НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Силите на режима в Дамаск отблъснаха набезите на джихадистите от „Ислямска държава“ от древния град Палмира (22.05.2015)
Силите на режима в Дамаск прогониха джихадистите от „Ислямска държава“, северно от античния град Палмира. ИД започна атаката си срещу Палмира на 13 май и вчера установи контрол на голяма част от района, северно от града. Палмира е известен със своите руини, преди всичко римски колони, храмове и погребални кули, които се намират в югозападната част на града. Те са част от едно от най-значителните културни средища на античния свят и са включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
още >>
Нова покана за съдействие (21.05.2015)
На официалния сайт на Бостънския музей за изобразително изкуство се появи съобщение за намерението да се платят 100 хиляди долара на всеки, който може да предостави информация за откраднати предмети. Откраднат артефакт от музея е свързан с елемент от знамето на гвардия на Наполеон. Декоративен орел, закрепен за този вид артефакт, е бил откраднат на 18 март 1990г. от двама неидентифицирани, преоблечени с полицейски униформи.
Международната проява в Габрово за рисуван хумор започна (21.05.2015)
На 18 и 19 март в Музея „Дом на хумора и сатирата” вече заседава журито на XXII Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово 2015. Под председателството на проф. Тодор Варджиев – художник и графичен дизайнер, преподавател в катедра „Книга и печатна графика“ на Националната художествена академия – авторитетното международно жури извърши селекция на творбите и отличи най-добрите от тях.
Хипереализмът или когато действителността се превръща в илюзия (21.05.2015)
От 12 март до 26 юли в Третяковската галерия (в т. нар. „Кримска зала”) в Москва са показани 120 творби от Евгений Амаспюр, Сергей Базилев, Галина Баринова, Николай Белянов, Андрей Бондарев, Ерик Булатов, Олег Василиев, Иван Вепхвадзе, Айли Винт, Андрей Волков, Сергей Гета, Валентина Гилярова, Евгений Гороховский, Едуард Гороховский, Олга Гречина, Тамара Гудзенко, Пранас Грюшис, Казимерас Жоромскис, Андо Кесккюла, Георгий Кичигин.
още >>
Кръгла маса за концептуализма (21.05.2015)
Кръгла маса "Московският концептуализъм" ще се проведе на 21 май в Еврейския музей и Центъра за толерантност в Москва. Събитието ще се състои в рамките на образователната програма на изложбата "Съвременници на бъдещето. Руските евреи художници в челните редици за периода 1910-1980". Участниците в срещата ще бъдат най-известните артисти и теоретици, експерти в областта на изкуството: Йозеф Бакстейн, Андрей Ярофеев, Александър Обукхов.
още >>
Подарено на Уикипедия (20.05.2015)
Повече от 100 електронни репродукции на картини бяха прехвърлени към Уикипедия от колекциите на музея Соломон Гугенхайм. Абсолютно всички творби са с висока разделителна способност, която прави видими и най-малките подробности в творбите на известни художници като Винсент ван Гог, Едгар Дега, Robert Делон, Пол Клее и много други. Сградата е постоянен дом на именита колекция от творби на импресионизма, постимпресионизма, ранен модернизъм и съвременно изкуство.
Изложба с гигантски скулптури, изваяни от блокчета "Lego", се открива в Париж (20.05.2015)
Изложба с гигантски скулптури, изваяни с плочки от детската игра "Lego", се открива в Париж. Тя ще продължи до 30 август. Експозицията на американския творец Нейтън Сауая е озаглавена "Изкуството на блокчето" и включва 100 произведения, направени от над 1 милион цветни части.
Пореден пърформанс на Марина Абрамович (20.05.2015)
Поредното изпълнение в програмата на Марина Абрамович ще започне на 11 юни в галерия Серпентина, Лондон. В срок от 65 дни, прекъсвани само от един почивен ден седмично, художничката възнамерява да бъде в сградата, където посетителите ще бъдат в безсловесен контакт с нея. Философията на художничката е изразена така: Да присъстващ е основното условие, което превръща обикновеното човешко страдание в духовно преживяване.
още >>
Най-новата изложба на Яйои Кусама (20.05.2015)
На 9 май в галерията на Дейвид Цвирнер в Ню Йорк се състоя откриването на изложбата на японската художничка Яйои Кусама (Yayoi Kusama) под названието «Give Me Love». Най-популярната художничка в света се оказва японката Яйои Кусама, според публикацията на вестник The Art, който се позовава на събраните от музеите данни относно посещаемостта.
Творба на Матис от колекцията на Гурлит бе върната на наследниците на законния й собственик (20.05.2015)
Творба на Анри Матис, присвоена от нацистите и станала част от тайната колекция на Корнелиус Гурлит, бе върната на наследниците на законния й собственик – еврейски арт дилър, предаде Асошиейтед прес. Реституираната творба е "Жена, седяща в кресло" на Анри Матис. Мюнхенски съд, който се занимава с делото по наследството на Корнелиус Гурлит, разреши във вторник – 12 май, връщането на платното.
още >>
Изложба на най-известния фалшификатор в света – Волфганг Белтраки, ознаменува излизането му от затвора (19.05.2015)
За някои Волфганг Белтраки е гений, а за други той е най-скандалния престъпник в историята на изкуството. Откакто излезе от затвора, германският фалшификатор продължава да прави милиони долари от кариерата си на фалшификатор, която гради в продължение на 36 години.
Иван Кънев – „Продължавам да рисувам“ (19.05.2015)
Пейзажите на Иван Кънев впечатляват със своята искреност и непринуденост, с липсата на излишна повествователност и илюстративност. Той успява майсторски да улови природата с нейния променлив характер и да пресъздаде това, което заобикаля обикновения човек в неговото ежедневие. Във всичко гова ще може да се убедят зрителите на новата му изложба, озаглавена „Продължавам да рисувам“, която ще се открие на 21 май в СБХ на улица „Шипка“ 6.
Френски търговец на изкуство е задържан за кражба на картини на Пикасо (19.05.2015)
Френски търговец на произведения на изкуството е бил задържан по обвинения от доведената дъщеря на Пабло Пикасо – Катрин Ютен-Блей. Тя го обвинява, че е откраднал произведения на Пикасо. Катрин е дъщеря на втората съпруга на Пабло Пикасо – Жаклин Рок. Тя е подала жалба срещу търговеца на картини Оливие Тома през м. март, след като разбира, че някои от нейните картини се предлагат за продажба.
Новият свят в прозореца. Второто възраждане на витража в творчеството на художниците от двадесети век (19.05.2015)
След войната, за витражното изкуство във Франция започва нов живот по-често по инициатива на държавата или църквата и по-рядко по частна инициатива. Художниците били активно привличани да заменят унищожените витражи, да заменят повредените или да създадат нови. Поръчки започнали да получават съвременните художници.
Арестуваха испанец за кражба на произведения на изкуството от шведски църкви (15.05.2015)
Испанската полиция арестува 63-годишен мъж за кражба на десетки произведения на изкуството от шведски църкви, съобщи БТА. Испанецът, който е арестуван на остров Тенерифе, е излежал петгодишна присъда в Швеция за подобни престъпления. Полицията е намерила повече от 40 произведения на изкуството, сред които Библия от 18-и век, четири гравюри върху дърво от 15-и век, свещници, подноси.
Китай ще разшири редиците на известната теракотена армия. Започват нови разкопки, при които се очаква да бъдат открити стотици нови фигури (15.05.2015)
Теракотената армия е археологическа находка и произведение на изкуството, открито през 1974 година, се намира в планината Лишан, предградието на гр. Сиан, китайската провинция Шънси, Китай и в близост до гробницата на Цин Шихуан. Включена е в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
В галерия „Академия“, НХА ще бъдат връчени наградите за творчески постижения ESSL ART AWARD CEE, които се присъждат в осем страни от музея „Есл“ (15.05.2015)
Наградите за творчески постижения ESSL ART AWARD CEE се присъждат в осем страни от музей „Есл“ и главния спонсор Wiener Städtische Versicherungsverein, главен акционер на VIENNA INSURANCE GROUP, на млади творци, намиращи се в началото на своята кариера. Във всяка страна се провежда „Изложба на номинираните“ с десет позиции, избрани от международно жури.
Успяха ли посетителите в Лондон да различат оригинала от копието след 3-месечния експеримент (15.05.2015)
От 10 февруари, произведението от XVIII век на Жан Оноре Фрагонар бе подменено с ръчно нарисувана реплика на произведение от Китай и поръчана по Интернет за £70,00. То бе закачено сред 270-те картини на стари майстори. Изложбата, озаглавена „Произведено в Китай”, бе замислена от американския художник Дъг Фишбоун, за да накара хората да се замислят за начина, по който гледат, ценят и оценяват такива художествени шедьоври.
Asia Art в Лондон гостува на Masterpiece, Лондон (15.05.2015)
Asia Art в Лондон представлява меланж от изложби, лекции, аукциони и откривания на галерии. Каталогът обикновено се издава през септември, а гала партито няма да се проведе в музея Виктория и Алберт, както бе обявено по-рано в медиите. Организаторите обещават скоро да обявят къде ще се проведе събитието.
Изчезнала преди два века картина на Енгр се крие под друга творба, изложена в Неапол (14.05.2015)
Картината на френския художник Жан-Огюст-Доминик Енгр, смятана за изчезнала преди два века, всъщност, се намира в неаполитански музей, но върху нея е нарисувана друга творба, неправилно приписвана на бароков художник, предава БТА. Това е тезата на експертката Вероник Бюрно, която тази седмица е публикувала резултатите от ново изследване върху този мит в историята на изкуството.
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!