НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
„Одри Хепбърн: портрети на една икона“ отваря врати в Националната портретна галерия в Лондон (10.07.2015)
 
Мащабна фотографска изложба, проучваща пленителния живот и кариера на знаменитата филмова звезда, модна икона и филантроп, Одри Хепбърн, е представена в Националната портретна галерия в Лондон. „Одри Хепбърн: Портрети на една икона“ следва завладяващия възход на една от истинските световни звезди - от ранните й години, прекарани в Холандия, през времето, в което работи като танцьорка в Уест Енд в Лондон, за да се превърне в икона от сцената и екрана, която завършва живота си, отдавайки се на филантропия и доброволческа дейност.

 

още >>
Как датска художничка надви Louis Vuitton (10.07.2015)
 
Надя Плеснер – датска художничка и дизайнерка заяви, че френският производител на луксозни предмети с марка Louis Vuitton заплашва кариерата й, ако тя престане да използва логотипа и продуктите на компанията в своето творчество. В книгата си, публикувана в Дания през май тази година „The Simple Life“, Плеснер хроникира тригодишната си съдебна битка с прочутата модна къща. „Ако не прекратите незабавно дейността си, то можете смело да сложите кръст на кариерата си в изкуството. 

 

още >>
Американското списание ARTnews публикува за 25-ти път Top 200 Collectors за 2015 година (10.07.2015)
 
В юлския си брой американското списание ARTnews публикува за 25-ти път своя годишен списък с най-влиятелните колекционери на изобразително изкуство в света - ARTnews Top 200 Collectors. Подреждането няма характера на класация и по традиция, екип на изданието прави обстойно допитване до колекционери, арт дилъри, аукционери, директори на музеи, консултанти и галеристи от над 20 страни, водещи в търговията с произведения на изкуството. През тази година в престижният списък има 23 нови имена.

още >>
Музеят за изкуство в Хонконг ще затвори врати заради предстояща реновация, възлизаща над 100 милиона евро, за да може да посрещне нарасналия брой посетители (10.07.2015)
 
Музеят за изобразително изкуство в Хонконг ще затвори врати през следващия месец, за да започнат ремонтните дейности по него, възлизащи на над 100 милиона евро (930 милиона хонконгски долара). След като приключи реновацията, площта на музея ще се увеличи с около 40 %. Очаква се, обновеният музей да отвори врати отново след 4 години. „Реновацията е нужна, защото музеят е построен преди 24 години и архитектите не са успяли да се погрижат за съвременните изложбени нужди“, споделя Чан Шинг-Уай, заместник-директор на музея.

 

още >>
Центърът „Помпиду“ посвещава мащабна изложба на съвременната палестинска художничка Мона Хатум (10.07.2015)
 
За пръв път Културният център „Помпиду“ посвещава мащабна монографична изложба на творчеството на Мона Хатум. Тя е един от водещите съвременни художници в света. Безпрецедентният мащаб на изложбата, която включва повече от 100 произведения, позволява на посетителя да изследва цялостното значение на творчеството на тази ключова фигура от съвременната художествена сцена. 
още >>
Последният пърформанс на Марина Абрамович ще бъде собственото й погребение. То ще се състои в три различни града по света (08.07.2015)
 
Световноизвестната сръбска художничка Марина Абрамович сподели какъв е сценарият на собственото й погребение. Това ще е последния й пърформънс с жива музика, ярък дрескод и черен хумор. Художничката е пожелала след смъртта й да бъдат направени две фигури "Марина", за да се състоят погребения в три града: Белград, Амстердам и Ню Йорк, съобщи в. "Гардиън".

още >>
Катар планира да отвори нов музей за модерно и съвременно изкуство (08.07.2015)
 
През последните десет години кралското семейство на Катар купува все повече произведения на световно известни художници и то за суми, счупващи всички рекорди. Списъкът включва творба за 300 милиона щатски долара на Пол Гоген, „Картоиграчите” на Сезан, закупена за 250,000,000 и група от произведения на Марк Ротко, струваща около 300 милиона долара, както и много други произведения за които се подозира, че са били купени от семейство Ал-Тани (например творба на Пикасо, продадена за 179 милиона щатски долара). 
още >>
Градската художествена галерия в Пловдив представя най-новата изложба на американския художник Браян Дейли – "България в цветове" (08.07.2015)
 
На 7 юли в Градската художествена галерия, Пловдив беше открита изложбата на Браян Дейли – "България в цветове". Експозицията е организирана с любезното съдействие на Фондация "Съвременно изкуство", Фондация "Америка за България", Посолството на САЩ в България, Галерия Стефан Стоянов - Ню Йорк, Галерия Монев- София.

още >>
Годишна изложба на завършилите Националната художествена академия (08.07.2015)
 
135 дипломирани бакалаври от всички специалности на НХА представят дипломни работи и проекти от 3 до 11 юли на първи и втори етаж, в галерията на СБХ. Изложбата, която се провежда ежегодно, представя резултатите от обучението в Академията. За поредна година ще бъдат отличени с награди петима студенти от Академията за най-добри дипломни творби. Наградите се определят от специализирана комисия на НХА. Те поощряват най-високите студентски постижения, без ограничение по отношение на вида изкуство и използваната техника.

 

още >>
Барбара Стрейзънд завещава на музей в окръг Лос Анджелис портрет на Сарджънт (07.07.2015)
 
Разкритите имейли между топ мениджърите на компанията Sony хвърлиха светлина върху неочакваните отношения между знаменитости, холивудски звезди и света на изкуството. Съдейки от нейни писма, Барбара Стрейзанд е обещала да подари на художествения музей в окръг Лос Анджелис (LACMA) портрет, нарисуван от Джон Сингър Сарджънт.

 

още >>
Най-скъпата картина в света – "Кога ще се омъжиш?" на Пол Гоген, е изложена в музея "Кралица София" в Мадрид (07.07.2015)
 
Картината "Nafea Faa Ipoipo" ("Кога ще се омъжиш?") на Пол Гоген, за която се смята, че е най-скъпо продаденото платно в историята, е изложена в музея "Кралица София" в Мадрид, съобщи Ройтерс. Картината е нарисувана през 1892 г. В продължение на почти 50 години тя се е намирала в Музея на изобразителното изкуство в Базел. По думите на кмета на швейцарския град това е голяма загуба за Базел.

още >>
Топ 10 на най-богатите жени художници в света (07.07.2015)
 
Богатството не е определящо за пола, но какво да кажем за факта, че десетте най-богатите художници са от мъжки пол. 83% от художниците в Тейт Модърн са мъже, заедно с 70% от тези в галерия Саачи. Само 5% от произведенията, включени в големи постоянни колекции в света са дело на жени, което още веднъж доказва, че все още съществува „стъклен похлупак“ за жените творци. Има обаче, няколко изключения, които Artlyst класира по следния начин:

 

още >>
Около 30% от Великата китайска стена са изчезнали необратимо (07.07.2015)
 
Около 30 % от Великата китайска стена, строена по времето на династията Мин, са изчезнали с течение на времето, в резултат на неблагоприятни природни условия и безразсъдни човешки дейности – включително кражба на тухли за изграждане на къщи. Всичко това води до ерозията на конструкцията, която е част от Списъка за световното културно наследство ЮНЕСКО. Прочетете повече за ЮНЕСКО тук
още >>
ЮНЕСКО ще използва сателити, за да наблюдава античните обекти, застрашени от "Ислямска държава" (07.07.2015)

 ЮНЕСКО ще използва сателити, за да наблюдава античните обекти, застрашени от „културното прочистване“, извършвано от групировката „Ислямска държава“ (ИД), пише британският вестник „Гардиън“. "ЮНЕСКО е на път да финализира договора за сателитно наблюдение с Института за обучение и изследователска дейност на ООН за програма, чрез която със сателити ще се наблюдават антични обекти в Сирия, Ирак, Йемен и Либия, изложени на риск от плячкосване и разрушение от групировки като ИД", казва генералният директор на организацията Ирина Бокова.

още >>
Доларът на Анди Уорхол беше продаден за 32,6 млн. долара (03.07.2015)
 
Картината „One Dollar Bill (Silver Certificate)” на Анди Уорхол от 1962 г. помогна на Sotheby's да събере общо 130,4 млн. паунда (203,6 млн. долара) от търг на произведения на изкуството.

още >>
Националната галерия в Сингапур отваря врати с помощ от центъра Помпиду (03.07.2015)
 
Куратори от центъра Помпиду в Париж ще помогнат в организацията на първата временна изложба в Националната галерия на Сингапур, която се очаква да бъде завършена и да отвори врати по-късно тази година. „Целта на изложбата е да създаде диалог между повече от 100 творби от колекцията на центъра Помпиду и селекция от произведения, които са част от колекцията на сингапурската институция”, поясняват организаторите. Изложбата ще сравни естетическите практики от началото на XX век до 60-те години. 

 

още >>
Галерия „Тейт Ливърпул“ представя един значителен, но слабо познат на широката публика период от творчеството на Джаксън Полък (03.07.2015)
 
В „Тейт Ливърпул“ беше открита изложба, представяща серията картини на Джаксън Полък, наречена „Jackson Pollock: Blind Spots”. Произведенията са създадени между 1951 г. и 1953 г., период, в който картините му стават значително по-тъмни и в някои от тях артистът се връща към фигуралните изображения. Според критиката, тази част от творчеството на Полък е от изключително значение за неговата кариера и е сравнително слабо позната на широката публика.

още >>
Мащабна изложба в Полша представя как стилът на османския Ориент повлиява върху прочути ренесансови художници (03.07.2015)
 
Произведения на велики художници като Дюрер, Мемлинг, Белини, Тинторето или Веронезе са  изложени в Краков, благодарение на уникална изложба, озаглавена „Мания по Ориента. Османският Ориент в изкуството на Ренесанса”. Тя е подготвена от Националния музей в Краков, в сътрудничество с Музея за изящни изкуства (Bozar) в Брюксел. Изложбата е част от голям международен проект, озаглавен „Османци и европейци: отражение на петвековни културни връзки”.

още >>
Долче и Габана откриват вдъхновение в детското изкуство (30.06.2015)
 
Много от модерните художници на ХХ век са се вдъхновявали от детското изкуство, например Паул Клее, Кандински проучват, вземат идеи от детския начин на възприемане на света и начина, по който децата изразяват емоциите си. Първият пробив на децата в „голямото изкуство“,  дори терминът “детско изкуство” е изобретен в самото начало на 20-ти век и е немислим без ролята на модерните художници. Много модерни творци днес също се вдъхновяват от детското творчество, детското изкуство и италианското дуо Доменико Долче и Стефано Габана също успяха да провокират модните среди.

 

още >>
Пробив в науката – инженери на Google създадоха изкуствени неврони, които рисуват картини (30.06.2015)
 
Софтуерните инженери Александър Мордвинцев, Кристофър Олах и Майк Тика от Google, които работят в изследователската група, занимаваща се с проблемите на изкуствения интелект, успяха да създадат изкуствена невронна мрежа (ANN), способна да създава цифрови картини. Създаването на творбите е предшествано от процес, който изследователите наричат Inceptionism или „захранване” на невронната мрежа с милиони изображения, докато тя не започне, както човешкият мозък, да разпознава шаблони и конкретни обекти в изображенията.

 

още >>
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!