Четири стоманени колоса като гиганти вече се издигат от пустинните пясъци на Катар и символизиращи, според своя създател, американският художник Ричард Сера, връзката между богатите държави в двата региона на Персийския залив. Можете да прочетете повече за Ричард Сера тук.
Винсент Ван Гог (30 март 1853г. – 29 юли 1890г.) живее в Арл от 20 февруари 1888 г. до 8 март 1889г. Това са почти 15 месеца, над 63 седмици или точно 444 дни. По време на престоя си той създава около 200 картини и над 100 рисунки и акварели, като пише и над 200 писма. Периодът в Арл на Ван Гог е кулминацията и най-големия разцвет на неговата художествена активност. Прочете повече за Ван Гог тук.
Базирана в Киев, организация привлича международни артисти, които да създадат творби, подкрепящи протестиращите от Майдана, които свалиха президента Виктор Янукович през февруари и продължават да се борят срещу анексирането на Крим от Русия.
Седмото издание на изложението Art Austria 2014 се проведе в Leopold Museum, Виена. В събитието участваха 53 австрийски галерии, които бяха разположили своите щандове на три от музейните нива, на обща площ от 2450 кв. м., и показаха живопис, скулптура, рисунки, инсталации, видео арт и др.
Въпреки забраната да напуска Китай, Ай Вейвей – един от най-скъпо продаваните съвременни китайски творци, продължава да организира свои изложби по цял свят. В Берлин бе открита нова изложба с негови творби и инсталации на име "Доказателство" (Evidence). Тя ще бъде отворена за посещения в галерия Martin-Gropius Bau, Берлин до 7 юли тази година.
Галерия „Redsea” в Сингапур представя за първи път в Азия колекцията на Пиер Аржие, състояща се от над 100 произведения на Салвадор Дали, сред които литографии, рисунки, както и гоблени. Всички произведения в колекцията са номерирани и подписани лично от Дали и никога не са напускали колекцията. Изложбата предлага рядък поглед към приятелството между Дали и неговия издател, Пиер Аржие.
Картини на Гоген и Бонар, откраднати във Великобритания през 70-те години на миналия век, са красели кухнята на пенсиониран автомобилен работник през последните 40 години, съобщиха световните информационни агенции
На 17 април в галерия “Академия”, НХА, ще бъде открита изложба на Шанън Плъм. Експозицията ще представи селекция от десет нейни видеотворби. Паралелно с изложбата ще бъде показана прожекция на новия й филм “Towheads”, който е включен в ред важни филмови фестивали, включително и фестивала New Directors/New Films 2013, организиран от Museum of Modern Art и Lincoln Center, New York.
Собственикът на една от най-големите частни колекции на съвременното изкуство в Европа се надява да продаде цялата си колекция, състояща се от 7000 произведения, на австрийската държава. Това ще се случи, за да инвестира капитал в бизнеса си и в резултат да спаси 4000 работни места.
На 2 април от 19.00 часа в изложбена зала "Райко Алексиев" ще бъде открита изложба-скулптура на Венцислав Занков. Експозицията носи наименованието „О, щастливи дни”. След мрачната апокалиптичност на „Последният будоар” (2011), Венцислав Занков представя нов цикъл скулптура и голямоформатна живопис под името „О, щастливи дни”.
Японският архитект Шигеру Бан ще бъде носител на престижната награда за архитектура „Прицкер” за 2014 г. Церемонията по награждаването ще се състои в Райксмузеум в Амстердам на 13 юни. Повече за наградата „Прицкер” прочетете тук, както и тук.
Ел Греко, роден през 1541 г. в Крит и починал през 1614 г. в Толедо, винаги е имал специална връзка с испанския град, която e отбелязана и от мащабна изложба. На 7 април 2014 г. ще се навършат 400 години от смъртта на великия художник и по този повод, Толедо е домакин на една от най-интересните изложби, отразяващи живота и творчеството на знаменития творец. Повече за Ел Греко може да прочетете тук.
На 12 април в Kunstmuseum Берн ще бъде открита изложба на Бил Виола: “Страсти”. Още в началото на 1990 г. Kunstmuseum Берн закупува голяма колекция от творби на Бил Виола. Четирите произведения, избрани за изложба, заемат по една зала и по този начин обхващат пространството на целия музей.
През годината, в която Ермитажа празнува своята 250 годишнина, музеят Garage за съвременно изкуство има за цел да помогне с разрешаването на важни въпроси за развитието на нови културни институции в историческия пейзаж на Русия.
Музеят Ермитаж в Санкт Петербург отбелязва своята 250-годишнина тази година. Основан през 1764 г. от Катерина Велика, за да приюти личната й колекция от произведения на изкуството, музеят за пръв път отваря врати за широката публика през 1852 г., което го прави един от най-старите музеи в света.
Заха Хадид е една от най-влиятелните личности в съвременната архитектура и най-известната жена архитект. Нейните сгради са отличително футуристични, характеризиращи се със силни, заоблени форми и фрагментирана геометрия, напомняща за хаоса в съвременния живот.
Представители на Лувъра отрекоха съобщения в пресата, според които бронзова статуя на гръцкия бог Аполон, открита край бреговете на Ивицата Газа през август миналата година, ще бъде реставрирана и изложена в парижкия музей.
Галерия „Академия” представя международната изложба „СИВО”, включваща произведения на български и австрийски автори. След като експозицията бе представена в Българския културен институт „Дом Витгенщайн” във Виена, а през януари 2014 г. и в галерия "Траклхаус" в Залцбург, Австрия, идва ред на поставянето й в София.