В продължение на година Националният музей на Тайван (НМТ) организира дълга поредица от изложби „Четирима велики майстори на династията Мин”, които привличат още по-големи тълпи от обичайното. Повече от 12,000 посетители всеки ден са прекрачили прага на музейния комплекс в предградията на Тайпе, което прави НМТ най-посещаваният музей в Азия. Четирите изложби, представящи по един художник, са започнали през януари и ще продължат до края на декември тази година.
Лондонската галерия “Tate Britain” предлага уникални нощни обиколки за всички любители на изобразителното изкуство. Посетителите ще разглеждат произведенията в галерията посредством специално разработени роботи, а достъпът до залите ще става само във виртуалното пространство – на уебсайта на галерията. Проектът носи наименованието “After Dark” и е създаден от дизайнерско студио The Workers, но идеята е на творческия директор на Tate Media – Джейн Бъртън.
Само преди три месеца, таванското студио на Пикасо в Париж, в което той рисува „Герника”, бе класифицирано от френската държава като исторически паметник, в отговор на петиция против превръщането му в хотел. Сега обаче, френските медии съобщават, че керамичното студио на Пикасо в Южна Франция, където художникът е създал повече от 4000 керамични произведени, е пред разруха. Прочетете повече за произведенията на Пикасо тук.
Първата международна експозиция на комикса "София комикс експо" започва днес в сградата на Съюза на българските художници, съобщиха съорганизаторите от СБХ и "Проектът Дъга". След националната изложба на българския комикс, осъществена миналата година, те са подготвили едномесечно събитие, което до 15 септември ще представи в 2 изложбени зали над 1200 произведения, 170 художника и 16 държави, заедно с лекции, ателиета и конкурси.
Една от най-големите частни колекции с произведения на германския художник Анселм Кийфер най-накрая намери своя дом в държавна институция. Ханс Гроте, немски строителен магнат и колекционер на изкуство, е предложил 38 произведения на Кийфер на заем на Кунстхале Манхайм, в продължение на най-малко десет години. Преди това той е обмислял и възможността да ги предостави на институции в Палма де Майорка, Испания, както и в родния си град Дуисбург, Германия.
Една от най-известните архитектурни забележителности в Лондон - кулата 30 St Mary Axe, наричана още „Краставицата” (The Gherkin), заради необичайната й форма и зеления оттенък на прозорците й, е обявена за продажба. По всяка вероятност сградата ще бъде купена от чуждестранен инвеститор, като началната цена е 650 млн. GBP. Вече има заявен интерес от няколко компании, а сделката трябва да се осъществи в края на септември или началото на октомври.
Германският бизнесмен и колекционер на произведения на изкуството, който купи за 2,5 млн. паунда разхвърляното легло на британската художничка Трейси Емин, ще го даде на заем на галерия Tate. Кристиян Дюркхайм, който през 2011 г. продаде на търг част от колекцията си от картини за 63,5 млн. паунда, ще заеме произведението „My Bed” на музея за най-малко 10 години. Подробностите за това кога ще бъде изложена творбата ще бъдат обявени тази есен.
Шотландски и английски министри оттеглят подкрепата си от инициативата „Великобритания - Русия, година на културата 2014” – UK-Russia Year Of Culture 2014 и няма да посещават събития, които се провеждат в рамките на програмата. Причина за това решение е ситуацията в Украйна и Крим, както и във връзка с обвиненията срещу проруските бунтовници за катастрофата с „Боинг” 777 на малайзийските авиолинии.
На 24 септември 2014 г. “Сотбис” ще представи на търг в Ню Йорк произведения от частната колекция на Джони и Мотне Гордън. Джони Гордън (1937 г. – 2012 г.) е важна фигура в развитието на художествената сцена в Лос Анджелис. Именно тя е била домакиня на важните артистични салони в града, които подпомагат кариерата на множество художници, чрез прочутата „Newspace” галерия, която художничката управлява в периода 1975 г. – 2006 г.
850 млн. души годишно посещават музеите и галериите в САЩ. В същото време хората, които са си купили билетчета за спортни събития през 2013г. е 483 млн. души, показа статистика, изнесена на конференция за връзката между икономиката и изкуството в Университета в Принстън. „Ако сте си мислили, че средният американец предпочита да дъвче хот дог на някой стадион, вместо да гледа картина на Рембранд в музея, много се лъжете”, заключи Джеймс Стюарт, директор на музея към Университета в Принстън.
Културният център „Помпиду“ ще представи пред своите посетители мащабна ретроспективна изложба на Марсел Дюшан. Тя се нарича „Живописта, самата” (La peinture, même) и ще бъде открита на 24 септември, като ще покаже картините на художника, който според общото модернистко мнение убива живописта. В експозицията ще бъдат представени основните творби на Марсел Дюшан, като тя ще включва над 100 произведения.
още >>Artnet оповести резултатите от продажбите на произведения на изкуството за първата половина на 2014 г. Според изданието, в глобален мащаб общите продажби на аукционните къщи през второто тримесечие на годината достигнаха 6.4 млрд. USD, което представлява увеличение със 7% в сравнение със същия период на миналата година. Приходите за първите шест месеца, спрямо тези от 2013 г., пък нараснаха с 19%, или от 7.2 млрд. USD - на 8.6 млрд. USD.
Милтън Глейзър, графичният дизайнер създал вездесъщото лого „Аз /сърце/ Ню Йорк” продължава да работи и стартира кампания, която да повиши вниманието към глобалното затопляне и промяната в климата. It's Not Warming, It's Dying /„Не се затопля, а умира”/ цели да внуши по-голямо чувство за неотложност относно промяната в климата, отдалечавайки се от „милото” определение „глобално затопляне”. Самият Глейзър заявява „Няма нищо по-значимо за земята от нейното оцеляване. Въпросът е какво може да направи всеки от нас?”