Японското изкуство има ключова роля за развитието на европейския модернизъм. Почти всички велики майстори от Мане, Дега, Сезан и Моне до Гоген, Ван Гог и Бонар са очаровани и вдъхновени от японските картинни мотиви и стилистични похвати. Големият интерес на европейските художници към японското изкуство е очевиден в много отношения: в своите произведения те рисуват както артефакти, така и стоки, внасяни от Япония, избират подходящи японски художествени обекти, за да изобразят собствената си европейска среда и дори включват формалния език на японската цветна гравюра върху дърво.
Над 100 произведения на Егон Шиле ще бъдат представени в Neue Galerie в Ню Йорк. Повечето от творбите на Шиле могат да бъдат видяни единствено във Виена – в музеите Албертина, Белведере и Леополд. Тази специална експозиция, посветена изцяло на портретите на гениалния австрийски художник, е първата по рода си в американски музей. Изложбата ще бъде открита на 9 откомври и ще продължи до 19 януари 2015 г. Егон Шиле (1890-1918) е смятан за един от най-талантливите творци на ХХ век. Като протеже на Густав Климт, Шиле се утвърждава с оригиналния си стил на рисунъка, необичайното използване на цвета, и физически суровите, често сексуално провокативни изображения на неговите модели.
В рамките на годината на обмен на изкуство между Русия и Великобритания в държавния музей за изобразително изкуство „А С Пушкин“ от 5 октомври до 30 ноември ще се проведе изложбата „Британски дизайн: от Уилям Морис до цифровата революция“, която представлява своевременен диалог на дизайнерското изкуство от 19 и 21 век. В експозицията ще бъдат представени 12 експоната на знаменити художници и дизайнери от 19 век от колекцията на музея „Виктория и Алберт и 20 творби на съвременни дизайнери.
Натюрморт на Ван Гог ще е един от хитовете на есенния търг на „Сотбитс“ за импресионистично и модерно изкуство. „Ваза с маргаритки и макове“ от 1890г. се очаква да се продаде за 50 млн. долара на търг в Ню Йорк на 4 ноември. Картината е една от последните творби на холандския художник, рисувана само месец преди смъртта му. От 14 години произведение на Ван Гог не се е появявало на явно наддаване, уточняват от аукционната къща.
Започна “най-вълнуващото събитие във Великобритания тази есен”, пише The Guardian. Ретроспективната изложба на Анселм Кийфер в Кралската Академия – The Royal Academy of Arts е най-значимата изложба на германския художник, правена някога във Великобритания. Експозицията обхваща целия 40 годишен творчески път на Кийфер, като ще представи и най-новите му творби.
Легендарният немски художник на графити - Валтер Йозеф Фишер, по-известен като Оз, е бил намерен мъртъв на железопътна линия в Хамбург. Близо до тялото на 64-годишният художник са открити графити и бои в спрей, съобщава вестник Гардиън.
Малцина артисти предизвикват такъв дебат, като Алън Джоунс. Сатиричен, смел и изобретателен, работата му принадлежи към поп арта на 60-те и влияе на много художници. Идеите на Джоунс могат да се проследят във всичко от съвременния дизайн до киното и модата.
Към настоящият момент, Франция е страната, която изпраща най-много произведения за изложби в Азия и също така е основание за притесненията на загрижени изкуствоведи за сигурността на тези шедьоври на изкуството. Азия е честа и доходна дестинация за експозиции, организирани от френските национални музеи. От 2008 г. насам, музеят „Орсе”, например, е изпратил в чужбина най-малко 1000 произведения за изложби, пътуващи до 14 града. Ключова творба от неговата колекция - произведението на Едуар Мане „Le Fifre” (Свирач), 1866 г., е била заемана в чужбина най-малко 15 пъти от 2001 г. насам.
ASIA NOW е първото провеждано някога изложение за съвременно изкуство, което се фокусира върху азиатските художници. То ще покаже най-отбраните художници от Китай, Тайван, Япония, Южна Корея, Камбоджа, Виетнам, Бурма, Малазия, Тайланд, Филипините, Индонезия, Сингапур и Индия, които са представяни от първокласни азиатски и международни галерии. Тези галерии представят творби от най-блестящите изгряващи и натрупали вече известност таланти на Карусел дю Лувър в Париж.
Никога пазарът за съвременно изкуство не е бил толкова динамичен: наблюдава се огромен ръст в търсенето и съперничеството между китайски и американски колекционери, а приходите от търговете за една година достигнаха 2 милиарда долара. По данни на Artprice – световен лидер в областта на данните за сектора, това е най-успешната година в продажбите на съвременно изкуство. Между юли 2013 г. и юли 2014 г. продажбите на произведения, дело на художници, родени след 1945 г., чрез публични търгове достигнаха 2,046 милиарда долара (1,5 милиарда евро).
още >>Кои са стоте най-перспективни млади художници в световен мащаб? Отговор на този въпрос ни дава Кърт Биърс, директор на лондонската галерия Beers Contemporary, в книгата си “100 Painters of Tomorrow”, от каталога на престижното британско издателство Thames & Hudson. Изследването представя 100-те най-интересни млади живописци, селектирани от международно жури, в което участват водещи имена в съвременното изкуство, съобщи Аrtdaily.
Френският архитект Жан Нувел обяви подробности относно дизайна на Националния художествен музей на Китай в Пекин. Новата арт институция, с площ от 130 000 кв. м., ще се намира в центъра на огромен музеен парк, в който се проведоха Олимпийските игри. Той ще съхранява творби, датиращи от епохата Мин (1368 г. – 1644 г.) до ден днешен. „Националният художествен музей на Китай представлява невероятна възможност за най-амбициозното материализиране на идеи. Той е място, което свидетелства за жизнеността на една цивилизация – цивилизацията от най-великите хора на земята”, казват организаторите.
Деветото издание на водещия международен арт панаир Contemporary Istanbul насочва вниманието на зрителите към динамичната арт сцена на този метрополис и ще се състои от 13 до 16 ноември 2014г. Contemporary Istanbul отваря вратите си за съвременното изкуство на Европа, Балканите, Близкия изток, а тази година и Китай. Това е среща, която не бива да бъде изпусната, тъй като освен бъдещето на съвременното изкуство ни предлага поглед върху дигиталното изкуство и дизайн в новата секция Plugin.
Музеят „Метрополитън” в Ню Йорк представя изложба с впечатляващи артефакти от древна Асирия. По време на своя разцвет (VIII – VII век пр.н.е.) асирийската империя е доминираща сила в древния Близък изток и най-голямата, която светът някога е виждал. Тя се е разпростирала от Асирия (днешен северен Ирак) до Средиземно море.
Ермитажът в Санкт Петербург беше избран за най-добрия музей в Европа в класация на престижния туристически портал Trip Advisor. Сайтът, който е един от най-посещаваните в сферата на пътуванията и туризма, обяви че Eрмитажът изпреварва много от най-известните европейски музеи като Лувъра, който е на 11-то място в класацията и Британския музей, който остава осми.