Дубай не се задоволява само с това да бъде държавата с най-високата сграда в света. Наскоро от там разкриха плановете си за първия в света закрит град, който ще бъде мега курорт с контролирана температура, подвижен стъклен покрив и най-големия търговски център в света.
Йоркширският скулптурен парк – Yorkshire Sculpture Park, стана “Британски музей на годината”. Той получи наградата заради "перфектното сливане на ландшафт и изкуство" в конкуренцията на музеи като Tate Britain. Музеят на открито, основан през 1977 г. край Уейкфийлд, се простира на 500 акра земя. При основаването си паркът стартира със скромния бюджет от 1000 паунда и си поставя за цел за първи път в историята да представя скулптури изцяло на открито.
Виржиния Улф е една от най-важните и известни писатели на ХХ век. През лятото и есента на 2014 г., Националната портретна галерия в Лондон разглежда живота и наследството на Улф, чрез обширна изложба на портрети и редки архивни материали. Прочетете повече за други изложби в Националната портретна галерия тук. Виржиния Улф (1882 г. – 1941 г.) е една от най-известните авторки, интелектуалки, активистки и обществени дейци на нашето време.
От 15 юли до 25 юли 2014 г. в галерия „Средец” на Министерство на културата ще бъде представена изложбата “Светлина vs сянка” с произведения на художниците Селма Тодорова от българска страна и Луиджи Пеназа - от италианска. Експозицията е под патронажа на Община Тренто – Италия и се организира със съдействието на Министерството на културата на Р. България.
"Скица на седящия св. Йосиф" – Study for a Seated St Joseph, е създадена през 1480 г. Предварителната оценка на творбата бе 1,5 млн. паунда, но цената достигна 1,3 млн. паунда. От аукционна къща "Сотбис" заявиха, че това е най-голямата сума, плащана някога за творба върху хартия от майстор от Ренесанса. Освен това се смята, че "Скица за седящия св. Йоиф" е последната картина на Ботичели, която остава в ръцете на частен собственик.
Архитектурното студио Заха Хадид потвърди, че променя проекта си за дизайн на олимпийския стадион в Токио за игрите през 2020г. Стадионът трябва да бъде домакин на церемонията по откриването и закриването на игрите през 2020г., както и състезанията по лека атлетика, футбол и ръгби. Носителката на наградата Дизайн на годината беше принудена да промени олимпийския стадион заради масови протести и критики от японски архитекти като Кенго Кума, Соу Фуджимото и Тойо Ито.
Деймиън Хърст, престанете на колите животни и да наричате това „изкуство”! С това заглавие в Интернет започна петиция срещу един от най-популярните съвременни артисти, британецът Деймиън Хърст. Подписката е придружена от най-известните фотографии от работи на Хърст – бяла акула, зебра и овца, затворени в аквариум с формалдехид, разрязана крава, бизонска глава със забити стрели.
На официална церемония в Лондон Заха Хадид получи наградата Дизайн на годината 2014 за проекта си за културен център в Баку. Така тя става първата жена получила годишната награда на Музея за дизайн, Лондон, която се дава за седма поредна година. Повече за наградата прочетете тук и тук. Културният център на името на бившия президент на Азербайджан „Хайдар Алиев” е първата сграда, която печели голямата награда.
Щирн галерия във Франкфурт, известна и като Щирн Кунстхале, представя това лято най-широкото изложение в Германия на световния феномен и естетиката на папарашките фотографии към днешна дата. Около 500 творби и документи проследяват непрекъснотото състезание на този вид фотография да се доближава до личности от деня и в същото време експозицията отразява влиянието на редица подобни творби върху визуалните изкуства и модната фотография.
Русия е европейски лидер по кражби в нейните музеи - за последните 15 години са откраднати творби на стойност над един милиард долара .Министерство на културата започва създаване на федерална електронна система за регистриране и търсене на информация с темите на изкуството и културата от особена историческа, научна или художествена стойност и който ще бъде забранено да се изнасят от страната.
още >>Инсталацията "Моето легло" на британската художничка Трейси Емин бе продадена на търг в Кристис за $ 4.300 милиона, според информация на ИТАР-ТАСС. Прогнозната стойност на работата е била 1.7 милиона щатски долара.
Руснаците увековечиха любимата си напитка – водката. Своеобразният пантеон на високоградусовото питие се намира в Санкт Петербург и функционира като музей, привличайки туристи от цял свят, пише ТВ7. В музея има богата колекция от артефакти – говорещи за присъствието на напитката в живота на обществото, реклами, надписи, приложни проекти.
Ден на отворени врати за ученици и студенти обявява Историческият музей в Бургас на 7 юли 2014 г., понеделник. Инициативата е на Регионален бургаски музей и Митница Бургас и се провежда по повод 135-годишнината от създаването на българските митници и в памет на Цоня Дражева- дългогодишен директор на Регионален бургаски музей.
Специално проектирана за Сикстинската капела климатична инсталация, която намалява въздушния поток около прочутите стенописи; мощна осветителна система от 7000 LED-тела, която ще увеличи светлината от 5-10 до 50-100 лукса, без UV-лъчи; уникална вакуумна система, чрез която посетителите ще бъдат „почиствани” от прах, влакна и други замърсители, ще са новостите, които ще посрещнат посетителите на прочутия паметник на културата през месец октомври тази година.
Националната галерия в Прага добави към своята постоянна колекция от произведения на изкуството от XX и XXI век, прочуто произведение на австрийския художник Густав Климт (1862-1918 г.). Климт е ключова фигура във виенския сецесион, запечатал върху своите платна впечатляващата атмосфера на „fin de siècle”.
още >>