През септември в Третяковската галерия, Москва, ще бъде открита експозицията „Магията на тялото”, представяща голото тяло в руското изкуство през XVIII и XX век. Изложбата показва голото тяло като източник на творчески опит и обект на познание за творците от различни епохи и жанрове - от произведенията на руската академична школа от XVIII век до живописните и пластични експерименти на XX век, от митологични и библейски истории.
Руският президент Владимир Путин обяви, че иска да направи московския „Кремъл“ - построен между XIV и XVII век и част от Списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО – по-достъпен за туристи.
Музей в Амстердам обяви миналата седмица, че ще забави връщането на кримски археологически съкровища, опасявайки се от юридическо стълкновение с Русия или Украйна. Безценните средновековни артефакти, взети на заем от четири кримски музея, бяха представени в музея „Алърд Пиърсън” (Аllard Pierson Museum), в Амстердам през февруари, по-малко от месец преди Русия да анексира полуострова.
Всяка година през октомври арт дилъри, известни личности, куратори и колекционери се срещат в Париж и Лондон през седмица разстояние. Разбира се, не всички отиват и на двете изложения – Frieze в Лондон и FIAC в Париж. Повече за двете събития прочетете тук. Малка част от известните любители на изкуството, които от 15 до 18 октомври ще посетят Frieze, Лондон, са милиардерът Роман Абрамович и половинката му Даша Жукова, магнатът Лакшми Митал, актрисата Гуинет Полтроу, дизайнерите Миучия Прада и Джорджо Армани.
Изложба в Датската национална галерия в Копенхаген, известна като “Statens Museum for Kunst”, ни представя вилнеещи бикове, ужасяващи екзекуции и силна доза хаплива сатира. Музеят представя любопитна графична експозиция, изследваща как френският художник Едуар Мане е вдъхновен от Франциско де Гоя. Прочетете повече информация за Франциско Гоя тук.
Ароматът като изкуство? Може да изглежда като съмнителна идея, но както все повече парфюмери работят с художници и обратното, многовековните аромати най-накрая се налагат в света на изкуството. „Какъв е ароматът на опасността? Ами на радостта?“, размишлява Одет Тойлет., която е „доставчик на обонятелни приключения“. Тя живее в Лондон и работи с парфюмери и художници по редица креативни проекти и ни дава поглед отвътре чрез осмотеката във Версай, най-големият архив на аромати в света.
Дрезденската галерия, известна като „Staatliche Kunstsammlungen”, получи уникален подарък - 80 скици и акварели от частната колекция на Уили Хан. Повече информация за галерията можете да намерите тук. Акварелите и скиците вече са част от колекцията на „Kupferstich-Kabinett” (колекция от графики, рисунки и снимки). Подаръкът е направен благодарение на сина на колекционера – Питър Хан, който е и бивш директор на берлинския „Баухаус Архив“.
От 1 до 30 септември ще се проведе ежегодният национален фестивал за съвременно българско визуално изкуство Национални есенни изложби Пловдив 2014 и ще даде старт на Есенен салон на изкуствата Пловдив 2014 г. Това е един от най-престижните художествени форуми в национален мащаб и представителна платформа за българско изящно изкуство. Идеята за алтернативния форум е на Атанас Кръстев (Начо Културата) и датира още от 1967 година, а първата изложба е с акварели на Георги Божилов-Слона.
Нa 12 септември в гaлерия Aлбертинa, Виенa, ще бъде откритa изложбa, посветенa нa Хуан Миро - един от нaй-чудновaтите художници на 20 век. Експозициятa носи нaименовaнието - Von der Erde zum Himmel /От Земята до Небето/ и ще покaже около 100 картини, рисунки и скулптури. Хуан Миро е роден през 1893г. в Барселона и до края на живота си остава предан на родното си място. Той не престава да се противопоставя на режима, установен от генерал Франциско Франко, като създава серии от произведения, представящи потиснатия човешки дух.
Само преди дни, в „Тейт Бритън“ се завърна една от най-любимите картини на британците, превърнала се в емблематична за изкуството на Острова. Това е произведението „Офелия” от Джон Евърет Миле. Картината е окачена отново на стените в музея, след като беше на околосветска изложба, наречена „Прерафаелити: Викториански авангард”, която привлече 1,100,000 посетители. Експозицията бе представена в продължение на 2 години във Вашингтон, Москва, Токио и Торино.
В продължение на година Националният музей на Тайван (НМТ) организира дълга поредица от изложби „Четирима велики майстори на династията Мин”, които привличат още по-големи тълпи от обичайното. Повече от 12,000 посетители всеки ден са прекрачили прага на музейния комплекс в предградията на Тайпе, което прави НМТ най-посещаваният музей в Азия. Четирите изложби, представящи по един художник, са започнали през януари и ще продължат до края на декември тази година.
Лондонската галерия “Tate Britain” предлага уникални нощни обиколки за всички любители на изобразителното изкуство. Посетителите ще разглеждат произведенията в галерията посредством специално разработени роботи, а достъпът до залите ще става само във виртуалното пространство – на уебсайта на галерията. Проектът носи наименованието “After Dark” и е създаден от дизайнерско студио The Workers, но идеята е на творческия директор на Tate Media – Джейн Бъртън.
Само преди три месеца, таванското студио на Пикасо в Париж, в което той рисува „Герника”, бе класифицирано от френската държава като исторически паметник, в отговор на петиция против превръщането му в хотел. Сега обаче, френските медии съобщават, че керамичното студио на Пикасо в Южна Франция, където художникът е създал повече от 4000 керамични произведени, е пред разруха. Прочетете повече за произведенията на Пикасо тук.
Първата международна експозиция на комикса "София комикс експо" започва днес в сградата на Съюза на българските художници, съобщиха съорганизаторите от СБХ и "Проектът Дъга". След националната изложба на българския комикс, осъществена миналата година, те са подготвили едномесечно събитие, което до 15 септември ще представи в 2 изложбени зали над 1200 произведения, 170 художника и 16 държави, заедно с лекции, ателиета и конкурси.
Една от най-големите частни колекции с произведения на германския художник Анселм Кийфер най-накрая намери своя дом в държавна институция. Ханс Гроте, немски строителен магнат и колекционер на изкуство, е предложил 38 произведения на Кийфер на заем на Кунстхале Манхайм, в продължение на най-малко десет години. Преди това той е обмислял и възможността да ги предостави на институции в Палма де Майорка, Испания, както и в родния си град Дуисбург, Германия.
Една от най-известните архитектурни забележителности в Лондон - кулата 30 St Mary Axe, наричана още „Краставицата” (The Gherkin), заради необичайната й форма и зеления оттенък на прозорците й, е обявена за продажба. По всяка вероятност сградата ще бъде купена от чуждестранен инвеститор, като началната цена е 650 млн. GBP. Вече има заявен интерес от няколко компании, а сделката трябва да се осъществи в края на септември или началото на октомври.
Германският бизнесмен и колекционер на произведения на изкуството, който купи за 2,5 млн. паунда разхвърляното легло на британската художничка Трейси Емин, ще го даде на заем на галерия Tate. Кристиян Дюркхайм, който през 2011 г. продаде на търг част от колекцията си от картини за 63,5 млн. паунда, ще заеме произведението „My Bed” на музея за най-малко 10 години. Подробностите за това кога ще бъде изложена творбата ще бъдат обявени тази есен.
Шотландски и английски министри оттеглят подкрепата си от инициативата „Великобритания - Русия, година на културата 2014” – UK-Russia Year Of Culture 2014 и няма да посещават събития, които се провеждат в рамките на програмата. Причина за това решение е ситуацията в Украйна и Крим, както и във връзка с обвиненията срещу проруските бунтовници за катастрофата с „Боинг” 777 на малайзийските авиолинии.