Изложбата “Изрезки и колажи” на френския художник и скулптор Анри Матис привлече повече от половин милион посетители в лондонската галерия Tate Modern, с което се превърна в най-посещаваната експозиция, поставяна някога в музея, обявиха от Tate. Изложбата – Анри Матис: „Изрезки и колажи” беше открита на 17 април в галерия “Tate Modern”в Лондон и продължи до 7 септември 2014 г.
Миналата седмица две китайски порцеланови вази достигнаха цена от 1,2 млн. долара, друга, висока почти 18 см – 2,3 млн. долара, а бронзова статуя на Буда беше продадена за 495 000 долара, надминавайки значително предварителните оценки на експертите. Тези резултати бяха постигнати по време на Asia Week в Ню Йорк, където китайски дилъри и колекционери яростно наддават, за да се сдобият с част от изключително богатото културно наследство на азиатските страни.
Защо слънчогледите на Ван Гог губят своeто жълто настроение, а обезпокоителният кайсиев хоризонт във „Викът“ на Едвард Мунк се превръща в скучна слонова кост. Едни от най-ценните картини избледняват, предупреждават експерти, които биха искали повече пари за използването на усъвършенствана технология за улавяне на оригиналните палитри на шедьоврите, преди творбите да бъдат неузнаваемо повредени.
Първи курс по съвременно изкуство за хора без предварителни знания по темата стартира в София в началото на октомври. В продължение на 15 седмици арт ценителите ще се запознават в дълбочина с основните моменти от модернизма, постмодернизма и изкуството от 1980 г. до днес. Водеща на лекциите и дискусиите е арт критичката и журналистка Нада Нешева, която е и в екипа на artprice.bg. Нада Нешева е завършила История и теория на изкуството във Великобритания, а в момента пише дисертация там.
През месец ноември Амстердам ще бъде домакин на Среща на високо равнище на световните градове на културата (World Cities Culture Summit). Събитието ще бъде осъществено в партньорство с Лондон, където през 2014 г. и 2015 г. ще се проведе серия от значителни изложби и културни прояви. Срещата в Амстердам ще се състои между 12 и 14 ноември и се организира от World Cities Culture Forum - мрежа от градове от целия свят, които споделят виждането, че културата е най-важният елемент за един модерен град.
Конкурс за проектиране на новата сграда на Guggenheim Museum във финландската столица е привлякъл повече от 1700 участници - повече от всеки друг подобен конкурс. Но състезанието не преминава и без противоречия и дори предизвиква конкурентен контра-конкурс. Организаторите на конкурса оповестиха, че са получили 1715 предложения от студенти и дипломирани архитекти.
За първи път рисунки на Микеланджело Буонароти ще гостуват в България в рамките на изложба в Националния музей на българското изобразително изкуство в София от 18 септември до 15 декември. С експозицията, която включва четири оригинални творби на автора от къщата-музей "Каза Буонароти" във Флоренция, ще бъдат отбелязани 450 години от смъртта на художника (1475 –1564). Две от рисунките, които идват, са подготвителни скици - едната към картината "Възкресение Христово", а другата е архитектурна скица.
Изкуството може да се случва необезпокоявано навсякъде, а съвместното участие на артисти и публика може да вдъхне нов живот на мястото, където то се ражда. Това е една от целите на фестивала за изкуство в публичното пространство „Западен парк”, който ще се състои от 19 до 21 септември 2014 г. „За мястото и хората” – под това мото са обединени всички 12 събития в програмата на фестивала, като изложбата на студенти от НХА „Убежища”, инсталацията „12 месеца в парка”, концерт на група GooseBumps, куклен театър и детска арт работилница.
Продължават уникалните разкрития при гробницата в Амфиполи, в района на Серес. Всяко следващо разкритие на археолозите опровергава част от хипотезите и поражда нови. Последно бяха намерени изваяни мраморни фигури на женски тела-кариатиди, облечени в хитони. Според някои гръцки археолози, подобни фигури не са скулптури, а стенен релеф и са познати само от тракийската гробница в Свещари, област Исперих.
Феноменален синтез между съвременна скулптура и моден дизайн за първи път в България ни предлага галерия „Сезони“. Необичайната изложба, която се открива на 16 септември, ще Ви провокира повече от очакваното. Защото ще видите и преживеете емоцията на синтеза между изящно изкуство, дизайн и архитектура на модата. Женските силуети на Живко Седларски са истинско пиршество на духа и богатство, както за екстериора, така и за интериорните пространства.
Музеят Grand Palais в Париж представя изложба, посветена на Кацушика Хокусай, един от най-известните японски творци – гравьор и автор на укийо-е от периода Едо. Експозицията във френската столица ще представи над 100 творби на японския художник, чието творчество оказва изключително силно влияние върху европейското изкуство от XX век. Куратор на изложбата е Seiji Nagata – специалист по творчеството на Хокусай и директор на Katsushika Hokusai Museum of Art в сътрудничество с Laure Dalon, заместник директор на Reunion des Musées Nationaux - Grand Palais.
В навечерието на Празника на София – 17 септември, Софийската градска художествена галерия представя изложбата “Художниците на Народния театър 1904 – 1954”. Откриването е на 16 септември, вторник, от 18.00 часа. „Художниците на Народния театър 1904 –1954“ е съвместен проект на Софийска градска художествена галерия и Народния театър във връзка със 110-годишнината от създаването му. В изложбата участват непоказвани произведения (скици, снимки, костюми и др.) от архива на НТ и живописни произведения от фонда на СГХГ, Археологическия музей и Столична библиотека.
Портрети на Елвис Пресли и Марлон Брандо, създадени от Анди Уорхол, ще бъдат сред топ лотовете на търговете за съвременно изкуство на аукционна къща „Кристис“ през месец ноември. Началната цена на двете произведения е 140 млн. долара, но според експерти всяко от тях ще надскочи тази сума. Колекционерите ще имат възможност да купят творбите на Уорхол и поотделно, но най-вероятно бъдещият собственик на платната ще иска да ги запази в комплект, коментира специалистът по съвременно изкуство в аукционна къща “Кристис” – Брет Горви.
На 16 септември в Националния музей за българско изобразително изкуство – НХГ пристига една изключително интересна изложба, представяща внушителната фотографска колекция на музея “Alcobendas” /“Алкобендас”/. Експозицията носи наименованието “Човекът и неговите състояния” и показва една от най-богатите колекции на фотографското изкуство в Испания.