На 3 март 2011г. галерия „Гагосиан”, Ню Йорк представя изложбата „Малевич и американското завещание”.
Експозицията е фокусирана върху творчеството на известния руски живописец от полски произход - Казимир Малевич. Той остава в историята като основоположник на чистата абстрактна живопис в европейското изкуство.
Малевич извървява дълъг път, докато стигне до изразните възможности на чистата абстракция в изкуството. Ранните му работи са близки до фовизма и футуризма. По- късно при пътуването си до европейската столица на изкуството по онова време- Париж, той попада под влиянието на големия Пабло Пикасо. Малевич усвоява уроците на кубизма, но не остава подвластен на неговите художествени принципи. Така през 1913г. той създава първата картина в специфичен, непознат до този момент, абстрактно-геометричен стил, който той самият нарича „супрематизъм” (от лат. supremus – най-висш). Представителна творба за това направление в живописта е „Черният квадрат“, който Малевич рисува през 1915г. Той е своеобразен визуален манифест на това ново течение в изкуството на 20 век. Освен „квадратът“, стават известни „Черният кръг“, както и „Черният кръст“ на Малевич. Същевременно художникът рисува и друг „квадрат“ – „Червеният квадрат“.
Главен елемент при супрематичните композиции на Малевич е несъмнено квадратът, последван от комбинации с квадрати, кръстове, кръгове, правоъгълници, по-рядко с триъгълници, трапеци, елипси. Художникът разбира квадрата като особено символичен за човека. Според Малевич черният квадрат е „икона“, червеният – „революция“, белият – „чисто действие“, „знак за чистотата на творческия живот“. Но квадратът е и дълбок порив към Нищото, като нещо неизобразимо, но осезателно. „Супрематизмът- казва Малевич - е тази нова, безпредметна система от елементи, чрез която се изразяват усещанията… [Той] е този край и начало, когато усещанията стават разкриващи, когато Изкуството като такова става безликово.” Супрематизмът е всъщност концентриране на духа върху неговите собствени дълбочини.
Дълго време след смъртта му, влиянието на Казимир Малевич върху американските авангардни направления в изкуството от 50- те, 60- те, 70- те години е огромно.
Настоящата изложба в галерия Гагосиан, Ню Йорк, представя 6 рядко показвани пред публика произведения на големия руски художник. Наред с тях ще бъдат изложени и творби на американски художници - силно повлияни в своята работа от художественото наследство на Малевич, като Барнет Нюман, Елсуърт Кели, Доналд Джъд, Франк Стела, Марк Ротко и други.
Изложбата „Малевич и американското завещание” ще продължи до 30 април 2011г. в галерия Гагосиан, Ню Йорк.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар