Над 40 пластики и картини ще се представят на 3 юли в галерия „Сезони”, в помощ на децата на починалия скулптор Велимир Великов. Съпричастни художници отвориха сърцата си с дарителски жест в полза на децата на художника. Те дариха не само своето произведение за хуманна кауза, а надежда и вяра в доброто.
„Тейт Модърн“ получи един от най-щедрите подаръци в своята история, след като три картини и пет скулптури на американския художник Сай Туомбли, вече са част от колекцията на музея. Общата стойност на произведенията се равнява на над 50 милиона британски лири.
Аукционна къща Кристис (Ню Йорк) представя „Форми в цвят”, минималистичен търг, който ще последва „First open: Summer Edition”, на 25 юли 2014г. Търгът ще включва над 160 лота от скулптури и картини, до чертежи и издания на хартия от над шестдесет водещи минималистични художници, сред които Доналд Джъд, Ричард Сера, Сол Левит и Йайой Кусама. Повече за Кусама прочетете тук и тук.
Първите президентски портрети, създадени на базата на 3D информация, бяха изложени в Белия дом. Портретите на Барак Обама са създадени чрез база данни, съставена от водещ екип специалисти по дигитален образ в музея Смитсониън и включва дигитален и 3D отпечатан бюст на американския президент. И двете изображения бяха на показ в първото по рода си събитие - White House Maker Faire, празник на американците, които използват технологии и инструменти, за да създават нови иновативни инструменти и нови бизнес практики.
Google стартира проект Street Art, посветен на уличното изкуство. Това е онлайн галерия, която включва повече от пет хиляди снимки на графити от цял свят. Галерията ще добавя видео и панорами. Събраните материали са дело парижкия Институт за култура Google, съобщава вестник The Guardian. Събирането на Street Art между другото включва снимки на известните сгради, съществували в частта 5 Pointz в Ню Йорк - "графитната Mecca", по стените на който квартал са били изработени стотици творби, дело на хора от от цял свят.
Над 3600 ценности, намерени на територията на България, спасени при съвместна операция на ДАНС и италианските власти, могат да бъдат видни в галерия „Средец“. Изложбата бе открита от министъра на културата Петър Стоянович, председателя на ДАНС Владимир Писанчев, зам.-министъра на културата Велислава Кръстева, зам.-председателя на ДАНС Ваня Стефанова, както и от директора на НИМ проф. Божидар Димитров.
По повод 250-та годишнина от създаването на Ермитажа, който се чества през 2014 г., британският режисьор Мардж Кинмънс направи документален филм, посветен на съкровищницата, която съставлява колекцията на този огромен музей. Повече за руския “Ермитаж” прочетете тук. Филмът носи заглавието "Откриването на Ермитажа”. В половин час се разказва историята на музея, показан е указа на Ленин на национализацията на неговия фонд, дори как авангардистът Ерик ван Лисхут заснема прочутите ермитажни котки за биеналето „Манифеста”.
още >>Бернар Арно, най-богатият и крупен колекционер във Франция, ще отвори свой собствен музей, чийто дизайн е създаден от архитекта Франк Гери. Очаква се откриването да се проведе през октомври, като през първите три дни входът ще бъде безплатен. Повече информация за Бернар Арно можете да намерите тук. Бернар Арно е собственик на луксозната марка „Louis Vuitton”, а неговата фондация „Louis Vuitton Foundation for Creation” стои зад амбициозния проект, който се оценява на обща стойност € 100,000,000.
още >>Стая, създадена от световно известния художник Антъни Гормли, вече може да бъде видяна в Лондон. Помещението представлява гигантска свита човешка фигура, инсталирана върху фасадата на новия лондонски хотел „Beaumont Hotel”, който ще отвори врати през есента на 2014 г. Всъщност, вътрешността на скулптурата е най-специалната стая от хотела, в която една нощувка ще струва £ 2,500.
В неделя комисия на ЮНЕСКО даде статус на паметник на световното културно наследство на пещерата „Шове” в Южна Франция, в която се намират най-старите фигуративни, скални рисунки. Делегатите на Комитета за световно културно и природно наследство на ЮНЕСКО гласували да предоставят престижния статут на пещерата „Шове” на среща в Доха, където се обсъждали кои културни и природни забележителности ще бъдат включени в списъка на ООН.
“Манифеста” е едно от най-големите и най-влиятелни биенале на съвременното изкуство, което през 2014 г. навършва 20 години. През 2014 г. то ще бъде посветено на 250-тата годишнина от основаването /1764/ на руския “Ермитаж” – един от европейските музеи с най-дълги традиции в представянето на изобразително изкуство. Изложението ще бъде проведено в Санкт Петербург в периода 28.06-31.10.2014.
След Джузепе Пеноне миналата година, това лято в градините на Версай ще бъдат разположени инсталации на Лий Уфан – художник и скулптор от корейски произход. Мистериозните и мълчаливи творби на този творец напълно преобразяват възвишената и аристократична атмосфера на шато Версай и неговите легендарни градини. Лий Уфан е роден през 1936 г. в планинско село в Южна Корея. В началото на своята кариера, той изучава традиционната китайска култура, развиваща у него творческо писане.
още >>От 24 юни до 5 октомври в музея “Прадо”, Испания, ще бъде показана изложбата “El Greco and Modern Painting”. Тя е част от честванията, организирани по повод 400-та годишнина от смъртта на испанския художник от гръцки произход Ел Греко. Експозицията включва 106 картини - 25 от които на Ел Греко, както и творби на модерни художници като Пол Сезан, Винсент ван Гог, Пабло Пикасо, Анри Делоне, Франц Марк, Аугуст Маке и други.
Един от най-известните архитекти на нашето време - Франк Гери, получи престижната испанска награда "Принцът на Астурия" за изкуство, предаде Асошиейтед прес. Наградата, която се връчва ежегодно в седем категории за "значими постижения към културното наследство на човечеството", му е присъдена заради "работата му, която предефинира и даде нов тласък на архитектурата през последния половин век". Повече прочетете тук и тук.
Германският художник Герхард Рихтер, чийто произведения се нареждат сред едни от най-скъпо продаваните, прилага ефективен метод за защита на произведенията си от фалшифициране. Той систематично номерира своите произведения, правейки фалшифицирането им трудно или дори невъзможно. Прочетете повече за произведенията на Герхард Рихтер тук.
Под раннaта картина на Пабло Пикасо "Синята стая" от 1901 г. беше открита друга картина. Зад образа на девойката, която се къпе в студиото на Пикасо, има брадат мъж с папийонка, подпрял главата си с една ръка. Експерти от колекцията "Филипс" във Вашингтон, американската Национална художествена галерия, университетът "Корнел" и музеят "Уинтертур" в Делауеър са работили пет години, за да разкрият в детайли изображението, за чието съществуване се предполага още от 50-те години.
От 20 до 25 юни 2014 г. ще бъде проведено осмото издание на фестивала за съвременно изкуство „Водна Кула Арт Фест”. Неговото мото тази година е „Временно защитени пространства”. Сред един от акцентите е участието на един от най-известните съвременни артисти – американеца Бил Виола. В момента произведения на Виола могат да бъдат видяни в Гран Пале в Париж, където тече неговата голяма ретроспективна изложба, както и в катедралата Св. Павел в Лондон, за където той създаде специална инсталация.