шарлин фон Хейл (Charline von Heyl) и японската авангардистка Яйои Кусама (Yayoi Kusama) са част от имената. Сред 381 работи с начални цени от $5,000 до $300,000 има неща, както за ценители, така и за начинаещи колекционери, търсещи изгряващи художници или утвърдени имена, като например Анди Уорхол. Всички произведения могат да бъдат видяни в централния офис на Sotheby’s в Ню Йорк от 14 септември.
Изложбата на първото модерно течение във Великобритания – това на прерафаелитите, ще отвори врати на 12-ти септември в Тейт Бритън. Изложбата показва над 150 произведения на изкуството, като картини, рисунки, скулптура, фотография, приложни изкуства, за да представи разпространението на течението във всички видове изкуства.
още >>
Една от най-интересните изложби през тази есен отвори врати в ММоМА – Московски музей за модерно изкуство. Тя представя уникалната възможност на посетителите да проследят прогреса в два от жанровете в изкуството, които са заемали различни позиции в йерархията през вековете – пейзажа и портрета.
още >>
"Изследване за Импровизация 8" на Василий Кандински е един от хитовете на есенните търгове на Кристис. Картината от 1909 стартира с начална цена $ 30 милиона на 7 ноември в Ню Йорк.
още >>
Изкуството на Анди Уорхол е било изследвано внимателно в продължение на десетилетия. Тази изложба обаче, е първата, която обръща изцяло внимание на влиянието, което той оказва върху артистите.
С творческия директор на „Шанел” - Карл Лагерфелд, като сценограф, парижкото биенале за антики през септември обещава да е модерен празник за сетивата.
Музеят и скулптурната градина Хиршхорн във Вашингтон реши да се довери на Барбара Крюгер за създаването на инсталация за едно от най-посещаваните кътчета в музея – фоайето и книжарницата. Тя се простира на площ от над 2000 кв. метра, като включва освен пода и таваните – стените, ескалаторите и части от книжарницата. Всички те са изцяло покрити в щампован винил, обграждайки посетителите с букви от над 3,5 м., оцветени в черно, червено, бяло.
още >>
Пабло Пикасо и Марсел Дюшан – двамата най-влиятелни художници на ХХ век се изправят един срещу друг в единствената по рода си изложба, организирана от стокхолмския музей за модерно изкуство. „Той грешеше” е името на тази изключително интересна изложба, която се стреми не само да представи разликите в изкуството и методите на двамата артисти, но и техните общи черти. Пикасо поставя основите на модерната живопис, а Дюшан ги разклаща и напълно трансформира представите ни за изкуство.
още >>
Съвременното изкуство намери своя път и към една от най-консервативните държави в света. От месец септември, в столицата на кралството – Рияд, ще отвори врати първата галерия, посветена на съвременното изкуство. Тя се нарича Алаан Артспейс (Alaan Artspace) и неин собственик е жена – Неама Алсудайри (Neama Alsudairy).
още >>
След лятната почивка, галерия „Академия” при НХА отваря врати с международната изложба „РАЗПОЗНАВАНЕ 2: КСЕНОФОБИЯ/КСЕНОФИЛИЯ”. В нея ще вземат участие 15 художника от балканските държави като Черна гора, Сърбия, Македония и България.
още >>
Брад Пит, който наскоро беше забелязан на dOCUMENTA 13 в Касел, вече посети и терена на бъдещата придобивка на Латинска Америка – Биомузей, проектиран от легендарния архитект – Франк Гери.
още >>
В депото на Музея за изкуства, история и наука - Evansville Museum of Arts, History & Science, САЩ, бе открита картината „Седнала жена с червена шапка”, нарисувана от Пабло Пикасо между 1954-1956. Творбата е в музейната колекция от 1963 г., но заради грешка при атрибутирането й през следващите петдесет години тя остава в хранилището.
още >>
FLUXUS, международното интердисциплинарно и експериментално арт движение от 60-те години, вече отпразнува своя рожден ден в САЩ. Сега е ред на Европа до отдаде своята почит на едно от най-влиятелните течения в съвременното изкуство.
още >>
Портрет на Саския ван Ойленбург, съпруга на нидерландския художник Рембранд ван Рейн, бе открит в частна колекция, съобщи Холандската културна фондация на провинция Фризия.