Управата на град Флоренция обяви събитията, с които ще отбележи 449 години от кончината на гениалния ренесансов художник Микеланджело Буонароти и основаването на флорентинската Академия за изящни изкуства, където се намира една от най-известните му скулптури в света - „Давид”.
още >>
Един от най-ценните ръкописи на Маркиз дьо Сад, изнесен преди повече от 100 години, бе предложен за продан за 5 млн. евро. Новелата „120 дни на Содом” е създадена през 1785 г. и разказва за четирима богати мъже, които остават затворени в замък със своите жертви. Произведението е изключително ценно, защото е създадено, докато самият дьо Сад е бил затворник в Бастилията.
още >>Картината „Триумфът на Юда Макавей” от големия фламандски художник Петер Паул Рубенс стана център на ожесточени спорове между Франция и Белгия.
Белгия поиска да ѝ бъде върнато изнесеното през 1794 г. от френските войски платно. Министър-председателят на Валония и на Френската общност в Белгия – Руди Демот изпрати писмо до френския президент Франсоа Оланд и до министъра на културата Орели Филипети, в което им напомни за „близките отношения и приятелство” между двете страни и потвърди искането за връщането на картината.
Непоказвана до този момент снимка на принцеса Даяна като тийнейджърка беше продадена за $18,306 от аукционна къща „RR Auctions of Amherst” в Ню Хемпшър миналата седмица. Черно-бялата снимка от зората на 80-те години представя принцеса Даяна, намираща се вероятно в планинска хижа на ски курорт и излегнала се в скута на неин връстник, четящ книга. Снимката е направена преди тя да се омъжи за принц Чарлз и да стане принцеса на Уелс. На прозореца има бутилка уиски, но още по-обезпокояващото в снимката е надписът „да не се публикува”, написан с черен маркер и заграден в кръг.
още >>Това предупреди италианският вестник Corriere della Sera през януари, базирайки се на доклад, изнесен по случая. В Неапол се намират около 200 затворени или изоставени църкви. Някои от тях са напълно оголени от произведенията на изкуството, някога намирали се там, а други никога не са получили помощите, които им били обещани. Има и такива, които са ги получили, но не са успели да постигнат съгласие относно реставрационен проект или са все още затворени въпреки, че реставрацията е приключила.
още >>
С над 100 биеналета по целия свят, международните арт панаири се превръщат в масово популяризирани и светкавично променящи се събития и така започват да приличат все повече на спортни състезания.
По забележителен начин започна новата 2013 г. за руския милиардер Роман Абрамович и неговата партньорка, основателката на галерия „Гараж”, Даря Жукова – двамата купиха голяма колекция от творби на съвременния авангардист Иля Кабаков.
още >>
На 1 февруари от 18:00 часа в галерия „Академия“ ще бъде открита изложба, представяща произведения на преподаватели и студенти, които са били в творчески отпуск и творчески специализации през изминалите 2011 и 2012 години.
Уникалният фотопроект „Ню Йорк. Голямата обиколка”, създаден от руския фотограф Сергей Семьонов, покори американците и международното жури на конкурса International Pano Awards, където Семьонов взе наградата в категорията „Най-добра любителска снимка за 2012 година”.
Около 30 скулптури и 4 картини, посветени на стопанката на Медната планина от приказката на съветския писател Павел Бажов „Каменното цвете”, ще бъдат представени в град Барнаул (Алтайския край на Русия) в рамките на едноименна изложба, която ще се проведе от 19 януари до 28 февруари в Алтайската краеведческа библиотека, съобщи кураторът на изложбата Ирина Данилова.
След реновация, парижкият хотел „Риц” се сдоби с неочаквано откритие – картина на френския художник от 17 век – Шарл льо Брюн (Charles Le Brun), за която никой не предполагал, че се намира там. Сега предстои огромното произведение да бъде продадено на търг на аукционна къща „Кристис”, като първоначалната му оценка е от около 500,000 евро.
Продажбите по интернет на произведения на изкуството в световен мащаб се разрастват неимоверно. Заедно с това обаче, зачестяват и случаите на измами и фалшификации чрез онлайн продажби. Миналата година на онлайн аукцион на Кристис беше постигнат абсолютен рекорд в тази област. Картината „October on Cape Cod” на Едуард Хопър се продаде за сумата от 9,6 милиона щатски долара.
Кралската академия на изкуствата в Лондон откри първата голяма изложба на Мане във Великобритания. Мотото на експозицията е „Мане рисува портрет на живота”. Легендарният автор на „Закуска на тревата” често е спряган за първия модернист в историята на изкуството. Роден през 1832 г. той прави почти светавична кариера, но умира едва на 51 години. Мане напуска този свят през 1883-а, след кратко боледуване от сифилис.
Бразилия обяви официално плановете си да изплаща на всеки работник, който желае да посещава културни мероприятия, да чете книги или да ходи на изложби, месечна стипендия в размер на 25 щатски долара.
От 8 февруари до 12 май 2013 г. Кунстхаус Цюрих ще представи единствената по рода си изложба, концентрираща се върху основополагащия и най-важния период за развитието на творчеството на Марк Шагал (1887 – 1985).
Триптих, посветен на известния американски писател Уилям Бъроуз, ще бъде предложен на търг на аукционна къща „Sotheby’s” на 12 февруари. Картините са дело на Жан-Мишел Баския, който ги е нарисувал в чест на любимия си писател. Очакваната цена е 4,25 – 6,25 млн. паунда.
Дирекцията за разследване на организираната престъпност и тероризма (ДРПОПТ) в Холандия е задържала трима мъже, румънски граждани, за които се подозира, че са автори на кражбата. Тримата са получили заповед за задържане в предварителния арест за 29 дни.
Експозицията включва живописни платна и скулптури от личната сбирка на известния български колекционер - Ангел Симеонов. Изложбата представя творби на едни от най-изявените български творци, които започват творческия си път непосредствено преди и през 60-те години на миналия век – Валентин Старчев, Георги Баев, Георги Божилов – Слона, Емил Стойчев, Енчо Пиронков и Светлин Русев.