Лувъра организира дарителска кампания за спасяването на масата “Тешен” (07.11.2014)
Една от най-известните кампании на Лувъра – „Стани дарител”, в момента се намира в своя разгар. Този път, музеят се опитва да събере 1 милион евро, за да задържи в своята национална колекция прочутата Тешенска маса, шедьовър на декоративните изкуства от XVIII век, свидетелстващ за ключов момент от европейската история. Дарителската кампания започна още през 2010 г., когато музеят успя да спаси прочута картина на Лукас Кранах. Повече информация за това събитие можете да намерите тук.
още >>
Националната художествена галерия в София е домакин на изложба, представяща богатството на японските традиции (07.11.2014)
Националната художествена галерия в София е домакин на изложба, представяща съвременна японска керамика в традиционния японски стил Мино и голямоформатна калиграфия до 30 ноември. Изложбата под надслов "Традицията на Япония – ключ към успеха" представя керамиката на старата и известна фамилия от гр. Таджими, префектура Гифу Нишиура, която отговаря за търговията с местна керамика и порцелан още от епохата Едо (1615-1868) и постепенно задава нов стил в японския порцелан, който се превръща в негова марка по света.
още >>
Постоянен дом за модерното арабско изкуство в Катар (07.11.2014)
Музеят за модерно изкуство „Mathaf“ в Доха, Катар, откри нова постоянна изложба с творби, част от фонда на институцията, съдържащ 8000 произведения. Всички те са част от частната колекция на Н. Пр. Шейх Хасан бин Мохамед бин Али Ал Тани, основател и покровител на „Mathaf“, който е събирал своята колекция през последните 25 години. Новата експозиция носи недвусмисленото заглавие „Колекция Матхаф: Обобщение, част 1”, с включени творби от Катар, Иран, Турция.
още >>
Скулптурата „Chariot” на Алберто Джакомети беше продадена на търг на Sotheby's за 101 млн. долара (07.11.2014)
Скулптурата „Chariot” на Алберто Джакомети е продадена на търг за 101 млн. долара. Тя поведе търга на Sotheby's, който събра рекордните 422 млн. долара от продажбата на импресионистично и модерно изкуство в Ню Йорк. Бронзовата скулптура беше оценена на 100 млн. долара. Тя оправда очакванията за цената, но не успя да постави нов рекорд за продажбата на творба на Джакомети. Предишният рекорд е поставен при продажбата на скулптурата „Walking man”, която достигна 103,4 млн. долара през 2010 г. по време на търг на Sotheby's в Лондон.
още >>
Аукционна къща Christie's продаде картина на Едуар Мане за рекордните 65 млн. долара (07.11.2014)
Портретът „La Printemps” от Едуар Мане беше продаден за 65,1 млн. долара в рамките на вечерния търг „Изкуството на импресионизма и модернизма“ на аукционна къща Christie's в Ню Йорк. По време на събитието бяха продадени произведения на обща стойност 165,6 млн. долара. Едуар Мане рисува „La Printemps” ("Пролет") през 1881 г. Година по-късно той показал картината в Парижкия салон заедно с известното платно „Бар във Фоли-Бержер“ и след скандалите през последните години и двете картини най-накрая получават признание от академици и критици.
още >>
Галерия „Сезони” представя „Акустичен пейзаж” на ЛЮБЕН ГЕНОВ (05.11.2014)
Тази есен галерия „Сезони” ще бъде домакин на изложбата „Акустичен пейзаж” на Любен Генов. Изложбата ще бъде открита на 11 ноември от доц. д-р. Ружа Маринска.
Любен Генов е роден в гр. Оряхово на 18 ноември 1966 г. Завършва Средно специално художествено училище в гр. Троян и Педагогически колеж по изобразително изкуство "Св. Иван Рилски", гр. Дупница. През 1996 г. се дипломира в Частна художествена академия "Жул Паскин", гр. София.
още >>
Новата фрийпорт зона за съхранение на изкуство в Люксембург съблазнява топ колекционери (04.11.2014)
Люксембург, който от години привлича инвеститори и бизнесмени със своята данъчна политика и конфиденциалност, сега вече се стреми да привлече и най-богатите хора в света. В града-държава вече отвори врати новата фрийпорт зона на Европа. В нея колекционери и инвеститори могат да съхраняват ценностите си, без да плащат мита или данъци върху продажбите.
още >>
Портрет на Валентин Серов ще оглави руския търг на Кристис в Лондон (04.11.2014)
Аукционна къща Кристис обяви топ лотовете на търга за руско изкуство, който ще се проведе на 24 ноември в Лондон. Най-известният сред тях е портретът „Мария Цетлин“, нарисуван от Валентин Серов през 1910 година в Биариц. Мария Тумаркина (по моминско име) се срещнала със своя бъдещ съпруг Михаил Цетлин, есер, участник в революцията през 1905 година, в Париж, докато се рисува портрета й. За кратко те се връщат в Москва след октомврийската революция, а след това заминават окончателно за Франция в началото на 1920 година.
още >>
Нов сайт на Ермитажа (04.11.2014)
В атриума на основната сграда на Ермитажа на 29 октомври е била представена новата версия на официалния сайт на музея. Според прессъобщение, изпратено до редактора на "Хийтклиф!", новият сайт предлага лекота на употреба и функционалност на адаптивните като дизайн или функция допълнителни операции. Сайтът е създаден за 250-та годишнина от откриването на Ермитажа. Неговият проект бе представен през май 2014 г., когато беше обявено, че проектът е плод на разработване и анализ на нуждите на целевата аудитория и способстват към контакт с най-добрите примери на руските и европейските музейни обекти.
още >>
Първата ретроспективна изложба на Веласкес в Австрия е представена във Виена (04.11.2014)
Музеят на историята на изкуството (Kunsthistorisches Museum) във Виена е домакин на първата по рода си монографична изложба в немскоговоряща страна, посветена на творчеството на Диего Веласкес (1599-1660). Изложбата предлага цялостен поглед върху творчеството на испанския художник, като включва много от неговите най-прочути произведения. Изложбата бе открита лично от кралицата на Испания – Летисия.
още >>
Фондация „Лудвиг“ заплашва да изземе дарението от 82 топ произведения от музея в Кьолн (31.10.2014)
Кьолн се намира в риск от загуба на произведения на автори, като Герхард Рихтер и Клас Олденбург. Фондация „Питър и Ирен Лудвиг“ заплашва да си вземе обратно 82 творби, дарени на града, ако не се осигури втора локация за музей „Лудвиг“. Това е най-известният музей за съвременно изкуство в Кьолн, както и една от най-големите културни атракции и е създаден благодарение на извършено дарение от 1000 творби, част от колекцията на шоколадовия магнат Питър Лудвиг и семейството му. Арт пространството е водещата институция за модерно и съвременно изкуство на Кьолн и притежава една от най-големите колекции от творби на Пикасо.
още >>
Сивото е цветът на душата в творчеството на Eл Анатсуи (31.10.2014)
Добре познатия сред американските колекционери съвременен скулптор от Гана - Eл Анатсуи описва детайлно своята отдаденост към сивото и всички негови оттенъци. Много от скулптурите на Анатсуи са непостоянни във формата си, замислени да бъдат свободни и гъвкави, така че те могат да бъдат променени по всякакъв начин за всяка инсталация.
още >>
С изложби във Вашингтон и Ню Йорк ще бъде отбелязана 400-годишнината от смъртта на Ел Греко в САЩ (31.10.2014)
С изложби във Вашингтон и Ню Йорк ще бъде отбелязана 400-годишнината от смъртта на Ел Греко. САЩ притежава една от най-богатите колекции от творби на испанския художник. От 2 ноември до 15 февруари 2015 г. в Националната художествена галерия в столицата на САЩ – Вашингтон ще бъдат показани седем платна на Ел Греко, собственост на галерията заедно с още четири, преотстъпени от колекцията Филипс и Дъмбъртън Оукс във Вашингтон и музея Walters Art в Балтимор.
още >>
Съкровища и бижута от частната колекция на катарския шейх Ал-Тани са представени в „Метрополитън“ (31.10.2014)
Над 60 скъпоценни предмети от частна колекция, собственост на шейх Хамад бин Абдула Ал-Тани е представена в музея „Метрополитън“ в Ню Йорк. „Съкровища от Индия: Скъпоценности от колекцията на Ал-Тани” представя поглед към променящите се стилове в ювелирното изкуство на Индия, от епохата на Моголската империя (1526 г. - 1858 г.) до началото на ХХ век. Акцентът в изложбата е поставен върху по-късните обмени със Запада. Тя е показана в рамките на Ислямски художествени галерии в музея „Метрополитън“.
още >>
Предстои мащабна изложба на Пабло Пикасо в София – експозицията ще бъде подредена в НХГ през месец октомври 2015 година (30.10.2014)
Литографии, графични творби и керамика, дело на Пабло Пикасо, ще гостуват за месец и половина в София. Изложбата предстои да бъде експонирана в Националната художествена галерия в София през месец октомври 2015 г. Служебният министър на културата - доц. д-р Мартин Иванов е разговарял с Н. Пр. Хосе Луис Тапиа Висенте, посланик на Кралство Испания в България за хода на подготовката на предстоящата изложба с творби от Музея на Пикасо в Малага.
още >>
Британец съди аукционна къща "Сотбис" заради погрешна оценка на картина (30.10.2014)
Ланселот Туейтс съди аукционната къща „Сотбис“, която го заблудила, че притежаваната от него картина на италианския художник Караваджо – „Картоиграчите“ не е оригинал. Затова той я продал за 53 000 евро на търг на аукционна къща „Olympia” през 2006 г. След повторна експертиза през 2011 г. обаче, извършена от новия собственик – колекционерът сър Денис Махон, платното се оказало оригинал и е оценено на 12,6 млн. евро, пише вестник „Дейли телеграф“.
още >>
Софийска градска художествена галерия представя в изложба внушителната колекция от съвременно българско изкуство на Гауденц Б. Руф (30.10.2014)
На 5 ноември 2014 г. в СГХГ ще бъде представена внушителната колекция от съвременно българско изкуство на Гауденц Б. Руф. Изложбата носи наименованието “СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ...”. Сред авторите, чиито творби ще бъдат част от експозицията са: Божидар Бояджиев, Лъчезар Бояджиев, Рада Букова, Стела Василева, Боряна Венциславова, Любен Генов, Надя Генова, Леда Екимова, Правдолюб Иванов, Кольо Карамфилов.
още >>
Френски учен откри, че прочутата картина на Леонардо да Винчи - "Дамата с хермелина" има три версии (29.10.2014)
Френски учен откри, че прочутата картина на Леонардо да Винчи - "Дамата с хермелина" /Dama con l'ermellino/ има три версии. Досега се смяташе, че 500-годишната творба винаги е включвала животното. Инженер Паскал Кот обаче установи, че художникът е нарисувал един портрет без хермелина и два с различни версии на кожата.
още >>
Италианската изкуствоведка Мина Грегори е открила, считано доскоро за изгубено произведение на Караваджо (29.10.2014)
Италианската изкуствоведка Мина Грегори е открила платното на Микеланджело да Караваджо „Екстазът на Мария Магдалена”. Считано доскоро за изгубено, произведението се оказа, че е било съхранявано в частна колекция в Италия. Притежателите на картината не възнамеряват да продават творбата, а искат да продължат да я съхраняват в колекцията си.
още >>
Какво и кой се продаде на FIAC 2014 (28.10.2014)
Най-голeмият панаир за съвременно изкуство (FIAC) завърши в Париж. В сравнение с миналата година панаирът видимо се бе увеличил, благодарение на по-рационалното използване на пространството Гран Пале: в него бяха изложени творби на 191 галерии участници, което е със 7 повече от 2013г. Променен бе и съставът на страните участнички, представени на панаира, като новите присъединили се бяха: Индия, Норвегия, Португалия, Саудитска Арабия и Япония. За двете най-големи събития за тази година FIAC и Frieze, Лондон прочетете тук.
още >>