Музеят Белведере във Виена представя дългоочакваната изложба, посветена на Моне и неговото влияние върху австрийските художници. Тази уникална за Европа изложба представя шедьоври на импресионизма, заедно с въздействието което те имат върху местното изкуство. Прочетете повече за Белведере тук. Благодарение на заеми от първокласни музеи от целия свят, изложбата събира ключови творби на Клод Моне, някои от които никога не са били излагани в Австрия. Прочетете повече за Моне тук.
Директорът на лондонската галерия "Тейт Модърн" Никълъс Серота оглави класацията ArtReview Power 100 за най-влиятелни личности в съвременното изкуство. Серота неизменно присъства в челната десетка на класацията откакто авторитетното издание я стартира през 2002г. Сър Никълъс Андрю Серота е роден на 27 aприл 1946 г. Преди да стане ръководител на галерия "Тейт Модърн", той е директор на галерия Whitechapel в Лондон и на Музея на модерното изкуство в Оксфорд.
В Лондон се открива най-мащабната изложба за британската столица, която е посветена на сценографии на руския авангард и ще може да бъде видяна до 25 януари 2015г. Изложбата включва около 150 експоната – скици на декорации и костюми, които са създадени от най-забележителните представители на руското изкуство в началото на 20 век: Казимир Малевич, Александър Родченко, Владимир Татлин, Александра Екстер, Ел Лисицки, Любов Попова и Варвара Степанова. Всички те са започнали като смели експериментатори в живопистта, а след това са пренесли своите художествени иновации в театралното изкуство.
Наследникът на козметичния гигант и колекционер Ленард А. Лаудер обяви, че колекцията му от 81 шедьовъра на кубизма се дарява на музея на изкуството "Метрополитън" в Ню Йорк. С това дарение той би искал да обнови експозицията на музея и да затвърди позицията му на "най-великия музей в света", предаде "Ройтерс". Произведенията, оценявани на над 1 млрд. долара и смятани за една от най-силните колекции с творби от кубизма в света, са представени в изложба, която се откри на 20 октомври и ще продължи до 16 февруари 2015 г.
Произведение на известния уличен артист Банкси отново стана жертва на вандализъм. Само ден след като се появи в родния му град, графитът, наречен "Момичето с пробитото тъпанче", беше оплискан с черна боя, съобщават британските медии. Произведението се намира на стена в Бристол близо до Хановер Плейс в района Албион Докярдс. Картината е интерпретация върху шедьовъра на Йоханес Вермеер "Момичето с перлената обица". Вместо обица обаче, момичето в графита на Банкси, има на ухото си външна аларма на охранителна система на сградата.
Филаделфийският музей на изкуствата представя първата голяма ретроспективна изложба, посветена на Пол Странд (1890-1976), един от най-великите фотографи в историята на САЩ. Тя изследва забележителната еволюция на работата му и обхващаща шест десетилетия трескава творческа дейност, от момента на пробив, когато той довежда изкуството си до ръба на абстракцията и до по-широки визии за мястото на фотографията в съвременния свят.
На 28 октомври (вторник) от 18:00 часа в галерия „Академия“ на НХА ще бъде открита изложбата „110 години академично обучение по керамика в НХА“. Експозицията включва предмети от музейната колекция на Академията, които ще бъдат представени за първи път пред публика. Работите от музейната колекция са свързани с развитието на приложните изкуства в България и събирани в продължение на целия период от съществуването на специалността.
Галерия „Сезони” представя Диан Димов – млад и талантлив български творец с динамично и последователно развитие. Той е сред студентите на проф. Емил Попов, във водената от утвърдения скулптор школа в Националната Художествена Академия. Неподправеният стил на младия скулптор е вече познат на ценителите от множеството участия и представяния на конкурси, арт фестивали, пленери и общи изложби.
На търга, проведен от Аукционна къща „Виктория” в ресторант „Табиет” на 16.10.2014г., се продадоха 22 от всички 48 позиции в аукциона. Общата стойност на продадените картини е 25 190 лв. Най-скъпите картини, продадени на аукциона, са „Портрет на Владимир Димитров-Майстора“- Васил Стоилов, продадена за 3500 лв., „Костенец” – Константин Щъркелов, продадена за 2900 лв., „Градски пейзаж” на Йосиф Обербауер, продадена за 2800 лв., „В очакване” на Александър Божинов, продадена за 2300 лв.
Фондация „Съвременно изкуство“ представя “Разсекретено: Разгадаването на един парадокс”, ретроспективна изложба на известния американски художник Браян Дейли. Експозицията ще бъде открита на 21 октомври от 18:00 часа в Националната художествена галерия, София. Изложбата представя широкия диапазон от дейности, характеризиращи интригуващата кариера Дейли, както концептуална, така и сценична.
В сърцето на Париж, на площад Вендом, е инсталирана надуваема гумена скулптура, висока 24 м. Инсталацията, дело на американския художник Пол Маккарти, наречена "Дърво", е разбудила възмущението сред парижани, тъй като им напомня устройството и вида на уредите за сексуални удоволствия, пише Le Monde. Монтажът се определя в рамките на програмата "Извън", панаир за съвременно изкуство под егидата на FIAC, който ще се проведе в Гранд Пале на 23-26 октомври.
още >>Националната галерия на Канада в Отава определи Катерина Атанасова да заеме поста „куратор на канадско изкуство“. Българката ще наследи длъжността от Чарлз Хил, който я е заемал от 1980 г. насам. Катерина Атанасова в момента изпълнява длъжността Директор изложби и главен уредник на „Колекция МакМайкъл“ (McMichael Canadian Art Collection) в Онтарио. Тя ще поеме новия престижен пост на 1 декември, а той ще бъде овакантен от Хил (69 г.) през м. октомври.
Италия стимулира замяната на творби, за да постигне своята "двойна цел" - изпълняване на данъчни задължения и натрупване на художествени ценности. Все повече италианци си плащат данъците, предоставяйки на държавата картини и скулптури от личните си колекции. Това се случва след действия от страна на правителството, насочени към стимулиране на трансфера на културни ценности в полза на държавата вместо плащане на данъци.
Отказът да платиш купени на аукциона творби – явление, което в последните години е станало обичайно за участниците на китайския арт-пазар, сега достига и до Европа и САЩ. За нежелание и отказ да се плати, има цял куп разнообразни причини, които могат да ви дойдат на ум, когато след победата спечелилият започва да съжалява за недомисления си порив – а това се случва доста често.
Юбилейната изложба на Иван Русев „Преди 60 милиона години-реката” „идва” в Илинденци заедно с произведенията на проф. Емил Попов, проф. Красимир Джидров, Нина Русева и творби от пленера, организиран от Съюза на българските художници. Успоредно с голямото творческо събитие, на 18 октомври ще започне пленерът на фестивала, с участието на световноизвестната австрийска скулпторка Габриеле Бергер, Мариета Конова, Аргир Манасиев, Димитър Петрински и за първа година ще участва лично Иван Русев.
В момента Европа обсъжда общоевропейска забрана на кадмиеви пигменти в акрилни, маслени и акварелни бои и ако се приеме, може до две години да влезе в сила. Европейският съюз обмисля да наложи забрана за ползване на този химикал, след натиск от страна на Швеция. Държавата твърди, че художниците замърсяват хранителната верига, когато изплакват четките си в мивката. Кадмият се озовава в отпадъчните води и се разпространява върху земеделската земя, според предоставен доклад от страна на Швеция до Европейската агенция по химикалите (ECHA) миналата година.
Sotheby's има нова цел – новобогаташите от Западното крайбрежие на САЩ, като им предлага произведения на изкуството на стойност над 200 млн. долара. Аукционната къща разполага с творби на Марк Ротко и Джаспър Джонс, картини на старите майстори и скъпи бижута, с които иска да привлече вниманието на богаташите от Сан Диего до Сиатъл, предлагайки им изложби, дегустации на вино и вечери в частни домове, пише Bloomberg.