НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Учени създадоха интерактивно копие на Мона Лиза, което се усмихва и диша (28.07.2015)
Международен екип учени създаде интерактивна версия на Джокондата, която се движи, усмихва и дори може да диша, пише вестник "Дейли мейл". Дигиталната картина използва сензори за движение, за да установи дали има някой в помещението, с когото да контактува. Изкуственият интелект на платното му позволява да общува и да реагира на случващото се. Дигиталната Джоконда притежава свой характер, като лесно променя енигматичната си усмивка, с която я е обезсмъртил Леонардо да Винчи.
Алиса на 150 години (28.07.2015)
Библиотеката и музей Морган в Ню Йорк отвежда посетителите си на незабравимо пътешествие към една от най-великите истории, разказвани някога. Сегашната й експозиция е посветена на пленителния Луис Карол и неговата незабравима „Алиса в страната на чудесата”. Изложбата отбелязва 150-годишнината от публикуването на книгата за Алиса през 1865 г. и хвърля светлина върху генезиса на историята и нейното необикновено разпространение в Англия и в чужбина.
Рекордни суми от продажбите отбеляза Christie`s за полугодието (28.07.2015)
Общият оборот на аукционната къща за първото шестмесечие на 2015 година е 2,9 млрд. паунда (или 4,5 млрд. долара), което надвишава резултатите от миналата година. Разликата в цифрите е предизвикана от спадането на световните валути в отношение към долара, което ни най-малко не разваля триумфа на Christie`s, която остава водещата аукционна къща в света. Нейният главен конкурент Sotheby`s е на второ място, като обемът на реализираните продажби е на стойност 3,2 млрд. долара, което съответства на миналогодишния оборот.
още >>
Вандали унищожиха две произведения, които бяха част от изложението „Документа 13” в германския град Касел (28.07.2015)
Неизвестни вандали са унищожили две произведения на открито, които бяха част от арт изложението „Документа 13” в Касел, Германия. Творбите са дело на Джими Дърам и Хейни Гът. Това се случва на фона на отбелязването на 60-та годишнина на известния арт фестивал. През 2011 г. Дърам и директорът на 13-тото издание на „Документа” – Каролин Кристов-Бакърджиев засаждат ябълково дърво в парка на града. Това е рядка корбиниаска ябълка (по името на Корбиниан Егнер), която е вид овошка, създадена от затворник в концентрационния лагер Дахау.
още >>
Отвориха за достъп парижкото ателие на Пикасо (27.07.2015)
Преди 80 години Пабло Пикасо се нанася в един от по-горните етажи на Отел дьо Савой на Rue Des Grands Augustins №7 в Париж. Сега ателието на художника ще бъде направено достъпно за обществеността благодарение на инициативата на внучката му, Мая Уидмайер - Пикасо.
Рекорден брой посетители (27.07.2015)
Музеят на Ван Гог в Амстердам приветства 1,000,000 си посетител за тази година. Тази седмица Музеят на Ван Гог посрещна милионния си посетител - четири седмици по-рано от миналата година. Музеят „Ван Гог“ съдържа колекция от платна, завещани от най-значимия холандския художник Винсент Ван Гог на брат му Тео. Там е поместена най-голямата колекция творби на великия майстор - 200 картини, 500 рисунки, 700 писма. Внимание заслужават картините – "Селяни ядат картофи", "Слънчогледите", "Жълтата къща в Арл", "Житно поле с гарвани", както и много други.
Шест месеца след атентата (27.07.2015)
Френското сатирично издание "Шарли ебдо" вече няма да публикува карикатури на пророка Мохамед. Това обяви главният редактор на изданието, което в началото на годината бе атакувано от ислямисти, при което загинаха 12 души. "Шарли ебдо" провокираше гнева на радикалните мюсюлмани чрез сатиричните рисунки на пророка, чието изобразяване се смята за богохулство от изповядващите исляма. Карикатура на пророка Мохамед имаше и на корицата на първия брой на изданието след кървавото нападение на 7 януари срещу редакцията.
Историята на Пол Дюран-Рюел, парижкия търговец, който откри импресионизма (24.07.2015)
Някои от нас може да предполагат, че мега-галерии като Gagosian и Zwirner са отличителен феномен на 21 век. Но галерията на Пол Дюран-Рюел, дилъра от Париж, който сложи импресионизма на международната карта, ги предшества с повече от век и половина. Неговата завладяваща и поучителна история е предмет на изложбата "Откриването на импресионистите: Пол Дюран-Рюел и новата живопис" в музея на изкуствата във Филаделфия, САЩ от 25 юли до 13 септември 2015 г.
Откраднати са ценни картини (24.07.2015)
Художествената галерия на руския град Таруса, Калужка област, извести за извършен грабеж, потвърден и от уебсайта на регионалния отдел на МВР. Двама неидентифицирани до момента престъпници са свалили и изнесли три картини. Това са платната "Морето при остров Капри" на Айвазовски, "Глава на ерусалимски евреин" на Поленов и "Разпятие със Свети Франциск от Асизи" от неизвестен художник.
Картини от Рубенс и Гоя бяха върнати в дворец в Дания, след като са били откраднати през 2008 г. (24.07.2015)
Две откраднати през 2008 г. картини от фламандския художник Петер Паул Рубенс и испанския Франсиско Гоя бяха върнати в датския замък Voergaard Castle. Крадците са били заловени и вече са изтърпели присъдите си за влизане с взлом в замъка, който се намира в северен Ютланд, и за кражба на картините, но до този момент те отказваха да съобщят мястото, на което са укрили ценните произведения на изкуството. Картините се появиха отново едва преди около месец.
Музеен работник в Китай крадял оригинални картини и ги заменял със свои репродукции (24.07.2015)
Музеен служител – ръководител на архивната секция в град Кантон в Китай, крадял оригиналите и ги заменял със свои репродукции, съобщава БТА, позовавайки се на АФП. Той присвоил 143 платна от местната Академия за изящни изкуства, но с изненада открил, че и неговите копия след това били сменени с други. Сяо Юан направил пълни самопризнания пред съда, който го обвини, че с кражбите си той се е облагодетелствал с 5,15 млн. евро, като е продавал оригиналите.
Концептуални творби на Сол ЛеВит, непоказвани от 70-те години на ХХ век, ще бъдат изложени в Испания (24.07.2015)
Група от 17 стенни рисунки на Сол ЛеВит са представени във фондация „Ботин“, намираща се в Сантандер, Северна Испания. Много от произведенията не са били представяни, откакто са създадени през 1970 г. За пръв път произведението „Стенна рисунка 7А“ (1969 г. – 2015 г.) ще бъде инсталирано в своята цялост. Куратор на изложбата е Бенджамин Уейл - артистичен директор на частната фондация - заедно с Джон Хоган, директор на инсталации и стенни рисунки в галерията към университета „Иейл“. Самият Уейл споделя: „Творбите на ЛеВит сякаш нямат времеви рамки“.
още >>
Германският художник Герхард Рихтер заплаши, че ще изтегли картините си от музеите и ще ги продаде (23.07.2015)
Световноизвестният художник Герхард Рихтер заплаши, че ще изтегли творбите си от германските музеи и ще ги обяви за продан в знак на протест срещу ограничителен закон за износ на произведения на изкуството, който планира да наложи германското правителство. Миналата неделя Георг Базелиц също взе радикални мерки срещу закона, оттегляйки всички свои картини от планираните изложби в Германия години напред.
Неочаквано откритие (23.07.2015)
В архивите на музея Кунстхале Карлсруе (Германия) неочаквано бяха открити неизвестни творби на Джовани Пиранези, съобщава Deutsche Welle. Работата на италианския архитект и график за дълго време са били приписвани на немския архитект Фридрих Вейнбренер*, докато истинското им авторство не е променил един обикновен практикант.
Нов сайт си поставя амбициозната цел да дигитализира и проверява всяко произведение на изкуството, създадено някога (23.07.2015)
Нов сайт, наречен Verisart и съоснован от Робърт Нортън, който преди беше главен изпълнителен директор на едни от гигантите в онлайн търговията с изкуство - Saatchi Online и Sedition, се опитва да дигитализира и проверява всяко произведение на изкуството, създадено някога. Сайтът си поставя за цел да направи хроника на оригиналните произведения на изкуството, като използва блок верига, която свързва всеки обект с неопровержим сертификат за автентичност.
Китайските власти върнаха паспорта на Ай Вейвей. След 4 годишна забрана, световноизвестният художник отново има възможността да пътува по цял свят (23.07.2015)
Китайските власти върнаха паспорта на известния дисидент - художника Ай Вейвей, след като документът бе задържан от полицията преди 4 години, предаде NBC News. Попитан от журналисти защо му е върнат паспорта, Ай Вейвей отговори: „Мога само да кажа - защо не? Паспортът всъщност е мой и те го държаха твърде дълго. Естествено е да ми го върнат“.
Предстои 42-то издание на Панаира на съвременното изкуство FIAC в Париж (21.07.2015)
В 42-ия Панаир на съвременното изкуство FIAC, който ще се проведе в Париж от 22 до 25 октомври, ще участват 173 галерии от 22 страни. "Подготвя се впечатляващо издание на панаира", заявяват организаторите. Тази година галериите ще бъдат разпределени в два сектора. Тези, специализирани в представянето на модерно и съвременно изкуство ще бъдат представени на 1-ия етаж на Гран Пале – в пространствата The Nave, the Salon d'honneur и the South-East Gallery.
Човек върна откраднати археологически находки 20 години по-късно заради зла участ (21.07.2015)
Амос Коен, служител на Музея на ислямските и близкоизточни култури в Беер Шева, не повярвал на очите си, когато отваря чантата, оставена в двора на музея. В нея били поставени два камъка за прашка и напечатана бележка от анонимен автор: „Това са две римски топчета за балиста, от Галма, квартал в подножието на върха. Аз ги откраднах през юли 1995 г. и от тогава те ми донесоха само неприятности. Моля, не крадете антики!“.
Догодина предстои първото London Design Bienniale (21.07.2015)
London Design Bienniale ще се присъедини към нарастващия списък от подобни събития по целия свят, включително Истанбул Design, биеналето за интериорен дизайн в Белгия и дизайн биеналето в Куанджу, Южна Корея. Лондон си поставя за цел да създаде свое собствено международно дизайн биенале, въз основа на модела на Венеция с художествени и архитектурни биеналета, режисирано от бившия редактор на списание Icon - Кристофър Търнър.
Руски художник създаде полицейска палка, изпращаща смс на майката на полицая, когато я използва (21.07.2015)
Провокативният руски художник Димитрий Морозов е разработил прототип на палка, която изпраща текстово съобщение до майката на полицая, всеки път, когато я използва, с цел да се избегне полицейско насилие. ”Палката Антена” е оборудвана с модул, свързващ я с мрежата, който изпраща следното sms съобщение: “Мамо, ударих човек.”.
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!