НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Фриз Лондон се завръща: ето на какво да обърнете внимание по време на най-големия арт панаир във Великобритания (14.10.2021)
На тазгодишния панаир се добавя и специалната секция „Editions“, която отваря света на колекционирането пред нова публика и предлагат възможност за закупуване на невероятно изкуство на достъпни цени. Очаквайте и новата секция „Unworlding“, изготвена от Седрик Фау (главен уредник, CAPC musée d’art contemporain de Bordeaux), включваща международни художници, чиито практики се фокусират върху идеята за унищожаване на света такъв, какъвто го познаваме.
още >>
Марина Абрамович издигна „Стена на плача“ от кристали в Бабин Яр (14.10.2021)
Инсталацията представлява стена с дължина 40 м и височина 3 м, изработена от антрацит и инкрустирана с 93 кварцови кристала. Антрацитните въглища са украински, а кристалите, символизиращи енергия, се доставят от Бразилия. Гостите на мемориала са поканени да докоснат стената, за да усетят силата на камъните.
още >>
Норман Фостър ще довърши музея Прадо до 2024 г. (14.10.2021)
Проектът за музея Прадо, предложен за първи път през 1995 г., многократно се отлагаше. Испанското правителство най-накрая одобри дългоочакваното разширяване на музея в Мадрид, проектирано от британския архитект Норман Фостър, и отпусна 36 милиона евро за неговото изпълнение.
още >>
Нов парк със скулптури на Ай Вейвей и Ричард Сера ще се появи в близост до Берлин (11.02.2020)
През дългата история на замъка Швант, който се счита за ярък пример на пруската архитектура от епохата на Фридрих Велики, тук се е помещавала болница, поща и ресторант. Сега, имението разположено на 25 км от Берлин принадлежи на Лорета Вюртенбергер и Даниел Тимпел, основателите на Института за наследството на художниците.
още >>
Лувърa прави денонощна изложбата на Леонардо (11.02.2020)
„За посетителите ще бъде уникален шанс да видят или посетят отново всички тези произведения на този гений от Ренесанса в атмосферата на нощта“, заяви ръководителят на Лувъра Жан-Люк Мартинес. Входът ще бъде безплатен, но онлайн резервацията от този вторник, е задължителна. Над 30 000 билета ще бъдат пуснати свободно. Целта е „да кажем отново, че този музей е за всички
още >>
Скулптура на Гоген изложена в музея Гети се оказва фалшива (04.02.2020)
„Глава с рога“ наскоро бе изложена като важна работа от Гоген в някои от водещите световни музеи. Тя бе включена в „Gauguin: Maker of Myth“ в Tate Modern в Лондон и в Националната художествена галерия във Вашингтон през 2010-11. През 2014 г. пластиката бе представена в Нюйоркския музей за модерно изкуство, описана като „животински автопортрет“. През 2015 г. тя бе показана в новооткрития Museo delle Culture в Милано.
още >>
Арт павилион от морски водорасли в Давос като предупреждение за климатичните промени (28.01.2020)
Designer Julia Lohmann's "Seaweed Department" shows an algae and rattan pavilion at the World Economic Forum conference in Davos, where world leaders met this week. Called Hidaka Ohmu, the organically shaped pavilion is formed by translucent panels of large seaweed - or macroalgae - placed on a rattan frame.
още >>
Съкровищницата на импресионизма в Токио отваря под ново име (28.01.2020)
Първата изложба ще бъде последвана от изложбата „Моне. Изследване на природата “(11 юли - 25 октомври), експонати, за която ще предоставят парижките музеи Орсе и Оранжери, и "Римпа и импресионизъм. Какво изкуство създава урбанистичната култура на Изтока и на Запада”(14 ноември 2020 г. - 24 януари 2021 г.), която сравнява художествената школа на Римпа в Киото с френския импресионизъм.
още >>
Испански милиардер в затвора за контрабандна картина на Пикасо (21.01.2020)
Испанският милиардер, който се опита да изнесе незаконно картина на Пикасо извън Испания, е осъден на 18 месеца затвор и глобен 52,4 милиона евро. Хайме Ботин, част от банковата династия Сантандер, беше осъден от съд в Мадрид по-рано тази седмица.
още >>
Експертите потвърждават автентичността на картината на Густав Климт, открита в стената на музея (21.01.2020)
След като намериха творбата в ниша в стената, зад бръшлян, подозрението беше породено от факта, че тя е в твърде добро състояние. През последните две десетилетия този „Портрет на жена“ многократно се предлага за продажба на черния пазар, но във всички случаи, когато е възможно да се прекъсне сделката, картините се оказваха копия.
още >>
Творба на Дюрер бе открита във Виенската катедрала (14.01.2020)
През 2021 г. Националната галерия в Лондон ще бъде домакин на изложбата Dürer Routes. Пътешествия на художника на Ренесанса ”(13 февруари - 16 май). Интересно е как организаторите ще работят с информация за възможно посещение във Виена. Ако Дюрер наистина е бил в града, неизбежно възникват два важни въпроса: първо, влияе ли виенското изкуство върху него и второ, какво влияние той самият е имал върху местните художници?
още >>
Годишнината от раждането на Анри Матис ще бъде отбелязана с голяма изложба в Център Помпиду (07.01.2020)
Текстовият елемент е в основата на изложбата. През 1947 г. Матис създава "Джаз", книга, съдържаща изрязани от хартия колажи (декупаж), наред с философските му размисли и калиграфски бележки. „Литературният аспект поема нов обрат от 30-те години на миналия век, когато Матис започва работа съсредоточена върху илюстрираната книга "Стиховете на Маларме", която се представя в някои емблематични картини от този период
още >>
Нам Джун Пайк – пророкът на „екранната“ култура в Tate (31.12.2019)
Иноватор в областта на видео и инсталациите, роден в Сеул, но живял в Япония, Германия и САЩ, Нам Джун Пайк е един от първите художници, които започват последователно да изследват потенциала на телевизията и други медии в епоха, когато цифровите изображения започват да запълват ежедневието.
още >>
Шестнадесет творби на Кристо и Жан-Клод, дарени на Музея на изкуствата Перес в Маями от адвокат на художника (30.12.2019)
Сред акцентите на дарението е колаж смесена техника, свързан с проекта на Кристо и Жан-Клод от 1968 г., когато дуото обви Музея на съвременното изкуство, Чикаго в черен плат. Друга работа е свързана с проекта от 1995 г, който включва опаковането на Райхстага в Берлин.
още >>
Най-важните моменти в света на изкуството през 2019-та (17.12.2019)
Най-известната усмивка в света със сигурност беше изпитана тази година. Мона Лиза беше преместена поради ремонти в нова галерия, където борбата в двучасовите опашки е толкова екстремна, че музеят бе принуден от време на време да затваря вратите си. Сега тя отново е у дома, дългите опашки остават и след като стигнете до нея ви делят цели 3.6 метра
още >>
Открадната преди 22 години картина на Густав Климт намерена в Италия (17.12.2019)
Месец и половина след кражбата, през същата 1997 г., тогавашният директор на музея е повикан да идентифицира вече „намерената картина“, която е задържана на границата. Оказва се обаче, че това е копие, направено от измамници. Новината за находката на откраднатия Климт се появява отново през 2011 г., но се оказа, че това е също фалшиво копие.
още >>
Художник изяде банан за 120 000 долара (10.12.2019)
Датуна по-късно пише шеговито в публикация в Instagram, озаглавена „Гладен художник“: „Арт пърформанс от мен. Обичам произведения на изкуството от Маурицио Кателан и наистина обичам тази инсталация. Много е вкусна“. Датуна и Кателан не отговориха веднага на исканията за коментар в събота.
още >>
Цветът на годината на Pantone е успокояващо начало на 2020 г. Ето какво трябва да знаем за избора (10.12.2019)
Преди началото на нова ера, която без съмнение ще доведе до нови интензивни предизвикателства, цветният институт Pantone обяви, че неговият Цвят на годината 2020 е PANTONE 19-4052 Classic Blue, наситено син нюанс, който е едновременно успокояващ и свързващ. Индиго оттенъкът внушава и постоянство, и почит към класическото; небето привечер, безупречно ушит костюм, спокойни води или купа с перфектно узрели боровинки.
още >>
Означава ли колективната награда край на премията Търнър? (10.12.2019)
За първи път в 35-годишната история на премията Търнър четиримата номинирани - Лорънс Абу Хамдан, Хелън Камок, Оскар Мурило и Тай Шани, решиха да се обединят в колектив и се обърнаха към журито с писмена молба да не избира един победител от тях, а да присъдят наградата на четиримата. Членовете на журито
още >>
V&A стартира нова глобална инициатива за запазване на културни проекти по целия свят (03.12.2019)
Порталът дава възможност на потребителите бързо и лесно да регистрират своите проекти по опазване на културното наследство, използвайки стационарен компютър или мобилно устройство, което ги прави достъпни и лесни за търсене по целия свят. Когато търсите в базата данни за съществуващи проекти, функцията за бързо интелигентно търсене позволява на потребителя да търси и филтрира по тип проект, местоположение и други специфични критерии.
още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!