Freeze Art Fair 2015: Няма по-добър шанс за изгодна сделка тази година (09.10.2015)
Най-големият панаир за изкуство във Великобритания започва следващата седмица на 14 октомври 2015 г., с оригинални творби от млади художници, струващи под £ 1,000. Повече за Freeze 2014 прочетете тук. Клишето за Freeze Art Fair е „колекционери на трофеи, с бюджети като за луксозна яхта се стичат в столицата, за да присъстват на партита, спонсорирани от Гучи“. Това е погледа към мечтания живот, в който човек може да си купи една снимка от Джеф Уол, с цена от £ 1 милион.
още >>
Дизайнът отново на мода в Лондон (09.10.2015)
През октомври един от водещите световни лидери и колекционери на дизайн Патрик Сеген ще отвори в Мейфеър нова галерия – първото му изложбено пространство извън Париж. През ноември след петгодишно прекъсване аукционна къща Сотбис отново пуска аукциони за дизайн. И двете събития свидетелстват за това, че пазарът на най-скъпите дизайнерски обекти от ХХ и ХХI век се съживява. Галерията на Сеген е посветена преди всичко на ретроспективни експозиции.
още >>
Шедьоври от Ермитажа ще бъдат отпечатани върху етикети на вина в Русия (06.10.2015)
Руският държавен Ермитаж разреши изображения на шедьоври от колекцията на музея да бъдат печатани върху етикети на вина на руски производители. Споразумението е било сключено между музея и винарската компания от Краснодарския край „Лефкадия“.Върху бутилките от серията вина „Ликурия. Ермитажна колекция“ ще се появят репродукции на картини, тематично свързани с виното: „Селски празник“ на Давид Тенирс; „Глинена кана, бяла салфетка и плодове“ на Андре Дерен; „На маскарад“ на Жул Шере и много други.
още >>
Недко Солаков представя „изкуство на изчакване“ в Европейската централна банка (06.10.2015)
Най-новото арт попълнение в сградата на Европейската централна банка е голям наподобяващ скала алуминиев къс, който авторът му – Недко Солаков, обещава да замени с великолепен шедьовър. Има само една уловка - преди това да се случи обаче, институцията трябва да постигне всичките си цели и всички нейни служители да бъдат „напълно удовлетворени“. Именно това условие е описано върху „Съобразената със средата творба на изчакване“, дело на българина.
още >>
Графити конкурират FIAC (06.10.2015)
На 27 октомври 2015 г. френската аукционна къща Artcurial за първи път ще предложи търг с графити - Urban Art по време на изложението FIAC Повече прочетете тук. Този търг има за цел да представи селекция от произведения, докато големите френски и международни колекционери на съвременно изкуство са в Париж. Озаглавен „Красивите победители“, търгът на Artcurial следва успеха на аукцион, проведен по-рано тази година, приходите от който възлизат на близо 2 милиона €, като 86% от лотовете са продадени.
още >>
Един от най-известните манастири в Австрия – Клостернойбург ще представи мащабна изложба, посветена на българското средновековно и църковно изкуство (06.10.2015)
Един от най-известните манастири в Австрия – Клостернойбург, който е уникален религиозен, културен и музеен център, ще отвори всичките си пет зали за изложба на българското средновековно и църковно изкуство. Министър Рашидов пристигна на кратко работно посещение в Австрия и първата му среща беше с ръководството на манастира, където през месец май догодина предстои откриване на изложба на православни икони от Криптата и на уникални експонати от Националния археологически музей в София.
още >>
Музеят на Ешер в Холандия е показвал през последните 13 години копия на творбите на художника (05.10.2015)
Холандският художник Мориц Корнелис Ешер е майстор на илюзията. Но заедно с неговите сложни черно-бели изображения, подвеждащи и объркващи зрителя, музеят, посветен на творчеството му, също е подвеждал посетителя. Оказа се, че вместо оригинални произведения, там са били представяни репродукции. Около 150 творби на Мауриц Корнелис Ешер са представени в музея Ешер в Хага, със съгласието на фондацията на Ешер.
още >>
Валентин Старчев с нова изложба и годишнина (05.10.2015)
От 7-ми октомври в зала „Райко Алексиев” може да бъде видяна изложба на един от най-ярките представители на съвременната българска скулптура. Въпреки формалния повод (авторът навършва 80 години) Валентин Старчев е решил да избяга от клишето на ретроспективните изложби и представя експозиция с най-новите си произведения. „Изгонване от рая”, „Блудният син”, „Саломе” и ,„Жертвоприношение” са някои от заглавията на инспирираните изцяло от библейски сюжети пластики в тази изложба.
още >>
Антисемитски графити върху скандалната инсталация на Аниш Капур ще бъдат покрити със златни листове (02.10.2015)
Инсталацията на скулптора от британско-индийски произход Аниш Капур (61 г.), която бе обезобразена от антисемитски графити, вече е реставрирана. Произведението във Версай, наречено „Мръсният кът“, вече е покрито със златен варак. Под златните листове обаче, все още могат да се прочетат част от расистите послания. „Аз трябва да я трансформирам, за да отговоря на това престъпление от омраза“, споделя нейния автор.
още >>
Колкото по-голяма е компанията, толкова повече обича съвременно изкуство (02.10.2015)
В ситото на най-големите корпоративни колекции тази година попаднаха 81 колекции от цял свят с изкуство предимно от ХХ век. За последно, такава статистика е излизала преди десет години. Целта на новото издание “Какво е изкуство?” е да изясни какви произведения на изкуството събират различните корпорации. За да достигнат авторите Фридрих Конзен, Макс Холен и Олаф Салие до отговора на въпроса те са съставили списък с 600 корпоративни колекции по цял свят, а от тях избрали 300 “активно” развиващи се.
още >>
На търг като на празник (02.10.2015)
Предстоящият през ноември блок от аукциони в Ню Йорк се превръща все повече в невероятно събитие. “Sotheby`s” вече обяви, че на търговите ще присъства уникалната колекция на Алфред Таубман, бивш аукционер в аукционната къща. Три от произведенията в колекцията му са оценени на стойност 25-35 млн всяко. Тук ще може да се види и пейзажа на Винсент ван Гог и супрематическата композиция на Казимир Малевич с оценки съответно 50-70 млн. долара и 35-45 млн. долара.
още >>
Мащабна изложба посветена на келтите, се открива в Британския музей (02.10.2015)
Мащабна изложба посветена на една от най-загадъчните култури - тази на келтите, се открива в Британския музей. Организаторите на изложбата се опитват да отговорят на въпросите – кои са келтите и защо тяхното културно наследство е оказвало и продължава да оказва влияние върху литературата, изкуството и традициите на различни страни. Въпросът за келтската народност и култура вълнува учените от години.
още >>
Битката между Холандия и Франция за закупуването на две произведения на Рембранд от семейство Ротшилд (02.10.2015)
Два портрета в цял ръст на млада двойка, нарисувана от холандския майстор малко преди сватбата им през 1634 г. са собственост на богатата банкова фамилия Ротшилд от средата на XIX век и рядко са представяни публично.
още >>
Лени Кравиц създава колекция мебели, вдъхновени от 70-те (29.09.2015)
Новата колекция на Лени Кравиц носи атмосферата и духа на калифорнийската музика и нюйоркската клубна култура през 70-те години на 20-ти век. „Бъдеще в миналото“ – така се определя новата колекция мебели на Лени Кравиц, чието вдъхновение се корени в излъчването на 70-те. Интериорните елементи, които световно известният певец е реализирал съвместно с мебелната компания CB2, ще бъдат пуснати на пазара на 1 октомври.
още >>
Монументални творби на Банкси ще бъдат предложени на търг в Лос Анджелис. Едната носи отпечатъците на автора (29.09.2015)
Монументални творби на Банкси, едната от които включва негов пръстов отпечатък, ще бъдат предложени за продажба на търг в Лос Анджелис на 30 септември. Сред лотовете е графит, създаден през 2010 г. в Детройт и оценен между 200 000 и 400 000 долара. Той изобразява малко момче с мрачен поглед, което държи в ръка кутия с червена боя и четка, след като е написало посланието: "Спомням си времето, когато тук имаше само дървета". Художникът е оставил свои пръстови отпечатъци върху творбата, създадена със спрей.
още >>
Наследниците на Пеги Гугенхайм загубиха дело във френски съд, свързано с шедьоврите, съхранявани в музея във Венеция (29.09.2015)
Потомците на богата наследница и колекционер на изкуство Пеги Гугенхайм загубиха делото, което водеха срещу фондация „Соломон Гугенхайм“. То беше за наследството на огромната колекция от творби, намиращи се в двореца от XVIII век на Канале Гранде във Венеция. Френският клон на семейството предприе правни действия срещу фондацията, базираната в Ню Йорк - „Соломон Гугенхайм“, която управлява колекцията. Роднините са разгневени от начина, по който колекцията от картини на художници, сред които Пикасо, Миро и Матис, са показани и призоваха да бъдат възстановени в първоначалната си конфигурация.
още >>
Музеят „Албертина“ във Виена представя мащабна изложба с над 120 творби на Едвард Мунк (29.09.2015)
Музеят „Албертина“ в австрийската столица представя изложба на един от най-известните художнци на ХХ век – Едвард Мунк. Тя се нарича „Едвард Мунк: любов, смърт, самота“ и включва над 120 от най-важните му творби, сред които „Писъкът“, „Мадоната“ и „Целувката“, както и творби, които илюстрират експерименталния подход на Мунк в печатната графика. Прочетете повече за Мунк тук. Едвард Мунк е един от най-важните художници на модернизма и неговите картини и графични творби са сред най-известните произведения на ХХ век.
още >>
Сатирични плакати в Габрово (29.09.2015)
Турският художник-плакатист Джемалетин Йълдъз е лауреат на Голямата награда "Златният Езоп" на 21-во Международно биенале - Габрово 2013. Като такъв и според регламента на наградата, той се възползва от правото си да покаже самостоятелна изложба от 22 плаката на 22-то Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата - 2015. Роден в град Ескишехир, Йълдъз завършва Инженерно-техническото училище в родния си град, а след това учи "Графичен дизайн" във Факултета по изящни изкуства на Анадолския университет.
още >>
Египет затваря легендарната гробница на Тутанкамон за реставрации (25.09.2015)
Гробницата на легендарното момче фараон Тутанкамон в Долината на царете в Египет ще бъде затворена през октомври за реставрациони дейности. Тутанкамон, който умира на 19-годишна възраст през 1324 г. пр.н.е. след царуване, продължило 9 години, се прочува в целия свят, благодарение на сензационното откриване на неговата гробница. Тя е единствената, която е открита непокътната от иманяри.
още >>
Галерия „Академия“ представя изложбата „Графичното ателие на проф. Васил Захариев в Държавната художествена академия (1922 – 1944)“ (25.09.2015)
На 24 септември (четвъртък) от 18:00 часа в галерия „Академия“ ще бъде представена изложбата „Графичното ателие на проф. Васил Захариев в Държавната художествена академия (1922 – 1944)“. Експозицията е част от изложбената програма на Музейната сбирка на Художествената академия, в рамките на която периодично се излагат творби от музейната колекция.
още >>