Днес, почти 850 години след началото на строителството, Наклонената кула в Пиза, която е един от четирите архитектурни елемента на ансамбъла на катедралата на Пиаца деи Мираколи, стои малко по-изправена от преди.
Първият камък на камбанарията в Пиза е положен на 9 август 1173 г., но изграждането на 56-метровата конструкция е завършено едва през 1350 г. и по това време, в резултат на слягане на основата, тя стои под наклон от около 2,5 градуса. Вече са правени по-ранни опити за премахване на наклона, по-специално през 1911 г. и 1938 г., но проблемът продължава да се влошава. До началото на 90-те години наклонът на кулата беше 5,5 градуса, или около 5 м от перпендикуляра. Тогава италианските власти решиха да затворят достъпа до обекта за широката публика и да финансират работата по стабилизирането му. Входът е отворен отново едва през 2001 г.
За да се предотврати по-нататъшно увеличаване на наклона, през 1993 г. беше създаден Международен комитет за опазване на кулата, председателстван от професора по инженерство от Политехническия университет в Торино Микеле Джамелковски и под техническото ръководство на професора по инженерство в Кралския колеж в Лондон Джон Берланд.
Въпреки мрачните прогнози на някои експерти, комисията реши да приложи плана, предложен от Берланд. От северната страна са изкопани няколко тунела под основата на кулата и е извадено малко количество пръст, което е позволило незабелязано да се изреже склонът. Постепенно наклонът е намален и кулата се връща в същото положение, в което е била в началото на 19 век. Това се постига без намеса в самата зидария.
В края на 2022 г. комисията се събра отново за конференция в Пиза, за да обсъди ефективността на предприетите мерки за стабилизиране на кулата. Сега състоянието й се счита за стабилно, но тя остава уязвима, особено в лицето на екстремни метеорологични явления. По-специално проливните дъждове в Пиза през 2017 г. предизвикаха опасения, че кулата ще продължи да се накланя или дори да падне. Въпреки че днес е по-стабилна от преди, възможно е скоро да се наложи нова спасителна операция.
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Добавете коментар