Националната галерия за чуждестранно изкуство ще покаже в България за първи път колекцията Paris 1900 – една от единадесетте основни сбирки на световноизвестния парижки Музей за изящни изкуства „Пти пале”. Изложбата се осъществява по инициатива на посолството на Република Франция у нас и Министерство на културата на България, с активното съдействие на Френския културен институт.
Точно преди 200 години, на 22-ри август, швейцарският изследовател Йохан Лудвиг Буркхард открива прелестен „забравен” град в йорданската пустиня – Петра. За тази цел обаче, той използва хитрост.
още >>
Със сигурност в списъка на топ кражбите на века влиза и случилият се само преди седмица обир в Ротердам. Тогава бяха откраднати Пабло Пикасо, Анри Матис, Клод Моне и други, струващи десетки милиони. Ето и още някой от топ кражбите на произведения на изкуството на века, при които крадците определено демонстрират своето познавачество относно цената на жертвите им.
още >>
Една от най-трудно осъществените изложби в историята на музея за изкуства в Денвър, Колорадо, отваря врати. Но, 7-тодишната подготовка и хилядите телефонни разговори, многобройните пътувания до всеки един музей или частен колекционер в Европа и Америка, който е склонен да даде на заем своето произведение в изложбата „Да станеш Ван Гог” сега се отплаща.
още >>
Какво точно се е случило с италианското изкуство по време на режима на Мусолини? Изложба в двореца Пити във Флоренция отваря една забранена страница от културния живот в страната през 30-те години на миналия век. Експозицията със заглавие „Изкуството отвъд фашизма” светкавично предизвика противоречиви оценки и несъгласия.
още >>
Широко публично неодобрение предизвика най-новата изложба във виенския музей „Леополд”, съхраняващ най-богатата колекция от произведения на Шиле в света. Огромното недоволство идва не от самата изложба или нейния контекст, а от постерите, разлепени из целия град.
още >>
Гентският олтар – едно от най-прочутите произведения, оцелели до днес от времето на средновековието, ще бъде реставриран в следващите 5 години, предава BBC News. Той е краден поне шест пъти, плячкосан по време на три войни, държан като откуп, продаван нелегално на части и част от него все още липсва. Днес той се е превърнал в символ на белгийския град – Гент.
още >>
Лошото момче на британското изкуство Деймиън Хърст все повече губи своите почитатели. През седмицата гражданите на Девъншир протестираха срещу скулптурата на гола негърка, която той трябва да вдигне в града им. В същото време цените на неговите произведения падат драматично и никой не знае докъде може да стигне това, пишат маркетингови специалисти.
още >>
39-тото поредно издание на престижния форум за съвременно изкуство „FIAC!” вече е факт. По традиция на него са представени едни от най-нашумелите и елитни галерии, излагащи модерно и съвременно изкуство. Тази година той включва 180 галерии от 24 държави и се провежда в Гран Пале – изложбения център на Франция, дал името на „стил 1900” или т. нар. сецесион.
още >>
Търгът Impressionist & Modern Art на аукционна къща Sotheby’s, който ще се проведе на 5 ноември, ще предложи девет творби на Пабло Пикасо. В наддаването ще участват произведения от колекциите на музеите в Кливлънд, Вирджиния, вашингтонския Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, както и монументални скулптури и шедьоври, принадлежащи на гръцкия корабен магнат Джордж Ембирихос – George Embiricos.
Американка от българско-италиански произход е на първо място в класацията на британското списание "Арт ривю" на най-влиятелните хора в съвременното изкуство за тази година, предаде Ройтерс.
При дръзкия обир на 16 октомври в Ротердам престъпниците са изнесли две картини на Клод Моне: „Мостът Ватерлоо” и „Мостът Черинг Крос”; „Глава на Арлекин” от Пабло Пикасо; „Четящо момиче” от Анри Матис; „Жена със затворени очи”, нарисувана от Лусиън Фройд; „Жена пред отворен прозорец” на Пол Гоген и „Автопортрет” на холандския живописец Мейер де Хаан.
Част от личната колекция на гръцкия милиардер – Жорж Ембирикос, ще бъде разпродадена в серия от търгове на аукционна къща „Сотбис”. Те ще се проведат от ноември 2012 до март 2013г., както в Лондон, така и в Ню Йорк.
още >>
Накратко, събитието представлява първият по рода си в България международен форум по проблемите на конструктивното/безпредметното изкуство и ще се състои от 18 октомври до 18 ноември в ЦКД "Червената къща". По-късно, през 2013 г. изложбата ще се премести в градските галерии на Бургас и Кюстендил.
Анонимен купувач плати 26,4 млн. евро ($34.2 млн.) за „Абстрактна картина” на Герхард Рихтер. Това стана на търг на Сотбис в Лондон по време на панаира на съвременното изкуство Фрийз. Така Герхард Рихтер се превърна в най-скъпия жив художник в света, като остави зад гърба си досегашните рекордьори Джеф Кунц и Деймиън Хърст.
още >>
Лондонската „Lisson Gallery” откри мащабна изложба с най-новите произведения на прочутия скулптор Аниш Капур. Тя ознаменува 30-тата годишнина от съвместната работа на скулптора, роден в Мумбай, и галерията.
още >>
Неочкавани и непознати досега рисунки на Анди Уорхол разкриват, че създателят на поп арта е притежавал един неподозиран до момента талант да рисува. Той е тренирал дълго и търпеливо ръката си и е правил всичко по традиционен начин десетелетия наред. Едва след това Уорхол е бил в състояние да създаде своите „машинни” и реди мейд творби, които го правят известен.
Стотици граждани на английския крайбрежен град Девън посрещнаха със смесени чувства най-новото произведение, дело на най-скъпо платения съвременен артист - Деймиън Хърст. То предстои да бъде официално открито и издигнато в града на 18-ти октомври, като за сега само е транспортирано и се намира в хоризонтално положение.
още >>
Ричард Хамилтън, създателят на попарта, напусна този свят на 89-годишна възраст през 2011г. Той беше до последните си дни в трескава подготовка около мащабната изложба, посветена на него, организирана от Националната галерия в Лондон. По ирония на съдбата, като един друг велик артист, променил хода на изкуството – Марсел Дюшан, той не дочака своята последна изложба.
още >>