НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Танцуващите сестри (24.08.2015)

Лоренцо Бартолини е революционен, иновативен в методите на изображенията скулптор, който сега се счита за един от най-великите европейски творци. Неговият стил е различен от този на традиционните му неокласическите съвременници, като той се стреми да улови "красотата на природата" в творбите си. Барелеф на твореца привлича вниманието на Наполеоновото правителство и обезпечава славата му на скулптор. През 1839 г., Бартолини е назначен за професор във Флорентинската художествена академия, където той незабавно въвежда нови, отричащи академичните понятия начини на работа и сюжети, като за начало поставя модела в свободна, а не класическа поза.

още >>
Нова агресия над културното наследство (24.08.2015)
 
Отряди на Ислямската държава са унищожили древен манастир в централната сирийска провинция Хомс, според информация и снимков материал, публикуван от джихадистка група. "Група въоръжени лица, представители на Ислямската държава вчера са използвали булдозери, за да разрушат манастира Maр Елиан, в провинция Хомс.”,заяви от името на Сирийската секция за правата на човека, нейният директор Рами Абдел Рахман. Той каза, че бунтовниците са разрушили сирийски католически манастир под предлог, че е бил използван за поклонение на други, чужди богове, а не на Алах. 

още >>
Открадната е ценна творба на Роден (24.08.2015)
 
Позовавайки се на информация от Копенхаген световните медии съобщават, че двама крадци са изнесли бронзов бюст на френския скулптор Огюст Роден от музея в Копенхаген, извършвайки всъщност една много смела и „непринудена” кражба посред бял ден... "Досега ние нямаме конкретни индикации за конкретното престъпление и полицейското разследване е в ход.”- заяви говорителят на музея Glyptoteket - Якоб Андреасен. Андреасен отказа пред журналистите да постави цена на Роденовата творба  от 1863 г. - "Мъжът със счупен нос", но датските медии са изчислили стойността на около два милиона крони (268,000 евро, $ 304 000). 

 

още >>
Известни са имената на участниците, които преминават в следващия етап от гласуването за Премията Кандински 2015 (24.08.2015)
 
Експертният съвет и международното жури на Премията Кандински – наградата за съвременно руско изкуство, избраха проектите, които ще минат на следващия етап от гласуването. От 502 подадени заявки за номинацията “Проект на годината”, успяха да преминат 94 проекта, а в номинацията за “Млад художник. Проект на годината” - 123 проекта. Резултатите от първия кръг на гласуването за номинациите “Научна работа. История и теория на съвременното изкуство” ще бъдат обявени по-късно през септември 2015 година. Преброяването на гласовете и контрол по съответствието на процедурите по провеждането на гласуването по регламента ще се осъществява от компанията ЕY.

още >>
„Оноре Домие и изобразителната сатира във Франция“ се представя в Щатсгалери в Щутгарт (24.08.2015)
 
Изложбата отдава почит на дълбоко достигащите корени на френската карикатура и изобразителна сатира, като в същото време проучва и актуалния въпрос, свързан  със свободата на пресата и с изразяването на свободно мнение. Във Франция, политическата карикатура датира от Френската революция. През XIX век тя се превръща в основен компонент от френските вестници. Изкуството на карикатурната рисунка преживява своята кулминация във влиятелния политико-сатиричен седмичник „Ла карикатюр“ (La Caricature), създаден през 1830 г.

още >>
Изложба в музея „Метрополитън“, представяща влиянието на Китай в западната мода, счупи рекорди по посещаемост (21.08.2015)
 
Изложба в Ню Йорк, проучваща китайското влияние върху западната мода, се превърна в хит на лятото, привличайки рекордните 670,000 посетители, като символ на засилващото се влияние на Китай в Америка. Представена в 16 зали, експозицията „Китай в огледалния свят“ е най-посещаваната изложба в музея „Метрополитън“. Тя бе удължена с три седмици, до 7 септември, като счупи предишния рекорд, поставен от 2011 г. с изложба в чест на британския дизайнер Алекзандър Макуин. Повече за тази изложба можете да прочетете тук.  

още >>
Мостът на Елиасон в Копенхаген най-после е завършен (21.08.2015)
 
Пешеходен мост в Копенхаген, който прилича на малка флотилия от кораби, проектиран от художника Олафур Елиасон, най-накрая е завършен, две години по-късно от първоначално планираното. Елиасон, един от най-талантливите и иновативни съвременни артисти, станал известен със своите експерименти между наука и изкуство, отново провокира различни мнения със своята инсталация. "Cirkelbroen" (Кръглият мост), който пресича канала в квартал Christianshavn в центъра на датската столица, трябва да отвори врати в събота, 22 август. 
още >>
Чужденци ще управляват някои от най-големите музеи в Италия (21.08.2015)
 
Италия обяви назначаването на седем чужденеца, които ще оглавят националните музеи, като част от действия за съживяване на някои от отличителните белези на италианската култура. Седемте избраници са трима германци, двама австрийци, един британец и един французин. Те са част от 20-те нови имена, които ще съблюдават италианските институции. Някои от тях са сред най-популярните музеи в света, но страдат от остарял подход в музейната практика. Новите ръководители ще имат за задача да институционализират реформи, изисквани от министъра на културата Дарио Франческини, за насърчаване на изключителни художествени колекции в страната, включително разширяване на работното време, обновяване на сградите и разработване на нови продукти.

 

още >>
Изложба „Абсолютна красота: неоакадемизъм в Санкт Петербург“ е представена в музея „Лудвиг“ в Будапеща (21.08.2015)
 
Изложбата „Абсолютна красота: неоакадемизъм в Санкт Петербург“ на Музея за съвременно изкуство „Лудвиг“ в унгарската столица представя преглед на историята на неоакадемизма – течение, зародило се през историческата 1989 г. в града, който тогава е носил името Ленинград. Новата Академия за изящни изкуства се стреми към универсална рехабилитация на концепцията за красота, с помощта на естетическите ценности и исторически форми на класицизма.

 

още >>
Китай направи плагиатско копие на чикагската творба на Аниш Капур „Cloud Gate“ (21.08.2015)
 
Снизходителността на Китай към нарушаването на авторските права продължава да е проблематична за художниците по света. През изминалата седмица, отделни случаи, свързани с явни и реални копия на произведения на британския скулптор от индийски произход Аниш Капур и американския скулптор Джон Раймонди, разтърсиха света на изкуството. Случаите разкриват, че въпреки подписването на Бернската конвенция (международно споразумение, уреждащо авторските права), Китай все още има да извърви дълъг път, преди да започне активно да взема мерки за защита правата на художниците.

 

още >>
Учени се съмняват в автентичността на емблемата на Брюксел – статуята на „Пикащото момченце“ (18.08.2015)
 
Емблемата на белгийската столица – скулптурата на Манекен Пис (Пикащото момченце), превърнало се в топ туристическа атракция, ще бъде подложено на серия от задълбочени проучвания. Те целят да докажат дали наистина тя заслужават популярността си. Малката статуя, високa около 60 см, и намираща се в един фонтан в центъра на Брюксел, е била многократно премествана. Тя е била първоначално поставена в началото на XVII век, а след това е заменена от властите с копие през 1960г.

още >>
Мащабната реставрация, струваща 130 милиона евро, е на ход в Помпей (18.08.2015)
 
Помпей се издига от пепелта отново, въпреки многобройните бюрократични спънки. Древният град, погребан по време на изригването на вулкан през I век, е в процес на реставрация, струваща няколко милиона евро. Тя ще разкрие за публиката телата на запазените жертви. Тази трансформация на една от най-ценните археологически находки в света е предизвикателство както за археолозите, така и за самата Италия.

още >>
Творба на Антъни Гормли ще бъде поставена в Хонконг (18.08.2015)
 
Голи фигури, дело на Антъни Гормли, се очаква да бъдат поставени на върха на емблематични сгради в Хонконг през ноември тази година, написа South China Morning Post, повече от една година след като инсталацията им бе отменена след самоубийството на банкер. За случая прочетете тукОзаглавена Event Horizon, серията скулптури, моделирани от желязо и фибростъкло, вече е виждана в Лондон, Ню Йорк, Ротердам и Сао Пауло. 
още >>
Продажба на скулптура на Микеланджело би могла да финансира данъчната реформа в Италия (14.08.2015)
 
Италия отдавна си е спечелила славата на най-големия музей на открито. Разцветът на меценатството и на колекционерството през епохата на Ренесанса полага основите на първия пазар на произведения на изкуството. Парадокс е, че през изминалите оттогава столетия и до днес няма разработен универсален метод за оценяване на шедьоври, пише БТА. Проф. Федерико Етро от университета „Ка Фоскари” във Венеция е създал база с данни за произведения на изкуството за периода от 1250 до 1550 г. 

още >>
Постоянната експозиция на Музея за история на София отваря врати на 17 септември (14.08.2015)
 
Постоянната експозиция на Музея за история на София ще отвори врати на 17 септември, като подарък за столичани по случай празника на града. Изложбата за 8-хилядолетната история на града ще бъде подредена в 8 зали в сградата на бившата Централна минерална баня и ще обхваща периода от неолита до 40-те години на XX в. с акцент избирането на София за столица на държавата през 1879 г. и началото на 20-ти век, когато е най-интензивното и най-бурното развитие на града.

още >>
Лувърът започна обновяването на френските си галерии (14.08.2015)
 
Лувърът в Париж е в разгара на актуализацията на френските си картинни галерии в крилото Sully, част от продължаващите усилия под ръководството на Жан-Люк Мартинез, избран за директор на музея през 2013 година, за съсредоточаване върху постоянните изложби. “Трябва да вдъхнем нов живот в музея, за да накараме великолепната му колекция да оживее... Искам да преобразя напълно музея”, казва той. Галериите с френски картини от 19 век вече са подредени и окачени наново и са отворили врати за посетители на 5 август. 

още >>
Ибиса се превръща в културна дестинация (14.08.2015)
 
Нюйоркският колекционер Лио Малка (Lio Malca) превръща огромен бивш склад за сол в Ибиса в галерия за модерно изкуство, помещаваща се върху близо 2500 км. м. площ. Тя ще отвори врати тази седмица. „La Nave“ е основана от Лио Малка, който е директор на галерия за модерно и съвременно изкуство в Манхатън. Първата изложба е посветена на нашумелия бруклински художник Kaws. Тя включва 7-метрова скулптура, озаглавена „Clean Slate“ (2014 г.), както и шест картини, собственост на Малка.

още >>
Природата в античността в Palazzo Reale, Милано (12.08.2015)
 
Преди човечеството да е изобретило климатика и все още да познава фототапетите, древните римляни вече доста добре се били научили да се справят с жегите. На практика във всеки по-заможен дом имало изолирана прохладна стая, чийто стени били покрити с рисунки на олеандри, храстовидни растения, гургулици и славеи, миниатюрни фонтани и статуи. Точно такава идилия ни се представя в картините на Помпей в така наречения дом на Златната гривна (при разкопките там е намерен скелет на жена със златна гривна).

още >>
Разпространено е видео, което хвърля нова светлина върху прочутия обир на произведения на изкуството в Бостън (11.08.2015)
 
Двадесет и пет години след прочутия обир на произведения на изкуството от музея "Изабела Стюарт Гарднър" в Бостън е разпространено видео от охранителните камери, показващо неупълномощен посетител да влиза в музея в 12:49 часа през нощта на 17 март 1990 г. Очаква се, разкритието да хвърли нова светлина по случая. Обирът в музея "Изабела Стюърт Гарднър" е извършен на 18 март 1990 г. в 01.24 ч. Двама крадци, облечени като полицаи, карат охраната да им отвори и влизат в музея. 

 

още >>
Започна XVIII-то Международно биенале на графиката във Варна (11.08.2015)
 
XVIII-то Международно биенале на графиката бе открито в петък в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” в морската столица. Представени са 350 творби на автори от 53 страни. Организатори са Община Варна, Министерство на културата на Република България и Съюзът на българските художници, под патронажа на кмета на Варна. Най-представителният форум на съвременното графично изкуство в България и един от 10-те най-големи в света бе открит от кмета Иван Портних, който приветства участниците и припомни, че не случайно още през 2001 г. 

още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!