Само преди няколко години за съвременното изкуство на Китай не се чуваше почти нищо. Първото участие на Китай на биеналето във Венеция е едва през 1994 г. Днес изложба на китайски художници е поне в топ 10 на тези, които не бива да се пропускат, а произведение на китайски художник се превърна в най-скъпо продаденото на аукцион през 2011 г. На какво се дължи това и дали тази вълна от китайско изкуство и инвеститори е само началото?
още >>
В Берн е открита изложба, посветена на един от най-представителните професори в Баухаус, превърнал се и в един от най-вдъхновяващите модерни художници: „Майсторът Клее! Преподавател в Баухаус”.
още >>
Една особено любопитна изложба, наречена Employee Art Show, ще бъде показана до 19 август в The Metropolitan Museum of Art. От 6 август редовните посетители на музея няма да могат да видят експозицията, съставена от произведения на служители в престижния музей. Тази „привилегия” ще имат само роднини и приятелина авторите, пише The New York Times.
Техеран, столицата на Иран, притежава най-голямата и впечатляваща колекция от произведения на съвременното изкуство, извън САЩ и Европа. Именно там се намира и едно от най-скъпите произведения в света – картина на Джаксън Полък, оценена на $250,000,000.
още >>
Една от най-известните картини, намиращи се в Полша – шедьовъра на Рафаел „Портрет на млад мъж”, беше смятана дълги години за изчезнала или унищожена. Въпреки това, музейните власти се надяваха, че някой ден тя ще бъде намерена и няма да попадне в списъка на „Тейт модърн” за изчезнали произведения. Този ден настъпи след повече от 50 години.
още >>
След повече от 42 години в неизвестност, платното „Електрически шнур” - Electric Cord, на един от най-ярките представители на поп арта Рой Лихтенщайн, беше открито в склад - Hayes Storage Warehouse на 61 улица в Манхатън. Творбата, нарисувана през 1961 г., е била собственост на големия галерист и колекционер Лео Кастели, който я купил за 750 хил. USD, а днес оценката й е за 4 млн. USD.
Най-новият проект на Кристо „Над реката”, който трябваше да бъде реализиран през август 2015 г., сега се отлага за неопределено време. Проектът, който трябваше да бъде изпълнен над река Арканзас в щата Колорадо, срещна огромната съпротива на местните жители. Над 8 участъка от реката трябваше да бъде опънат специално създаден сребрист плат, който да отразява едновременно небето и водата.
още >>
Колизеумът в Рим – един от символите на Италия, ще бъде реновиран през следващите две години и половина. Ремонтните дейности се очаква да започнат през декември, но въпреки това архитектурният паметник ще остане отворен за посетителите.
още >>
„Grimaldi Forum” в Монако представя на вниманието на своите посетители през летните месеци уникалната възможност да видят едни от най-известните имена на съвременното изкуство, представени с монументални произведения.
още >>
Виртуален музей на изкуството? Преди години в акт на протест, Роман Ондак изпраща писмо до словашкия министър на културата, в което го моли да подкрепи неговото желание да създаде виртуален музей на съвременното изкуство.
Един от най-богатите хора на планетата – руския олигарх Виктор Векселберг, заведе дело през април тази година срещу аукционна къща „Кристис”, собственост на друг бизнесмен и страстен колекционер – Франсоа Пино. Векселберг се усъмни в истинността на произведение, което е закупил през 2005 г. В петък прокуратурата отсъди в полза на Векселберг и нареди аукционната къща да му върне заплатените от него 1,5 милиона британски лири.
Световноизвестният стрийт арт творец – Банкси отбеляза началото на Олимпиадата с две големи рисунки, които се появиха върху фасадите на сгради в Лондон. По този начин той наруши забраната стрийт артистите да създават произведения по време на Олимпийските игри през 2012 г. Преди началото на състезанията Лондон беше „почистен” от графити и улични надписи.
Заплануваната за пролетта на 2014 г. изложба на британския художник Ричард Хамилтън вМузея за съвременно изкуство (MoCA) , няма да се състои. Това решение е било взето след уволнението на Пол Шимел, главен куратор на музея. Специалистът беше съкуратор на вече отменената ретроспектива на „бащата на поп арта” , заедно с бившия директор на Tate Modern в Лондон – Виченте Тодоли, съобщи The Art Newspaper.
Швейцарската аукционна къща Koller е предложила за продажба картината на Франсиско Гоя с библейски сюжет "Лот и неговите дъщери". Търгът "Изкуството на старите майстори" с платното на Гоя е насрочен за 21 септември в Цюрих.
Китайското правителство иска да превърне Пекин в нова дестинация за колекционерите на изкуството, като създаде т. нар. „свободна зона” (freeport), простираща се на 83,000 кв. м. Тя ще бъде построена в близост до Международното летище в Пекин, съобщава ексклузивно „Тhe Art newspaper”.
още >>
„Ван Гог – изживяване на живо” (‘Van Gogh Alive – The Experience), това е името на пътуващата изложба, създадена от австралийската компания „Grande Exhibitions”. Благодарение на иновативната мултимедийна система на „Dataton”, посетителите ще имат съвсем ново усещане за произведенията на холандския майстор. Пред тях ще „оживеят” едни от най-известните произведения на Ван Гог, прожектирани върху стени, тавани, колони, дори и под.
още >>
Група италиански археолози обяви, че е намерила тялото на жената, за която се предполага, че е била прототип на знаменития портрет на Лиза дел Джокондо на Леонардо да Винчи, по-известна като „Мона Лиза”.
още >>