Група италиански археолози обяви, че е намерила тялото на жената, за която се предполага, че е била прототип на знаменития портрет на Лиза дел Джокондо на Леонардо да Винчи, по-известна като „Мона Лиза”.
още >>
„Saatchi Online” – глобална платформа за съвременно изкуство и „изгряващи” артисти, обяви преди няколко дни своята най-нова кампания: „100 куратора, 100 дни”. Тази инициатива ще представи над 1000 артисти и техните забележителни произведения. Всеки ден, започвайки от 18 юли, ще бъде представен избора от 10 художника на един куратор от всяка участваща държава. Това е единствената и най-голяма по рода си инициатива в света.
още >>
Един от най-известните американски колекционери, за когото със сигурност може да се каже, че обича и разбира изкуството, почина на 89 години в Ню Йорк. Хърбърт Вогел, заедно със своята съпруга – Дороти Вогел, са едни от най-страстните колекционери, като за тяхната впечатляваща колекция са написани множество публикации и книги. През 2008 г. тяхната съдба на колекционери на изкуството за удоволствие вдъхнови документалния филм „Herb and Dorothy”, спечелил множество награди и милиони зрители по света.
Гигантска ретроспективна изложба на един от най-скъпите съвременни артисти, Джеф Кунс, отваря врати във Франкфуртския исторически музей. Произведенията на Кунс, често наричан баща на съвременния кич в изкуството, са подредени заедно с антични и средновековни артефакти, а кураторът на експозицията е археолог със специален интерес към гръцката полихромна скулптура. Поставянето на Кунс в този контекст намеква за връзка между него и изкуството на Древните династии с техните скъпи гробници.
Министърът на културата Вежди Рашидов и художниците Захари Каменов, Мариана Каракостова и акад. Светлин Русев ще открият на 24 юли в Пловдив изложба в памет на напусналия ни преди точно една година художник и поет Георги Трифонов. Творбите им ще бъдат експонирани в новия салон на галерия „Жорж Папазов” (Легис Център, бул. „Шести септември” 152) в град Пловдив. Експозицията носи наименованието „Цветя за Георги Трифонов”.
Следвайки традициите на бунтарското изкуство на графитите и черпейки вдъхновение от Дадаизма, Ситуационизма и Street art, проектът Brandalism извършва мащабен „ре-дизайн” на външните реклами в градовете Манчестър, Бирмингам, Лийдс, Бристол и Лондон, замествайки билбордове с графити, като така предизвиква рекламната индустрия.
Най-важното италианско направление в изкуството от следвоенно време - "arte povera", бе представено миналата година със серия-изложби в 6 арт-институции в Торино, Милано, Рим, Неапол, Болоня. Експозициите представиха творби на най-изтъкнатите представители на “arte povera” – Алиеро Боети, Джовани Анселмо, Марио Мерц, Джузепе Пеноне, Янис Коунелис, Марио Мерц, Микеланджело Пистолето и много други.
Staatsgalerie в Щутгарт, Германия, представя изложба, посветена на Джон Кейдж (1912 – 1992) – един от най-влиятелните съвременни артисти. Той става известен като композитор, но в същото време е и една от основните фигури на следвоенния авангард. Изложбата е съставена от широк спектър от произведения на артиста – 23 графики, две рисунки и един обект (Plexigram), като и четири рядко показвани книги и подробна селекция от документален материал.
още >>
Английският художник Деймиен Хърст ще превърне автомата „Калашников” в произведение на изкуството. За сега не е известно какво именно ще представлява произведението на Хърст.
още >>В началото на 70-те години на миналия век в Съветския съюз се появило ново направление на неофициалното изкуство – соц-арт. Това било творчески бунт, своеобразна реакция на младите художници срещу тоталното преобладаващо влияние на социалистическия реализъм.
Скулптура на стойност половин милион британски лири беше открадната от дома-музей на Хенри Мур във Великобритания. Предполага се, че произведението на великия британски скулптор ще бъде продадено за скрап. Британските власти готвят законодателни промени, за да спрат зачестилите кражби на метални произведения на изкуството.
още >>
„Миниатюрните подробности на миниатюрните видове” представлява впечатляваща колекция от творби, подбрани от художествения фонд „Хумор на народите”.
Агенти на ФБР откриха картина, която по всяка вероятност е нарисувана от Анри Матис. Платното „Одалиска в червени шалвари”, чиято стойност възлиза на 3 млн. USD, беше издирвана повече десет години в целия свят.
още >>
Олафур Елиасон (Olafur Eliasson) – един от най-талантливите и иновативни съвременни артисти, станал известен със своите експерименти между наука и изкуство, сега представя най-новото си произведение в „Тейт Модърн” в Лондон.
още >>
Преди броени дни стартира мащабна изложба, събираща на едно място шедьоври на венецианския художник Тициан с произведения на едни от най-известните съвременни художници. Експозицията носи наименованието „Метаморфози: Тициан 2012” – Metamorphosis: Titian 2012 и се помещава в Националната галерия в Лондон. Събитието е съвместен проект с Кралския балет – The Royal Ballet и се провежда в рамките на Cultural Olympiad's London 2012 Festival.
Изложба в Монреал, носеща провокативното заглавие „Зоологическа градина” (Zoo), поставя на дневен ред горещата тема за отношенията между хората и животните. В центъра на дискусията обаче, се оказа и въпросът дали артистите в музеите не могат да бъдат оприличени на зоологическа градина.
След срещата на ЮНЕСКО, която завърши преди дни в Санкт Петърбург ( 24 юни – 6 юли), бяха добавени нови 26 културни забележителности към списъка за Световното културно наследство. За първи път са включени обекти от Палестина, Чад, Конго и Палау. Добавени са пет обекта към престижния списък, класифицирани като „природни”, един е определен като „смесен” (природен и културен), 20 – като „културни”. С тях общият брой на защитените обекти за културно наследтво става 962, от 157 държави.
още >>