От 24 юни до 5 октомври в музея “Прадо”, Испания, ще бъде показана изложбата “El Greco and Modern Painting”. Тя е част от честванията, организирани по повод 400-та годишнина от смъртта на испанския художник от гръцки произход Ел Греко. Експозицията включва 106 картини - 25 от които на Ел Греко, както и творби на модерни художници като Пол Сезан, Винсент ван Гог, Пабло Пикасо, Анри Делоне, Франц Марк, Аугуст Маке и други.
Един от най-известните архитекти на нашето време - Франк Гери, получи престижната испанска награда "Принцът на Астурия" за изкуство, предаде Асошиейтед прес. Наградата, която се връчва ежегодно в седем категории за "значими постижения към културното наследство на човечеството", му е присъдена заради "работата му, която предефинира и даде нов тласък на архитектурата през последния половин век". Повече прочетете тук и тук.
Германският художник Герхард Рихтер, чийто произведения се нареждат сред едни от най-скъпо продаваните, прилага ефективен метод за защита на произведенията си от фалшифициране. Той систематично номерира своите произведения, правейки фалшифицирането им трудно или дори невъзможно. Прочетете повече за произведенията на Герхард Рихтер тук.
Под раннaта картина на Пабло Пикасо "Синята стая" от 1901 г. беше открита друга картина. Зад образа на девойката, която се къпе в студиото на Пикасо, има брадат мъж с папийонка, подпрял главата си с една ръка. Експерти от колекцията "Филипс" във Вашингтон, американската Национална художествена галерия, университетът "Корнел" и музеят "Уинтертур" в Делауеър са работили пет години, за да разкрият в детайли изображението, за чието съществуване се предполага още от 50-те години.
От 20 до 25 юни 2014 г. ще бъде проведено осмото издание на фестивала за съвременно изкуство „Водна Кула Арт Фест”. Неговото мото тази година е „Временно защитени пространства”. Сред един от акцентите е участието на един от най-известните съвременни артисти – американеца Бил Виола. В момента произведения на Виола могат да бъдат видяни в Гран Пале в Париж, където тече неговата голяма ретроспективна изложба, както и в катедралата Св. Павел в Лондон, за където той създаде специална инсталация.
Произведения на обща стойност от около 4 млрд. долара ще бъдат показани в рамките на едно от най-големите изложения за модерно и съвременно изкуство в света – Art Basel. То ще започне тази седмица – в четвъртък и ще продължи до 22 юни.
От частната художествена галерия в хотел "Marriott Grand Hotel" на улица „Тверская”, неизвестен извършител е откраднал две картини, съобщава "Интерфакс". Според полицията, кражбата е станала в четвъртък, на 12 юни. Установена е липсата на платното "Смъртта на Иван Грозни", определяно на Константин Маковски и пейзаж на Василий Поленов. Съвкупната стойност на двете откраднати картини е седем милиона рубли. Кражбата е забелязана на следващия ден.
Научни тестове потвърдиха, че картина, дарена на Британския национален тръст, е автопортрет на Рембранд ван Рейн, оценен на стойност десетки милиони паунда, съобщи Асошиейтед прес. Портретът на художника, на който той носи шапка с бяло перо, досега се считаше за картина на един от неговите ученици и до този момент бе описван "в стила" на холандския художник от 17 век.
Френският аниматор Силван Шоме, създател на комикса "The Illusionist", възнамерява да създаде анимационен филм възоснова на непубликувани работни бележки и рисунки на италианския режисьор Федерико Фелини. Филмът, озаглавен „Хиляди мили”, ще се прави в Обединеното кралство, в лондонското анимационно студио Th1ng. Очаква се, че филмът да бъде готов в началото на 2015 година.
В град Хасково се роди инициативата да се направи статуя на завистта. Автор на творбата е хасковския скулптор Господин Тенев-Гуспата, чиято идея ще бъде реализирана със средства, събрани изцяло от дарения.
Тим Дженисън, учен и изобретател от Тексас, САЩ, се опитва да разреши една от най-големите мистерии в света на изкуството. Как Йоханес Вермер е рисувал толкова фото-реалистично 150 години преди откриването на фотографията? Повече за творчеството на нидерландския художник прочетете тук.
И тази година по традиция, акад. Светлин Русев ще отпразнува своя 81-ви юбилей с изложба в столичната галерия „Индустриална”, намираща се на ул. „Индустриална” №11, в района на Сточна гара. Откриването ще се състои на 14 юни (събота), от 17ч. до 20 ч.
Британският съвет потвърди, че изложбата на „Young British Artists” (YBAs) (в превод от англ. ез. – млади британски художници) в Русия, е била отменена вследствие от напрежението и сблъсъците в Украйна. От „Young British Artists” водят своето начало художници, като Деймиън Хърст, Марк Куин, Трейси Емин и много други, подпомагани от Чарлз Саачи. Повече информация за тях можете да намерите тук, както и тук.
33 зали в Лувъра, посветени на френското декоративно изкуство от XVIII век, от Луи XIV до Мария Антоанета, отново отварят врати за посетители след 9-годишна реконструкция. Над 2000 предмета на изкуството и мебели са експонирани в хронологическа последователност, за да се възпроизведе едновремешната атмосфера и да не се смесват отделните епохи. Повече за Лувъра прочетете тук и тук.
Чрез нов метод на реставрация учените се опитват да спасят от прогресивно избеляване единствения автопортрет на Леонардо да Винчи. Портретът на възрастен мъж с дълга коса и брада е нарисуван с червена креда върху хартия в началото на 16-ти век. Хартията, на която е нарисуван автопортретът, съдържа нишки от лен, памук и коноп. Рисунката е малка - размерите й са 33.5 на 21.6 см. Повече за Да Винчи прочетете тук и тук.
Първата ретроспективна изложба на графити артиста Банкси ще бъде открита в Лондон от 11 юни до 25 юли 2014, показвайки някой от най-познатите му произведения и такива, които не са излагани до сега. Малцина знаят истинската самоличност на уличния художник Банкси, който превърна защитата на личността си във форма на изкуство.
още >>